Recenzje AGD
AMICA_HEAD

Lodówka Amica FK268.3AA – dobry produkt, w dobrej cenie

W minionym tygodniu zostałem zaproszony na pokaz większych sprzętów AGD. Miałem okazję przetestować kilka ciekawych produktów, a opinią rzecz jasna podzielę się z wami. Nie są to dla mnie produkty typowe, czyli takie które miałem okazję testować wcześniej. Nic z tych rzeczy. Firma organizująca spotkanie dała mi szansę przetestowania kilku maszynek. Ja skupiłem się na lodówkach, więc przez najbliższy czas będę pisał tylko o nich. Okazuje się, że na rynku pojawiło się całkiem dużo ciekawych modeli, o których nigdy nie było dane mi słyszeć. Ba, nie słyszałem nawet o funkcjach jakie oferują, a wierzcie na słowo, że jest ich całkiem sporo.

Na pierwszy ogień idzie jedna z najciekawszych propozycji w segmencie „przystępna cena”. Lodówka Amica FK268.3AA wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wstyd się przyznać, ale zdecydowałem się ją wybrać tylko ze względu na ciekawy wygląd – nie miałem jeszcze okazji jej dokładnie przetestować, więc moją decyzję wspierałem tylko oczyma. Lodówka okazała się spełniać wszystkie założenia nowoczesnej rodziny, choć fajerwerki w stylu Wi-Fi, zamówienia przez internet są jej obce. I dobrze! Nie lubię, gdy wszędzie wpycha się internet – nawet tam, gdzie jest on nie do końca potrzebny.

Ogólna prezentacja – wygląd

Jak już wspomniałem, moja decyzja odnośnie testu, była spowodowana estetycznym wyglądem. Uprzedzam was, bo nie chodziło mi o żadne fajerwerki w stylu: chromowany rączki, uchwyty czy front. Nic z tych rzeczy! Wybrałem ją ze względu na prosty i schludny wygląd. Poza tym przypominała mi moją starą lodówkę, którą mam w domu – firma ta sama. Kojarzy mi się dobrze, bo ani razu nie miałem z nią żadnych problemów, a mam ją już od pięciu lat.

Amica FK268 3AA - wnętrze

W tym miejscu warto wspomnieć o jakości wykonanych plastików. Na pierwszy rzut oka wydają się być tandetne, ale po zajrzeniu do środka i dotknięciu (pomacaniu) kilku rzeczy okazuje się, że tak nie jest. Jakość wykonania jest więc przyzwoita, choć dokucza mi fakt, z którym ma problem większość producentów na rynku – cienkością plastiku. Nie rozumiem czemu i Amica usilnie odchudza wszystkie, dostępne w lodówce akcesoria? Daje to odczucie małej chińszczyzny, ale z drugiej strony czego można oczekiwać od modelu z przystępną ceną? Z chwilą, gdy przypomniałem sobie ile model FK268.3AA kosztuje – odpuściłem.

Dominującym kolorem jest rzecz jasna biały (co widać na zdjęciach). To klasyczna budowa lodówki, więc nie potrzeba wprowadzać eleganckich wykończeń, choć myślę, że by się przydały. W środku panuje też czysta biel, ale w zasadzie nie uświadczyłem jeszcze lodówki, w której by tak nie było. Jest więc po staremu. Klasycznie.

Choć nie wygląda to źle, to wydaje mi się, że w ogólnym rozrachunku nie wytrzyma więcej, jak pięciu lat, a i tego nie byłbym pewien. Nie zrozumcie mnie źle, nic nie mam do sprzętów Amica, bo sam taki posiadam i sobie chwalę. Sęk w tym, że mój model został zrobiony z o wiele lepszej klasy plastiku, co widać i czuć. Wiem też, że dzisiejsze sprzęty nie reprezentują klasy znanej z wcześniejszych lat. Mniej więcej oznacza to tyle, że będą się psuły częściej, co jest na rękę producentom. Nie mnie oceniać, czy tak też będzie z FK268.3AA. Lodówki Amica słyną z niezawodności i mam nadzieję, że tak pozostanie.

