Newsy
Commodore PET

Z czym kojarzy Ci się marka Commodore? To chyba oczywiste, że z konsolą. Niegdyś tak rozchwytywaną, a dziś zapomnianą. Kto grał ten wie o czym piszę. Osobiście, Commodore 64 to moja pierwsza miłość, dzięki której pokochałem gry, będąc wówczas małym chłopcem. Pamiętam te dni, tego godziny spędzone przed telewizorem. Co prawda nie tylko ja grałem, ale także i moja rodzina, choć uczciwie przyznaję, że najczęściej to właśnie ja spędzałem swój wolny czas przy konsoli – zapraszając kuzynów, przyjaciół, kolegów. Commodore wraca na rynek, ale w zupełnie innej formie niż moglibyśmy się tego spodziewać. Firma stawia na urządzenia mobilne, a dokładniej na smartfon o nazwie PET.

Właściwie to nie smartfon, a phablet, czyli jak się powszechnie przyjęło połączenie zalet smartfona z większym ekranem tabletu. Stąd też nazwa – phablet. Zakorzeniona w odmętach umysłu firma powinna sobie poradzić, choćby z racji ciekawostki. Jednak Commodore nie będzie wzorować się na wyrobionej przez lata marce. W skrócie otrzymamy phablet o dobrej specyfikacji technicznej i możliwością uruchamiania gier ze starszych komputerów, ale w dobie obecnych dziś emulatorów nie jest to jakieś oryginalne posunięcie.

Phablet Commodore PET

fot. producenta

Phablet i konsola w jednym

Co prawda nie ma już szans na to, by konsola Commodore 64 powróciła w jakiejkolwiek formie, ale fakt tego, że producent wychodzi z cienia powinien nas cieszyć, aniżeli martwić. Commodore PET zapowiada się naprawdę ciekawie. Phablet będzie wyposażony w 5,5 calowy ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, ośmiordzeniowy procesor (64-bitowy) MediaTek 1,7 GHz, 2 GB pamięci RAM, dwa aparaty fotograficzne (tylny 13 MP, przedni 8 MP), Wi-Fi, Bluetooth 4.0 LTE. Poza tym 16 GB pamięci wewnętrznej i slot na karty microSD (do 32 GB). Pojemność baterii to 3000 mAh. Phablet ma pracować w oparciu o system Android 5.0 Lollipop.

Druga, nieco droższa, wersja będzie wyróżniać się tylko 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Poza tym, każda z wersji posiadać ma preinstalowane emulatory VICE C64 i Uae4All2-SDL, zdolne do odtwarzania gier z Commodore 64 i Amigi. Jeżeli jeszcze Wam mało, to być może informacja o tym, że Polska ma być jednym z krajów, gdzie Commodore PET ma być wprowadzone jako jeden z pierwszych, pozwoli zachować uśmiech na twarzy. W końcu to jakieś wyróżnienie. Rzecz jasna dla nas, Polaków.

Commodore PET - urządzenie

fot. producenta

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?