Poradniki
gift-444520_1280

Wydawać by się mogło, że proponowana nam dziś wygoda jest w miarę bezpieczna. Powstały bowiem strony umożliwiające porównanie cen tego samego przedmiotu. W efekcie możemy kupować taniej i szybciej. Jest to też znacznie wygodniejsze, bo zakupiony przedmiot dostaniemy prosto do rąk własnych – z reguły nie trwa to dłużej, jak dwa dni. Tak, dzisiejsza technologia jest niezwykle pomocna, ale nikt nie powiedział, że z jej pomocą jest bezpieczniej. Zakupy w sieci nie powinny zwalniać nas z odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Okres przedświąteczny, a co za tym idzie szału zakupów, jest wykorzystywany nie tylko przez uczciwych sprzedawców, ale i oszustów. W jaki sposób można więc zadbać o swoje bezpieczeństwo i zminimalizować skutki oszustwa? Zastosuj się do naszych elementarnych zasad bezpieczeństwa.

Elementarne zasady bezpieczeństwa

W internecie kupuje się łatwo, szybko i przyjemnie, bo teoretycznie zakupy dokonywane są w domu – ciepło i wygodnie. Każdego roku pobija się przy tym rekord zakupów dokonanych za pomocą sieci – najczęściej za pomocą platformy aukcyjnej. Kupujemy w sieci także z innego powodu. Częstym powodem jest zdecydowanie większy dostęp do wielu produktów. Jeżeli ktoś mieszka w małej miejscowości, to raczej ciężko jest mu się udać na zakupy do centrum innego miasta. Było by to nie tylko czasochłonne, ale i związane z wydatkami na paliwo, a te do najtańszych przecież nie należy. Dlatego też kupujemy w sieci, bo jest łatwiej, wygodniej i taniej, ale o tym już przecież wspomniałem. Żeby jednak zakup zaliczyć do udanych, powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pomogą ci w tym poniższe elementarne zasady. Wprowadź je w czyn, bo warto.

buying-15810_1920

Zbyt piękne, by było prawdziwe

Otrzymałeś wiadomość e-mail z bardzo kuszącą ofertą? A może był to link podrzucony na profil FB? Nie daj się zwieść. Jeżeli coś jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe, to z całą pewnością tak jest – szczególnie teraz, kiedy to panuje szał zakupów. Jeżeli więc jakimś cudem sklep oferuje połowę tańszy laptop, tablet lub telefon komórkowy, to powinieneś się zastanowić dlaczego tak jest. Ewentualnie, dobrze jest sprawdzić opinię o sklepie. Z doświadczenia wiem jednak, że takie promocje się nie zdarzają, bo i w Stanach Zjednoczonych – kolebka wszelkich wyprzedaży – było by o nie ciężko, a co dopiero w naszym kraju – dusigroszy. Nie ulegaj emocjom i stanowczo odrzuć „wspaniałą” ofertę. Zaufaj mi, a nie pożałujesz.

„Zielona kłódka”

Dokonując zakupów w sieci warto też zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Wielu z nas o tym zapomina, a stanowi to przecież nasze elementarne bezpieczeństwo. Nasze dane są bezpieczne wówczas, gdy w lewym górnym pasku (pole gdzie widnieje adres strony) znajdzie się zielona kłódka – charakterystyczna, dostępna z reguły na stronie naszego banku. Ten znak powinien nam uzmysłowić, że połączenie jest szyfrowane i że jest bezpieczne. Dzięki temu nie narażamy się na utratę danych – np. numery kart kredytowych. Warto jednak wspomnieć o tym, że o ile zielona kłódka nie musi wystąpić na stronie głównej, o tyle przy wprowadzaniu danych do formularza, powinna już być widoczna – w innym wypadku zrezygnuj z zakupu.

Nie podawaj zbyt dużo informacji

Niektóre sklepy internetowe pełnią rolę wyłudzacza danych osobowych. Z reguły wyglądają bardzo profesjonalnie, a nawet mają względnie dobrą opinię w sieci – wybiórcza kontrola nad opiniami klientów. Często jednak proszą o dane, których sklep po prostu nie potrzebuje. Jeżeli więc zdarzy ci się, by w formularzu proszono cię o podanie numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego, a także imię i nazwisko panieńskie matki, to wiedz, że najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia danych, a te mogą być wykorzystane do dalszych wyłudzeń – np. kredytów. Jednym zakupem można wpaść w poważne tarapaty. Pamiętaj! Sklep nie potrzebuje tego rodzaju danych. Do zrealizowania zlecenia wystarczy imię i nazwisko, adres zamieszkania i ewentualnie numer telefonu. Jeżeli ktoś prosi o więcej, zrezygnuj z zakupów.

