Recenzje Laptopy
inspiron-15-3537-skos_2

Niedługo po tym, jak testowałem bardzo przyjemny, choć nieco budżetowy laptop Dell Inspirion 15 3521 w moje ręce wpadł bardzo podobny, chociaż dużo lepiej wyposażony komputer z tej samej serii, czyli Dell Inspiron 15 3537. Niby drobna zmiana, tylko dwie cyfry na końcu, a jednak różnica jest na prawdę odczuwalna. Oczywiście cena tego cacka odrobinę wzrasta, ale wydaje mi się, że dużo większe możliwości w pełni to rekompensują. Podobieństw do opisywanego przeze mnie wcześniej laptopa Dell oczywiście będzie sporo (zwłaszcza w wyglądzie), ale wnętrze… Ale nie wyprzedzajmy faktów!

Wygląd i konstrukcja

Laptop ten wygląda bardzo podobnie do swojego tańszego odpowiednika – zarówno pod względem koloru, jak i fraktury obudowy można go uznać prawie za brata bliźniaka wspomnianego modelu. Jest ciemny, matowy, a cała jego powierzchnie (prócz przedniej ramki ekranu i oczywiście touchpada) pokrywają małe guzki, które uniemożliwiają wyśliźnięcie się komputera z ręki. Nie wiem jak to brzmi, ale wygląda świetnie – elegancko i nowocześnie. I tak jak wspominałem w poprzednim tekście ma swoje zastosowanie praktyczne (a także bolączkę, którą ciężko wyeliminować) – jest bardzo mobilny, może przechodzić z ręki do ręki bez strachu, że spadnie na ziemie, ponieważ jego fraktura bardzo dobrze pasuje do dłoni. Sprawia to, że laptop jest mniej awaryjny, bo po prostu rzadziej spotyka się z ziemią. 😉 Minusem tej sytuacji jest dość ciężka pielęgnacja (nie wystarczy przejechać rękawem po tej powierzchni, jak to ma miejsce przy gładkich laptopach) i to, że lubią na niej zostawać odciski palców, zabrudzenia, itp. Wydaje się, że balans pomiędzy tymi cechami przeważa jednak na korzyść Inspiron 15 3537.

inspiron-15-3537-bok

Komputer ma przyjemne, opływowe kształty, które bardzo ułatwiają codzienne zadania. Dobrze wchodzi we wszystkie pokrowce i torby do laptopów, ale dzięki stabilnej konstrukcji (plastik nie odgina się na zewnętrznej obudowie) można spokojnie nosić go w plecaku luzem. Ekran ma 15,6 cala przekątnej, co jest raczej standardem w urządzeniach tego typu. Waży 2,6 kg, czyli nie najmniej, a dodatkowo wyposażony jest w zasilacz o wadze 0,45 kg. Od razu więc widać, że jest to raczej stabilniejsza, przeznaczona do mniej mobilnych zadań maszyna. A czym zresztą jednoznacznie świadczy jej wnętrze. Ekran zamontowany jest na stawiających odpowiedni opór zawiasach, które nie zawiodły mnie ani razu podczas tego krótkiego testu. Komputer można zamknąć bez problemu, jednak, żeby go otworzyć, trzeba dwóch rąk. Dzięki temu nie otwiera się on sam w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Plastik ekranu mógłby być odrobinę mniej podatny na nacisk – nie jest zbyt gruby. Z drugiej strony dopóki nie nosi się go (jak jakiś brutal 😉 ) za ekran, to nie powinno to jakoś bardzo przeszkadzać.

Złącza

Dell Inspiron 15 3537 wyposażony jest w szereg złącz, jakie każdy dobry laptop powinien posiadać. Po prawej stronie komputera, obok napędu optycznego, mogącego nagrywać płyty DVD i CD, znajduje się port USB 2.0, który z racji swojej szybkości można wykorzystać do podłączenia na przykład myszki. Szybszy port USB 3.0, jak i następny 2.0 znajdują się po lewej stronie, obok gniazda LAN pozwalającego na przewodowe połączenie z internetem, HDMI, które idealnie zgra się z telewizorem i gniazdo audio, na słuchawki lub głośniki zewnętrzne (te w które wyposażony jest komputer są o dziwo całkiem niezłe – głośne i selektywne, chociaż oczywiście prawie bez basu. Umieszczone są trochę niefortunnie – na spodzie komputera, co czasami dość mocno tłumi dźwięki). Z przodu znajduje się wejście na karty SD – co fajnie zgrywa się z coraz większą ilością smartfonów i tabletów, które poszerzają sobie pamięć za pomocą tych kart. Bardzo ułatwia to wymianę danych).

