Poradniki
prezent

Okres zbliżających się świąt – jakby nie patrzeć wywodzących się z pogaństwa – to czas wielkich zakupów. Nie zmienia to jednak faktu, że jest wymysł marketingowy, by zachęcić ludzi do większych wydatków. W praktyce mamy jednak wiele możliwości do obdarowywania naszych bliskich – nie trzeba więc uciekać się do świąt, urodzin, czy wymyślnych okazji. Wystarczy dobry pomysł i odpowiednia realizacja. Poza tym, dużo lepiej jest otrzymać prezent wtedy, gdy się go najmniej spodziewasz, prawda? Święta nie są takim okresem, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że coś otrzymamy, a często nawet wiemy co to będzie. Nie ma więc prawdziwej niespodzianki, a pojawia się czas nerwowego oczekiwania. Obojętnie jednak jakbyś na to nie spojrzał, to zakup drobiazgu i podarowaniu go bliskiej osobie wtedy, gdy się tego najmniej spodziewa, będzie czymś wyjątkowym. Zaufaj mi.

Oczywiście kupujesz co chcesz i kiedy chcesz. Nikt nie będzie decydował za ciebie. Poza tym, okres przedświąteczny jest wyjątkowy pod względem cenowej atrakcyjności towarów. Sklepy zaczynają wyprzedawać wszystkie starsze modele, więc może się trafić prawdziwa okazja, a to kiedy podarujemy go w formie prezentu, będzie zależeć tylko i wyłącznie od nas. Postanowiłem więc przygotować ciekawe zestawienie prezentów w zależności od grupy wiekowej, czy płci obdarowywanej osoby. Poradnik powinien pomóc ci w dokonaniu ostatecznej decyzji, a przynajmniej mam taką nadzieję. Do dzieła!

Prezent dla dziewczyny

W tym przedziale musimy rozróżnić grupę wiekową. Na początku skupmy się na dziewczynkach. Dzieci mają zwykle wymyślne potrzeby co do posiadania zabawek. Lubią nowości, ale też szybko się nimi nudzą. Warto więc zadbać o to, by prezent wzbudzał ciekawość i był „wielorazowy” w użyciu. Jak tego dokonać? Najlepiej jest kupić coś, co pobudzi dziecięcą wyobraźnię. Nie będzie to trudne, bowiem od kilkudziesięciu lat modne są różnorakie lalki. Ciężko jednoznacznie powiedzieć jaka lalka, będzie się dziewczynce podobać, ponieważ w sklepach jest ich całe mnóstwo – warto więc zrobić pewne rozeznanie. Świetnym prezentem będzie też zakup klocków, bo te są coraz popularniejsze wśród małych dziewczynek – specjalnie tworzone dla nich wersje. Ostatecznie można zdecydować się na zakup zabawki interaktywnej – teraz to nawet inteligentnej – z powodzeniem zastępującej prawdziwe zwierzę w domu – bo i na to mają ochotę dzieci.

prezent-1

W przypadku już nieco starszych dziewczyn wybór jest troszkę bardziej skomplikowany. Ile na świecie kobiet, tak różne są gusta. Wydaje mi się jednak, że żadna z nich nie pogardziła by ładnym zegarkiem. Wcześniej jednak radzę zrobić mały wywiad środowiskowy, aby przekonać się, że dany model jej się naprawdę podoba. Ciekawym pomysłem wydaje się być także zakup pudełeczka na biżuterię – bo każda dziewczyna ma biżuterię. W sklepach możemy znaleźć naprawdę ciekawe i pod pewnym względem ekskluzywnie wykonane pudełka. Jednym z moich faworytów jest pudełeczko ze stali (srebrne) w kształcie serca. Wygląda naprawdę obłędnie i raczej żadna dziewczyna nie przejdzie obok takiego prezentu obojętnie.

