Newsy
kit_kat_android
Spis treści
 1. Android KitKat

Android KitKat

Android to obecnie najbardziej rozpowszechniony system operacyjny na urządzenia mobilne na świecie. Posiada go aż 80% smartfonów, co daje ogromną przewagę nad konkurencją. Następny w kolejce jest iOS, i trzyma w ręku tylko 13% telefonów z ekranem dotykowym, co jasno pokazuje, jak duża jest różnica pomiędzy produktem Google a całą resztą świata. Nic więc dziwnego, że każda aktualizacja wywołuje niemałe zamieszanie. Nie inaczej jest w przypadku nowej odsłony Androida, o wdzięcznej nazwie KitKat. Czym będzie się różnił system z cyferkami 4.4?

Android KitKat full screen

Upiększono ekran blokady i główny interfejs, który teraz jest świeższy i daje jeszcze większy komfort użytkowania. Dolny pasek z ikonami głównymi jest całkowicie wyłączany podczas wykonywania poszczególnych czynności, a nie tylko wygaszany jak to miało miejsce dotychczas. Działa to w trybie pełnoekranowym, a różnica zdań na temat tego, czy jest to pozytywna zmiana, właśnie rozgorzała w internecie.

Na pewno pozytywne są zmiany ułatwiające komunikację. Do firmy można się dodzwonić nie znając jej numeru – telefon po wpisaniu nazwy sam przeszuka sieć w poszukiwaniu kontaktu. Działa to też w drugą stronę – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kogo numeru nie znamy, system przeszuka internet, i jeżeli znajdzie informacje, zostaną one wyświetlone.

Android KitKat kontakty

Bardzo usprawniono wyszukiwanie – teraz na każdej podstronie znajdzie się pasek wyszukiwania, który da się uruchomić słowami „Ok., Google” i wpisać, bądź powiedzieć co nas interesuje. W głosowej obsłudze wyszukiwarki na pewno pomoże też zwiększenie ilości rozpoznawanych słów (aż o 25%) oraz zmniejszona ilość błędów (20%). System zaproponuje też na ekranie alternatywne wersje zasłyszanego tekstu, żeby wyeliminować tzw „epic fail” .

Najważniejsze wydaje się jednak dostosowanie systemu nawet do słabszych telefonów. Google postawiło nie tylko na nowoczesne, wydajne telefony z górnej półki, ale także na low-end. Dlatego smartfony wyposażone w 512 MB pamięci RAM nie będą za bardzo odstawać, jeżeli chodzi o płynność pracy Android KitKat. Wiadomo, że to iOS kojarzony jest z drogim, dobrym sprzętem, więc wydaje się, że jest to dobry kierunek producentów z Mountain View.

Android KitKat wyszukiwanie

Widać więc gołym okiem, że nowy system nie jest rewolucją, a jedynie ewolucją – za to w dobrym kierunku. Google sukcesywnie usprawnia swój system, i choć nie jest on jeszcze zoptymalizowany tak jak iOS, to coraz mniej mu do tego brakuje. A oto lista telefonów, na które będzie można pobrać system w najbliższym czasie:

Samsung

 • Galaxy S4 Google Play Edition – w najbliższych tygodniach

HTC

 • HTC One – 90 dni
 • HTC One Google Play Edition – 15 dni

Motorola (nie podano kiedy dokładnie)

 • DROID Ultra
 • DROID Maxx
 • DROID Mini
 • Moto X

Nexus Devices (w najbliższym czasie)

 • Nexus 4
 • Nexus 7
 • Nexus 10

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?