Recenzje AGD
fk318-3_HEAD

Lodówka Amica FK318.3 – dlaczego warto?

Lodówki firmy Amica jakie są, każdy widzi. Niektórzy mówią, że produkcja większych sprzętów AGD niezbyt im wychodzi. Osobiście nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ sam mam sprzęt Amica, który jest bezawaryjny i działa aż po dziś dzień. Być może mam po prostu szczęście do wyboru urządzeń, które się nie psują. Kto wie – mam przynajmniej taką nadzieję. Z racji tego, że ostatnie produkty Amica wyjątkowo mi podchodzą, postanowiłem coś od nich zrecenzować. Rzecz jasna, był to kolejny sprzęt AGD. Amica FK318.3 – bo o niej właśnie mowa – to lodówka wolnostojąca, która nie wiedzieć czemu zwabiła mnie do sklepu. Ciekawostką jest również to, że musiałem po nią pojechać osobiście. Wcześniejsze modele przyjechały do mnie kurierem, a tą „sztukę” musiałem przetransportować we własnym zakresie. Na szczęście nie było to dla mnie problemem, ponieważ mam auto dostawcze. Odebrałem towar i pojechałem do domu.

W domu, jak to zwykle bywa, czekała już na mnie żona, która była ciekawa, co tym razem przywiozę do testów. Kiedy usłyszała, że chodzi o kolejną lodówkę trochę się zdenerwowała, bo przecież ileż można ich testować. Chyba zaczynam ją już rozumieć. Mimo negatywnej postawy, poprosiłem ją by oceniła lodówkę ze względu na wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Nie miała zastrzeżeń, a nawet jej się spodobała. „Całkiem udany model” – stwierdziła. Chcecie wiedzieć, co ja myślę o sprzęcie Amica FK318.3? Jeżeli tak to czytajcie do końca.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Na pierwszy osąd poszedł wygląd. Lodówka prezentuje się naprawdę świetnie. W zasadzie nic nie zmieniłbym w jej wyglądzie. Żona, także oczarowana, podtrzymuje moją opinię. Co ciekawe, lodówka ma dość niestandardowe rozmiary (182 x 55 x 58 cm), przynajmniej tak to wygląda z mojej perspektywy – zazwyczaj miałem lodówki nie większe niż 160 cm. Nie jest to więc raczej lodówka do zabudowy. Odnośnie koloru jest całkiem zwyczajnie – panuje biel. Lubię ten kolor, więc nie mam z nim problemu. Wydaje mi się jednak, że warstwa nałożonego lakieru nie jest tak trwała, jakbym tego oczekiwał. Jakimś cudem zrobiłem już na niej pierwsze rysy, co nie wygląda zbyt estetycznie – być może niezbyt uważnie wnosiłem ją do domu. Nie zmienia to jednak faktu, że oczekiwałbym lepszej jakości lakieru od marki Amica.

Amica

Kilka słów o designie. Sprzęt został zaprojektowany niezwykle starannie. Panuje tu duch minimalizmu. Czasami jest tak prosto, że boli, ale trzeba uznać to za zaletę. Amica FK318.3 jest dość kanciasta, ale ja zaliczam to na plus. Inne zdanie ma moja żona, która nie przywykła do tak prostokątnej budowy. Osobiście mi to nie przeszkadza i wydaje mi się, że niektórym z was też nie będzie (testerskie przeczucie 😉 ).

Na koniec warto wspomnieć o jakości użytych materiałów. Szczerze powiedziawszy to spodziewałem się czegoś innego, czegoś gorszego pod względem wykonania. I choć nie jest to klasa światowa, to muszę przyznać, że Amica wykonała kawał dobrej roboty. Plastiki nie trzeszczą, wszystkie elementy znajdują się tam gdzie być powinny. W zasadzie nie mogę przyczepić się do „plastikowatości”, bo jest ona już wszędzie. Ważne jednak, by tworzywo te było wykonane porządnie, i nie pękało pod napływem ciężaru, który w lodówce jest dość powszechny. Lodówka powinna być więc bezawaryjna przez najbliższe lata – nie ma co się oszukiwać, że się nigdy nie popsuje.