Prezent dla chłopaka

Podobnie jak wyżej, będziemy musieli rozgraniczyć zakupy na różne grupy wiekowe. Na początku zajmijmy się małymi chłopcami. Osobiście wydaje mi się, że najlepszym zakupem dla chłopca, będą klocki. Jest ich cała masa, bo są podzielone na serie, a także i wiek – liczą się więc umiejętności pozwalające złożyć dany zestaw do kupy. Marka zasadniczo nie ma znaczenia, aczkolwiek dla jednych chłopców może być ważne, czy budują komisariat policyjny, czy kosmiczny statek z Gwiezdnych Wojen – tutaj wchodzą prawa licencji i zazwyczaj tylko jeden producent ma prawo tworzyć klocki na podstawie jakiegoś filmu. Warto więc dyskretnie podpytać czego życzyłoby sobie nasze dziecko.

Starsi chłopcy mają już dużo wyższe wymagania i oczekiwania co do prezentu. Komputer, konsola do gier, czy tablet – w zasadzie wszystko kręci się wokół elektroniki. To dobre prezenty, ale jeżeli nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, a nie oszukujmy się, że wspomniane zestawy są tanie, to zawsze możesz podarować coś nieco drobniejszego – aczkolwiek też akceptowalnego. Moim faworytem jest karnet. Dobrze jest wykupić karnet na jakąś sportową aktywność i bynajmniej nie chodzi tu o siłownię. Myślę, że chłopak będzie bardzie zadowolony z karnetu na skok na linie, czy gokarty.

Prezent dla żony lub męża

Mąż i żona są jak jedno ciało. Znają swoje potrzeby, więc i prezent jest im dobrać łatwiej. W tym przypadku nie będę rozpisywał się nad droższymi wersjami prezentów, bo nie ma to kompletnie sensu – większość mężów i żon zna potrzeby swojej drugiej połówki, więc doskonale wie czego potrzebuje lub o czym marzy. Zawsze jednak można kupić coś drobniejszego, a przy tym o wiele tańszego – to jakby informacja, że pamiętasz o nim/o niej. W przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn w dobrym guście będzie podarować perfumy. Nie muszą być drogie, ale dobrze by było kupić te, które partnerowi się podobają – podpatrz więc co twój współmałżonek lubi. To ty go znasz najlepiej ze wszystkich, więc ostateczna decyzja należy do Ciebie.

prezent-3

Prezent dla dziadków

W przypadku dziadków prezentem może okazać się właściwie wszystko. Są to z reguły drobne rzeczy, bo starsi ludzie nauczyli się żyć bez dzisiejszych sprzętów elektronicznych. Prezentem dla dziadka może być portfel. W przypadku babci zestaw filiżanek do herbaty. Wspólnym prezentem może być fotoksiążka lub fotokalendarz zawierający zdjęcia najbliższych – z naszymi dziećmi w szczególności. Każdy z zestawów będzie dobrym prezentem.

Gdzie kupować?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z własnego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że zarówno portal aukcyjny, jak i sklep internetowy jest świetnym rozwiązaniem, o ile szukasz czegoś taniego. Sklepy stacjonarne też wabią promocjami, czy też wyprzedażami, ale w moim odczuciu nie są one tak efektywne, jak w przypadku rynku e-commerce. Nie oznacza to jednak, że powinieneś od razu przekreślać sklepy stacjonarne, bo w nich też trafiają się prawdziwe okazje – szczególnie przy likwidacji sklepu. Ostatecznie jednak radzę wam skupić się w większej mierze na przeszukiwaniu ofert internetowych.

Podsumowanie

Tworząc powyższe zestawienie miałem ochotę pomóc osobom niezdecydowanym. Przedstawiłem panujące obecnie trendy i to praktycznie w każdej grupie wiekowej. Z poradnika można korzystać praktycznie przez cały rok, bo nie jest on stworzony wyłącznie po to, by namówić was na zakupy świąteczne. Jeżeli jednak miałbym być szczery to radzę zacząć wypatrywać okazji już dziś, bo opróżnianie magazynów – zwalniając miejsce na nowe dostawy w styczniu – rozpoczęła się już na początku listopada. Przełom grudnia/sierpnia jest idealnym momentem na dokonanie ostatecznej decyzji. Życzę wam udanych zakupów!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?