Przed zakupem sprawdź opinię

Sklepy dzielą się na te ze złą, jak i na te z dobrą opinią. Ważne jest więc dokonać właściwego wyboru. Przez zakupem przedmiotu warto jest prześledzić historię internetowego marketu. Może bowiem okazać się, że od jakiegoś czasu nie wysyła towaru, a próba skontaktowania się (e-mail, telefonicznie) kończy się zawsze fiaskiem. Czytajmy więc opinie, ale nie wierzmy też we wszystko co tam napisano (konkurencja nie śpi). Niemniej, powinien to być dla nas wyznacznik zakupów w sieci. Jeżeli więc sklep ma dobrą opinię, a pozytywne komentarze w ponad 95 procentach przewyższają te negatywne, to zakupy tam będziemy raczej miło wspominać.

Czytaj regulamin

Przed dokonaniem zakupu powinieneś też prześwietlić regulamin sklepu. Zazwyczaj nie jest on długi, więc na zapoznanie się z jego treścią będziemy potrzebować kilka minut. Jeżeli w regulaminie znajdziemy coś, co wzbudzi nasze podejrzenia, to możemy zrezygnować z zakupu lub ewentualnie prześwietlić jakiś zapis w zasobach sieci – przecież od czegoś ten internet mamy. Praktyka pokazuje jednak, że większość z nas nie czyta regulaminów, czego później powodem jest powstanie wielu problemów – najsławniejszy to ten z pobieraczkiem.

Uważaj gdzie dokonujesz zakupów

Pamiętaj też o sieci, do której jesteś podpięty. O ile robisz to w domu, to raczej nic ci nie grozi. Staraj się jednak nie kupować w kawiarniach, gdzie dostęp do tzw. hot-spotów ma sporo ludzi. Doświadczony hacker nie powinien mieć problemów z nasłuchiwaniem takiej sieci, co może skończyć się utratą naszych cennych danych – nieautoryzowane transakcje kartą. Warto o tym pamiętać!

Dbaj o aktualizacje

Żadna reguła nie będzie nas chronić, o ile sami nie zadbamy o własne bezpieczeństwo. Powinniśmy więc dbać o aktualizację oprogramowania. Jeżeli jest dostępna nowa wersja przeglądarki internetowej, to powinniśmy ją zainstalować. Podobnie rzecz ma się z programem antywirusowym – dbajmy o to, by baza wirusów była zawsze zaktualizowana. Większość aktualizacji jest nam proponowana automatycznie, więc nie powinno być z tym problemu – warto jednak uważać, bo nie wszystkie programy informują o nowszej wersji.

Podsumowanie

Starałem się wymienić wszystkie zasady, które pozwolą nam zwiększyć bezpieczeństwo zakupów w sieci. Trzymając się ich, z całą pewnością nie padniemy ofiarą oszustów, a zakupy będą przy tym dużo wygodniejsze – mniej stresujące. Żadna z zasad nie zastąpi jednak mądrego podejmowania decyzji. Staraj się więc kupować bez emocji, racjonalnie kalkulując koszty. Powodzenia!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Iwona Młynarczyk

    Chyba najważniejsze to uważne czytanie regulaminów sklepów internetowych, bo bardzo często mają oni w nich klauzule niedozwolone. Przez to możemy wpakować się w kłopoty, jeżeli w porę się nie zorientujemy. Sprzedawcom polecam zatem jakiś audyt regulaminu, a klientom czytać, czytać i jeszcze raz… czytać :)

    • To prawda Pani Iwono, jednakże regulaminy są zazwyczaj pisane przez prawników i niestety ale nie są do końca zrozumiałe. Co więcej, nie oszukujmy się ale mało kto je czyta. Tak czy inaczej, zgadzamy się i zachęcamy klientów do czytania regulaminów:)