Poradniki
Oszczędność baterii laptopa

Dzisiejsze urządzenia okazują się być naprawdę pomocne w życiu każdego człowieka. Maszyny potrafią nie tylko umilać nam wolne chwile, ale także pomagać w pracy, czy nieść pomoc podczas ratowania czyjegoś życia. Niektóre ułatwiają kontakt z bliskimi nam osobami, z którymi dzieli nas setki o ile nie tysiące kilometrów, a inne służą swoją pomocą w codziennych okolicznościach. O zastosowaniu technologii można by pisać wiele. Niemniej pamiętajmy, że jesteśmy dziś społeczeństwem mobilnym, a więc takim, które nie lubi siedzieć w jednym miejscu. Częściowo zmusza nas do tego sama praca. Niestety, ale mobilność ma swoją cenę. W przypadku urządzeń jest to bateria, która jakby nie patrzeć nie należy dziś do najbardziej wytrzymałych.

To właśnie z tego powodu powstał pomysł na stworzenie poradnika, który pomógłby niektórym z was przedłużyć pracę na baterii w laptopie. Jak wiemy, istnieją modele zdolne wytrzymać nawet 12 godzin na jednym naładowaniu, jednak nie można powiedzieć o nich, że są demonami prędkości. Taka „maszynka” może służyć jedynie do podstawowych zadań. Zdecydowanie więcej osób posiada laptopy, które wytrzymują od 3-5 godzin. Po roku jakość akumulatora drastycznie spada – proces degradacji rozpoczyna się już od początku użytkowania. Dziś, postaram się wam pomóc załagodzić problem ze zbyt szybko „padającą” baterią.

laptop w użyciu

Energooszczędność – ma swoje wady

W laptopach z systemem Windows – w innych systemach zapewne też znajdzie się taka opcja – istnieje możliwość zdalnego przejścia w tryb oszczędzania energii. Działa to na zasadzie poboru znacznie mniejszej mocy obliczeniowej oraz skorzystania przez system z technologii energooszczędnej – niektóre procesory są w takie coś wyposażone. Choć z punktu widzenia trwałości baterii jest to zabieg jak najbardziej pożądany, to jednak wydajność naszej pracy drastycznie spada. W ten sposób można uzyskać około 30-40% dodatkowego czasu pracy na baterii. Jeżeli do Twoich obowiązków nie należy obróbka plików RAW w terenie, to raczej można z tego korzystać. W przypadku, gdy potrzebujesz większej mocy obliczeniowej, przejście w stan energooszczędnego zarządzania zasobami energii jest niewskazane. Co więc w takich przypadkach należy zrobić?

Na tryb ten jesteśmy raczej skazani, jeżeli chcemy w jakimś stopniu zmniejszyć zużycie baterii w laptopie. Musimy więc znaleźć pewien kompromis między mocą obliczeniową, a długością pracy na baterii. Pamiętajmy, że nie tylko procesor ma wpływ na żywotność baterii. Innymi, ale równie ważnymi podzespołami, które „katują” każdą baterię są np. ekran i dysk twardy. Jeżeli więc chcemy zachować odpowiedni balans między jakością pracy, a długością pracy na baterii, to powinniśmy się zdecydować na zrównoważony plan zasilania – mowa rzecz jasna o systemie Windows.

Jak tego dokonać – oto instruktarz krok po kroku:

1. Wchodzimy do Panelu sterowania
2. Przechodzimy do kategorii System i zabezpieczenia
3. Klikamy tam na dostępną opcję Opcje zasilania
4. Następnie wskazujemy na Pokaż plany dodatkowe
5. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie opcji Zrównoważony i kliknięcie na polecenie Zmień ustawienia planu

Tricki, które musisz znać

Po pierwsze, zawsze staraj się korzystać z laptopa przy mniejszej jasności ekranu. Staraj się zmniejszać jasność podświetlenia, ale rób to stopniowo. Nigdy bowiem nie uda Ci się przyzwyczaić do półmroku na ekranie, gdy od razu będziesz chciał osiągnąć taki efekt. Rób to powoli, aż wzrok dostosuje się do nowej jasności. Nie dość, że wpłynie to pozytywnie na nasz wzrok, to jeszcze oszczędzimy kilka procent na baterii, a to zawsze coś! Poza tym, staraj się wyłączać ekran w chwili kiedy nie korzystasz z komputera. Najlepiej będzie włączyć wygaszenie ekranu – nie mylić z wygaszaczem ekranu, który wbrew pozorom energii nie oszczędza.

Po drugie, staraj się hibernować lub usypiać system. Moim nawykiem od zawsze było wyłączanie komputera, lecz teraz czynię to tylko w nocy, kiedy wiem, że ze sprzętu nie będę już korzystał. Wbrew pozorom zmiana tego przyzwyczajenia zwiększyła żywotność mojej baterii. Dlaczego? Powód jest prosty. Komputer potrzebuje zdecydowanie mniej czasu i energii do uruchomienia systemu. Zarówno hibernacja, jak i usypianie powinno być dostępne dla systemów Mac OS X, Windows, jak i Linux – nie powinno być z tym problemów.

Po trzecie, gdy wiesz, że nie będziesz korzystał z Internetu, ani transmisji Bluetooth, to wyłącz kartę bezprzewodową i moduł do transmisji bezprzewodowej. Nie jest to skomplikowane, a zapewni dodatkowe minuty pracy na baterii. Tym bardziej należy tego dokonać, gdy faktycznie nie będziemy korzystać z sieci.

laptop na trawie

Po czwarte, wybierajmy możliwie oszczędne podzespoły w laptopie. Punkt ten mogą ominąć osoby, które już dawno są po zakupach. Jeżeli jednak stoisz przed wyborem zmiany swojego starego i wysłużonego laptopa, to najlepiej będzie, gdybyś kierował się wyborem energooszczędnych podzespołów. Skup się na tym, by zarówno procesor, jak i karta graficzna były w miarę dobre, ale i oszczędne. Pamiętaj! Jeżeli na komputerze nie zamierzasz grać czy obrabiać grafiki, to zrezygnuj z modelu, który oferuje lepszą kartę. Dużo lepiej sprawdzi się ta zintegrowana, bo zapewni potrzebną Ci moc i oszczędność energii.

Po piąte, staraj się zawsze wyłączać wszystkie te aplikacje, z których aktualnie nie korzystasz. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie uda się to w przypadku takich „pożeraczy” jak oprogramowanie antywirusowe, ale np. zamykanie innych działających w tle aplikacji jest raczej wskazane. Np. po co masz włączoną przeglądarkę z kilkoma oknami, skoro i tak z niej nie korzystasz, bo piszesz materiał do szkoły. Warto o tym pamiętać!

Na zakończenie warto także sprawdzać obciążenie procesora. Im dłużej chcesz korzystać z dobrodziejstw mobilnego komputera (czyt. dłużej pracować na baterii), tym szybciej powinieneś nauczyć się kontrolować moc obliczeniową swojego procesora i eliminować te procesy, które zużywają go w danej chwili najbardziej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tych kilka rad pomoże wam się ustrzec zbyt szybko wyładowującej się baterii. Wprowadzenie ich w czyn na pewno nie zaszkodzi, a już na pewno polepszy pracę z urządzeniem. Powodzenia!

Zamów laptopa w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?