Amica FK268 3AA - drzwi

Specyfikacja i wyposażenie

Prezentowany model to nie mini lodówka. Widać to gołym okiem. Wymiary ma jednak standardowe – wysokość 170,2 cm, szerokość 54,5 cm oraz głębokość 54,7 cm. Nie mam więc obaw, że nie zmieści się w standardowe wejście przygotowane przez ówczesną lodówkę. Lodówka posiada też standardową budowę konstrukcyjną. Jeszcze kilka lat wcześniej królowały lodówki, które miały zamrażalnik na górze. Mały bo mały, ale zawsze był. Część z artykułami spożywczymi znajdowała się za to na dole. Dzisiaj jest odwrotnie. Model FK268.3AA (zresztą prawie jak wszystkie) zamrażalnik ma na dole, a część na artykuły spożywcze na górze. Do dyspozycji są więc dwie osobne pary drzwi – jedne na zamrażalnik, a drugie na część spożywczą.

W środku nie zabraknie nam miejsca zarówno na zamrożenie mięsa, jak i na przechowywanie produktów spożywczych. Lodówka jest dość obszerna, ale to tylko dobrze o niej świadczy. Całkowita jej pojemność to 250 litrów, podczas gdy pojemność chłodziarki wynosi 166 litrów – jedna szuflada ma 64 litry pojemności, a są trzy.

W przypadku zamrażalki można być zadowolonym z czynnika chłodniczego, który wynosi R 600. Dzięki temu żywność jest dobrze przechowywana i nie psuje się – odpowiednia temperatura. Nie inaczej jest z szybkim zamrażaniem. Być może nie najszybszym, ale jak dla mnie jest to wystarczające, bowiem Amica FK268.3AA potrafi zamrozić np. 3 kilogramy mięsa w niecałe 24 godziny. Producent wspomniał też, że w czasie awarii – kiedy lodówka po prostu nie funkcjonuje – istnieje możliwość przechowywania jedzenia jeszcze przez najbliższe 12 godzin. Zawsze to jakiś dodatkowy czas na reakcję.

Amica FK268 3AA - zamrażarka

Poza tym nie zawiodłem się na poziomie hałasu wytwarzanym przez lodówkę. Jest naprawdę cicha, ponieważ generuje tylko 38 dB, co jak dla mnie jest dobrym wynikiem. Być może mam dość stary sprzęt w domu, ale wierzcie mi, że mogłem ją porównać z innymi modelami podczas prezentacji. Wynik hałasu jest więc zadowalający.

Amica to także wysoka klasa pod względem energetycznym – model ten otrzymał klasę A++. Roczny pobór energii nie powinien więc wynieść więcej niż 179 kWh, więc jest dobrze. Przynajmniej wiem, że model ten nie obciąży nam rachunku za prąd.

Dodatkowe funkcje

W tym miejscu chciałbym napisać coś więcej, ale ogólnie funkcjonalność urządzenia została sprowadzona do minimum. Powiem wam jednak szczerze, że mi to odpowiada. Dlaczego? Dlatego, iż zdaję sobie sprawę z tego, że im więcej funkcji, elektroniki i innych bzdetów, tym szybciej lodówka siada. Takie czasy.

Amica daje nam klasyczne automatyczne odmrażanie, co jest już prawie standardem. Zyskujemy więc czas, który zwykle marnowalibyśmy na wyciąganiu produktów z zamrażarki. Poza tym producent wyposażył swój model „Anti-Bacteria System” – system antybakteryjny. Dzięki specjalnej antybakteryjnej powłoce, wnętrze lodówki jest chronione przed rozwojem mikrobów i drobnoustrojów. Warto pamiętać, że bakterie są też powodem powstania przykrego zapachu, czego tutaj nie uświadczymy.

Amica FK268 3AA - zamrażarka drzwi

Podsumowanie

Przyszedł czas na końcowe podsumowanie. Podstawowym pytaniem jest to, czy lodówka Amica FK268.3AA jest warta zakupu? Wydaje mi się, że tak, a przynajmniej w tej cenie. Lodówka jest atrakcyjna, prosta, ma kilka ciekawych funkcji i zalet. Myślę, że byłby to dobry produkt, prezent dla kogoś bliskiego. Warto to rozważyć.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?