Newsy
BRITAIN-SCIENCE-BIONIC

Stało się, dożyliśmy czasów gdy androidy, cyborgi, mechaniczni ludzie i ludzkie maszyny stały się faktem rzeczywistym. Skonstruowanie 3-CPO wydaje się teraz jeszcze bliższe niż kiedykolwiek, a biorąc pod uwagę fakt, że naukowcy właśnie odkryli stan skupienia materii do złudzenia przypominający działanie miecza świetlnego – prawdziwe gwiezdne wojny są coraz bliżej. Ale może zanim poniosą nas wodze fantazji skupmy się na bionicznym człowieku, pokazanym właśnie na wystawie w Waszyngtonie.

Bionic Man show

Ten mierzący 183 cm wzrostu robot to pokaz tego, jak technologia sztucznych narządów posunęła się do przodu w przeciągu ostatnich lat. Robot wyposażony jest w cały zestaw sztucznych narządów, z których na co dzień korzystają normalni ludzie. W jego żyłach płynie więc sztuczna krew, która pompowana jest przez sztuczne serce, a sztuczna płuca potrafią oddychać tak, jak ich biologiczne odpowiedniki.

Cyborg wyposażony jest w parę nóg i rąk, które koordynuje zaawansowany system sztucznej inteligencji – umieszczony nigdzie indziej tylko w głowie. Porusza się odrobinę ociężale i niezgrabnie, ale czego oczekiwać – jest w końcu tylko maszyną. Rozmowa z nim przypomina trochę rozmowę z iPhonem wyposażonym w technologię Siri, jednak jego psychika wzorowana była na psychice ukraińskiego 13 latka, nie należy więc do najprzyjemniejszych robotów na świecie.

Bionic Man i jego konstruktor

Co ciekawe, jeden z jego konstruktorów, szwajcarski psycholog Bertolt Meyer, na którym zresztą został wzorowany bioniczny człowiek, sam posiada bioniczną protezę ręki, która jakiś czas temu wstrząsnęła światem, ze względu na wykorzystanie najnowszej technologii.

Oglądając takie ciekawostki zaczynam się tylko zastanawiać – jak szybko maszyny takie jak bioniczny człowiek zaczną zastępować normalnych ludzi?

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?