inspiron-15-3537-powloka

Klawiatura i touchpad

Klawiatura na pierwszy rzut oka przypomina MacBooka, tyle tylko, że w czarnym kolorze. Jak dla mnie to bardzo duży plus, bo na klawiaturach firmy Apple spędziłem bardzo dużo czasu, i są jak dla mnie najlepsze w mobilnych komputerach. Przyciski w laptopie Dell również chodzą podobnie, chociaż czasem mam wrażenie, że trochę za głośno. Strzałki są tak samo zmniejszone, ale klawiaturę Dell wyposażono dodatkowo w numeryczny bloczek, co bardzo pomaga gdy pracuje się na przykład w Excelu. Gracze i tak używają głównie kombinacji WSAD, więc strzałki nie mają aż tak dużego zastosowania.

Touchpad (o wymiarach 11 x 8,1 centymetra) jest jedną z niewielu, nieprążkowanych powierzchni, i trzeba go pochwalić za bardzo przyjemną obsługę. Jest wyjątkowo śliski i bardzo dobrze porusza się po nim palcami. Jednocześnie jest czuły nawet na delikatny dotyk (ale bez przesady, nie włącza się sam, nawet gdy niezamierzenie dotkniemy lub przejedziemy po nim ręką) i bardzo ułatwia nawigację po systemie. To się przydaje, ponieważ laptop wyposażony jest w system Linux, który jest przystosowany dla programistów, informatyków i wszystkich, którzy lubią dobrze znać środowisko, w którym się poruszają.

inspiron-15-3537-gora

Wnętrze

Jeżeli nawet obudowa miała swoje wady i zalety, to ciężko powiedzieć coś złego o wnętrzu tego komputera. W oczy rzuca się przede wszystkim procesor, który nadaje temu laptopowi potężnego kopa. Dell Inspiron 15 3537 opiera się na dwurdzeniowym procesorze Intel Core i7 o mocy obliczeniowej 1,8 GHz. Jest to jednak nowoczesna jednostka, mimo, że posiada dwa rdzenie, może prowadzić na raz nawet cztery, różne wątki, dzięki czemu moc obliczeniowa wzrasta. Zegar może pracować nawet z częstotliwością 3 GHz jeśli zachodzi taka potrzeba. Wspierane jest to dodatkowo 8 GB pamięci RAM (z możliwością rozszerzenia do 16 GB). Całości doskonale dopełnia karta graficzna Radeon HD 8850M oraz zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4400. Na gach, w które miałem okazję zagrać na szybko (czyli Dead Space 2, StarCraft 2, wiem, nie za nowe, ale tylko to zdążyłem) sprzęt sprawdzał się świetnie na każdych ustawieniach. Tak samo programy muzyczne, takie jak Fruity Loops czy Ableton, nawet przy pełnym drenowaniu procesora, spokojnie dawały radę na prowadzenie kilkudziesięciu operacji na raz. Szybki test wydajności jak najbardziej na plus.

Przyjemny jest też fakt, że Dell wyposażył laptop w bardzo pojemny dysk – 1 TB, dzięki czemu można trzymać na dysku wiele gier, filmów i seriali. Dzięki połączeniu z Wi-Fi i Bluetooth, jeśli jakimś cudem udałoby się zapełnić ten wielki dysk, można zawsze zawiesić dane w chmurze. Akumulator komputera wytrzymuje dość długo, nawet jak na sprzęt z najwyższej półki cenowej. Przy bardzo dużym obciążeniu, potrzeba było aż ponad 8 godzin, żeby go rozładować. Normalnej pracy potrafi wytrzymać jeszcze dłużej, więc jest to niewątpliwie jeden z moich faworytów, zwłaszcza za taką cenę.

inspiron-15-3537-skos

Podsumowanie

Co można powiedzieć – jeżeli Dell Inspiron 15 3537 nie znajdzie nabywców, będę bardzo zdziwiony. Jest to bardzo dobry laptop, który ma tylko kilka wad i wiele zalet. Jest wytrzymały jeśli chodzi o konstrukcję, i wydajny jeśli chodzi o wnętrze. Jest wyposażony we wszystkie dodatki, jakie laptop powinien mieć, więc w sumie nie ma co dalej pisać – warto przekonać się samemu.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?