Recenzje Monitory
Acer_Smart_Display_head

Acer Smart Display czyli przyszłość kontra teraźniejszość

Nie ukrywam, że jestem pasjonatem przyszłości i fanem ogólnie pojętego science-fiction. Staram się pisać o nowatorskich, ciekawych technologiach, które mogą zmienić w przyszłości świat, nowinkach naukowych i ciekawych gadżetach. Nic więc dziwnego, że gdy dostaję sprzęt, który tak mocno pobudza moją futurystyczną wyobraźnię, od razu siadam do klawiatury, żeby podzielić się tą wiedzą.

Pamiętacie film Raport Mniejszości? Mimo wątpliwej jakości gry Toma Cruise’a, obraz bardzo zapadł mi w pamięć (pewnie dlatego, że jest nakręcony na podstawie książki jednego z najbardziej zasłużonych pisarzy w historii sci-fi – Philip K. Dick’a). Jest tam scena, gdzie główny bohater zaczyna przeglądać materiał dowodowy w sprawie zabójstwa. Obrazy kotłują się przed nim, a on płynnym ruchem przerzuca jeden ekran za drugim, pomniejsza i powiększa zdjęcia, przewija filmy i generalnie, zachowuje się jak dobry dyrygent przed swoją orkiestrą. Wszystko odbywa się bardzo płynnie, bez używania klawiatury albo myszki, a funkcjonalność urządzenia na którym pracuje, choć na razie istniejącego jedynie w wyobraźni reżysera (i może podziemnych poligonach armii amerykańskiej) powala. Właśnie jestem jedną nogą w przyszłości, bo mam coś podobnego przed sobą – Acer Smart Display DA220HQL.

Gwoli wstępu, Acer Smart Display to urządzenie na styku monitora i tabletu. Jest dużym, 21,5’’ ekranem dotykowym z własnym systemem Android, mogącym działać zupełnie niezależnie od komputera. Producent zapewnia, że wystarczy włączyć sprzęt i delektować się wszystkimi funkcjami tabletu, żeby chwilę później podłączyć go do laptopa albo PC, i traktować jako dodatkowy (albo główny) monitor. Tyle jeśli chodzi o teorię. Jak sprzęt sprawdza się w praktyce?

Raport Mniejszości

Samodzielny monitor z systemem Android

Urządzenie opakowane jest w wielki, biały karton, a wewnątrz wzmocnione oczywiście styropianem. W zestawie znajduje się komplet kabli potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, czyli osobny zasilacz do monitora (tak jest, potrzeba dodatkowej wtyczki, żeby monitor ruszył), kabel HDMI i USB. Po podłączeniu (na razie bez komunikowania z komputerem) włącza się standardowy interfejs jaki można znaleźć we większości smartfonów czy tabletów. Mamy więc główną zakładkę z kilkoma najczęściej wykorzystywanymi ikonami, i po 2 puste karty w lewo i prawo. Menu z ikonkami można wywołać jak zwykle jednym przyciskiem, z niego można się też przerzucić na widgety. Ustawienia są tam gdzie zawsze, i w zasadzie wszystkie opcje znajdują się w standardowych dla tabletów miejscach. Przez kilka dni użytkowania system ani razu nie zawiesił się, ani zbytnio nie przycinał, nawet po włączeniu animowanych, trójwymiarowych tapet. Również proste gry (nie będę kłamać, było to Angry Birds Star Wars Edition) działały płynnie. Jednym słowem, wyjątkowo wielki, sprawny tablet.

Oczywiście można się zastanawiać, po co komuś tak wielki tablet, jednak nie o to w tym urządzeniu chodzi. System Android jest jedynie dodatkiem, i choć rzeczywiście można z monitora korzystać jak z komputera przenośnego, to największa zabawa zaczyna się dopiero po podłączeniu go do komputera.

Acer Smart Display

Acer Smart Display jako monitor PC

Zintegrować monitor z komputerem stacjonarnym lub laptopem jest niezwykle łatwo. W zasadzie wystarczy podłączyć urządzenie i zainstalować sterowniki z płyty dołączonej do sprzętu. Gdy już to zrobimy wystarczy jeden przycisk, żeby przełączać się pomiędzy samodzielnym monitorem na Androidzie, a wspomaganym przez naszego domowego blaszaka ekranem, z naprawdę dużą ilością możliwości. To co wyróżnia ten monitor to możliwość z korzystania z jego dotykowych funkcji nawet po podłączeniu do komputera. Nie muszę chyba mówić, jak bardzo zwiększa to komfort użytkowania tej zabawki? Nawet pisząc ten tekst, nie muszę szukać myszką interesującego mnie fragmentu – wystarczy że przyłożę palec w dane miejsce. Powodem dlaczego kojarzyło mi się to z Raportem Mniejszości jest to, że dotyk wykrywany jest bardzo wcześnie, nawet przed przyłożeniem palca do powierzchni ekranu. Sprawia to wrażenie prawie jakbyśmy posługiwali się hologramowym widmem, potrafiącym kontrolować dane wyświetlane na ekranie. Bardzo przyjemnie jest machać ręką ledwie dotykając ekranu, i widzieć jak strona internetowa przewija się na sam dół.

