Recenzje
Dysk SSD SanDisk

Nie da się ukryć, że dyski HDD są wolniejsze, podatne na uszkodzenia fizyczne, ale mimo to wciąż się je produkuje i traktuje jako podstawowy element wielu laptopów i komputerów – co ciekawe, nie dotyczy to tylko tych z niższej półki cenowej. Dyski SSD są pozbawione wad HDD. Są dużo wytrzymalsze, ale przede wszystkim szybsze. Dlaczego więc producenci tak rzadko decydują się na ich montaż? Głównym powodem jest cena. Nie dość, że są one droższe, to dodatkowo oferują znacznie mniej miejsca, a przestrzeń w dobie dzisiejszych rozmiarów plików jest bardzo ważna – z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Firma SanDisk zapewnia jednak, że przesiadka z HDD na SSD nastąpi szybciej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać.

Firma SanDisk znana jest z produkcji kart SD i dysków SSD. Sanjay Mehrotra (prezes firmy) twierdzi, że spodziewa się szybkiego zastąpienia „tradycyjnych talerzy” na SSD w laptopach i desktopach. Powodem szybkiej migracji ma być cena, która aktualnie jest wciąż wysoka, ale w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a może i tygodni, ma systematycznie spadać, co pozwoli na szybsze zastąpienie dysków HDD.

Dysk SSD SanDisk

fot. producenta

SSD w 40% komputerów klasy biznes

Dyski SSD są systematycznie montowane w komputerach biznesowych. SanDisk udostępnił dane, na podstawie których widać, że blisko 40 procent komputerów klasy biznes posiada dysk SSD. W przypadku zwykłych konsumentów sprawa wygląda gorzej, ponieważ odsetek osób posiadających dysk SSD równa się 15 procentom. Nie ulega wątpliwości, że pierwsze skrzypce gra tutaj cena, ale jak powszechnie wiadomo, wiele zależy także od producentów.

W ciągu najbliższych miesięcy wielu z nich będzie chciało uatrakcyjnić swój produkt właśnie poprzez montaż dysku SSD, reklamując go jak szybszy, lżejszy, cichszy, ale przede wszystkim dużo bardziej wytrzymalszy. Duże znaczenie ma mieć także Windows 10, którego premiera odbyła się 29 lipca.

Obecnie średnia cena dysku SSD o pojemności 128 GB wynosi około 51 dolarów, a więc tyle samo, co dysku HDD o pojemności 320 GB. W ciągu najbliższych miesięcy ma być jednak taniej, co być może doprowadzi do tego, że ceny dysków HDD i SSD zrównają się, a wtedy wybór stanie się dużo bardziej oczywisty niż teraz.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?