Specyfikacja i wyposażenie

Po pierwszym przeglądzie, przyszedł moment opisania elementów wewnętrznych oraz możliwości modelu FK318.3. Zacznę od podstaw, czyli wyposażenia. Producent uposażył model w pięć półek, cztery balkoniki, pojemnik na warzywa oraz trzy szuflady. Jest więc wszystko to, co być powinno. Jakość tworzywa jest na zadowalającym poziomie, zwłaszcza że półki wykonane są ze szkła bezpiecznego, odpornego na uszkodzenia. Wysokość półek można dowolnie regulować.

Amica drzwi

Warto też wspomnieć o pojemności, która w tym przypadku jest dość istotna. Z racji tego, że osobiście było mi ją trudno sprawdzić, postanowiłem powołać się na deklarowaną wartość producenta – mam nadzieję, że jest zgodna z prawdą. Pojemność chłodziarki wynosi więc 188 litrów, a zamrażalki 64 litry – łącznie jest to 252 litry.

Czynnik chłodzący wynosi R 600, dzięki czemu mrożenie mięsa, czy warzyw powinno trwać stosunkowo krótko – producent deklaruje 3kg/24h. Co więcej, w czasie nagłego zaniku prądu, czy awarii sprzętu żywność może być przechowywana w lodówce przez 12 godzin. To dobrze świadczy o zastosowanej termoizolacji. Warto jednak uwzględnić, że czynnik czasowy będzie dużo mniejszy w przypadku upalnych dni. Dźwięki wydobywane przez FK318.3 są akceptowalne, ale szczerze mówiąc, spodziewałem się lepszego wygłuszenia. Tymczasem Amica zaserwowała mi hałas na poziomie 42 dB. Nie jest źle, ale w innych lodówkach był on dużo niższy.

Jeszcze kilka słów o klasie energetycznej, która w tym konkretnym przypadku wynosi A+. Jest więc to dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą by sprzęt był energooszczędny. Amica FK318.3 nie marnuje energii, ponieważ jej roczne zużycie waha się w granicach 241 kWh. To dobry wynik, porównywalny z innymi sprzętami tej klasy. Poza tym lodówka sprawuje się dobrze i nie mam do niej zastrzeżeń. Mam jednak nadzieję, że nie jest to stan chwilowy i że długością działania przerośnie swoją starszą poprzedniczkę – pozbywam się starej lodówki.

Amica szuflada

Funkcje i opcje

Z całą pewnością nie jest to lodówka „side by side”, ani klasa premium. Ciężko więc znaleźć dodatki czy funkcje, które warto byłoby opisać. Nie mniej jednak, nawet w tak tanich modelach można znaleźć technologie, które ułatwią człowiekowi życie, a także i pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Jedną z nich jest automatyczne odszranianie chłodziarki. Rozwiązanie to jest nie tylko oszczędne, ale także i wygodne. Poza tym, szklane półki zostały wykonane z szkła hartowanego. Niezwykle odpornego na ciężkie przedmioty, czy zarysowania.

Ciekawostką jest także zastosowanie powłoki antybakteryjnej – składa się z niej całe wnętrze lodówki. Powłoka ta stanowi dla nas ochronę, ponieważ niszczy środowisko rozwoju bakterii. Dzięki temu unikniemy brzydkich zapachów, czy psucia się żywności przed terminem przydatności. Niby niewiele, a cieszy.

Podsumowanie

Uważam, że Amica FK318.3 to dobrej jakości lodówka, która pomimo niskiej ceny jest warta zakupu. Nie powinniśmy więc przechodzić koło niej obojętnie, bo wydawać by się mogło, że relatywnie tani sprzęt jest dość awaryjny, czy wykonany z kiepskiej jakości materiałów. Być może faktycznie tak jest, ale w przypadku modelu FK318.3 muszę zaprotestować. Co więcej, lodówkę nabyłem tylko to testów a okazało się, że zostanie ze mną na dłużej – starą już wyrzuciłem!

Łukasz Musialik

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?