Niestety, o ile nie można się przyczepić do czułości dotyku, to jego dokładność pozostawia już trochę do życzenia. Nie można mieć zastrzeżeń do samodzielnej pracy monitora, dotyk jest wtedy wykrywany z idealną dokładnością, znaną z tabletów z najwyższej półki. Jednak po podłączeniu do komputera, gdy sygnał przesyłany jest przez kabel USB, a rozdzielczość sprawia, że ikony potrafią być naprawdę małe, czasem ciężko trafić w punkt. Idealnym przykładem są „x” wyłączające poszczególne zakładki np. w przeglądarce Chrome. Czasami zanim udało mi się wyłączyć jakąś kartę, włączyłem dodatkowe 5, ponieważ klikając obok krzyżyka, uruchamiamy następną zakładkę. Nie widać tego w ogóle w przypadku większych ikon, filmów na youtube, czy przeglądając zdjęcia, jednak czasem może to odrobinę irytować. Co nie zmienia faktu, że opcja ekranu dotykowego sprawia ogromną, ogromną radość.

Acer

Wnętrze

Gdy już nacieszyłem się samym urządzeniem, postanowiłem sprawdzić co ma w środku. I naprawdę nie jest źle (zwłaszcza jak na monitor!). Wyposażony jest on w dwurdzeniowy procesor A9 o mocy 1 GHz, co jest odpowiedzialne za dobrą płynność, gdy monitor pracuje jako samodzielne urządzenie. 1 GB pamięci RAM sprawia, że aplikacje i gry nie stwarzają większych problemów a 8 GB pamięci wewnętrznej można wykorzystać w różny, przydatny sposób. Warto zauważyć, że czasami tablety mają mniej miejsca na dysku, a to jest monitor!

Ekran to osobna bajka. Ma bardzo szerokie kąty widzenia, co sprawia, że można z niego korzystać w pracy, lub szkole – osoba która będzie siedziała obok nas na pewno wszystko dostrzeże. Panoramiczny ekran doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów, bądź robienia prac graficznych. Zresztą 21,5 cali mówi samo za siebie. Maksymalna rozdzielczość jaką monitor obsługuje to 1920 x 1200 pikseli, czyli Full HD. Widać to doskonale podczas oglądania filmów w technologii 4k – szczegóły są niezwykle wyraźne a obraz żywy i dynamiczny. Również kolory spisują się bardzo dobrze – są poprawnie odwzorowane, intensywne i po prostu dobrze się prezentują. Pewnie dlatego, że monitor pokazuje ich aż 16,7 milionów. Jedyną rzeczą, która może przeszkadzać, to dość duże odbicie otaczającego środowiska w monitorze. Czasami oglądając grafiki z dużą ilością czerni, bardziej widać nasze odbicie i wszystko co wokół, niż samą grafikę.

Acer tył

Monitor wyposażony jest dodatkowo w kamerę, która może nie powala jakością – ma 1,2 Mpix, jednak do internetowych rozmów w pełni wystarczy. Pod wyświetlaczem znajdują się głośniki (a może jeden – nie mogę tego stwierdzić, bo przykryty jest miłym dla oka designem), których moc jest o dziwo dość spora – kilka razy zaskoczony dźwiękiem, musiałem gorączkowo szukać opcji ściszania. Na boku monitora można też znaleźć wyjście na słuchawki, i jeżeli dysponujemy dobrym modelem, będziemy mogli delektować się porządnym dźwiękiem! Urządzenie posiada też własny moduł Bluetooth, dzięki czemu możemy wymieniać się plikami z monitorem. Dodatkowo znajdziemy w nim moduł Wi-Fi, więc surfowanie po internecie bez połączenia z komputerem też jest możliwe – i dzięki dość dużej szybkości bardzo przyjemne.

Podsumowanie

Z całą pewnością mogę więc powiedzieć, że jest to nowatorskie, ciekawe urządzenie. Korzystanie z monitora za pomocą dotyku, i uzupełnienie tego o myszkę i klawiaturę, jest świetnym, bardzo wygodnym pomysłem. Osobny system operacyjny daje możliwość wyboru – przecież nie zawsze chcemy włączać komputer, żeby coś szybko znaleźć. Oczywiście cena nie jest najniższa, jednak jeżeli ktoś się skusi, na pewno nie będzie zawiedziony.

Plusy:
– dotykowy ekran kompatybilny z komputerem
– możliwość samodzielnej pracy na systemie Android
– bardzo dobra jakość obrazu
– odwzorowanie kolorów
– szeroki kąt widzenia
– wysokie osiągi techniczne
– przyjemny wygląd
– duży, panoramiczny ekran

Minusy:
– odbija otoczenie
– średnia dokładność ekrany dotykowego, gdy jest połączony z komputerem

Bartosz Filipowicz

Monitor Acer Smart Display i inne monitory możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym OleOle.pl

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?