Recenzje
Logo Krups EA829D

Każdy miłośnik kawy nie uznaje kompromisów. Napój musi być zawsze dobrze przygotowany. Trudno to jednak osiągnąć naturalnym sposobem mielenia i parzenia kawy. Od czego są przecież profesjonalne ekspresy, które całą pracę wykonają za nas? Jednym z nich jest testowany przeze mnie Krups EA829D Latt’ Espress. I choć nigdy nie byłem miłośnikiem kawy, to tym razem udało mi się ją pokochać.

Kawa z Krups EA829D

Kawa nigdy nie była mi obca, od zawsze była w domu, ale nieszczególnie za nią przepadałem. Raz na jakiś czas wypiłem, ale były to tylko wyjątki. Dużo częściej piłem zieloną herbatę – ceniłem ją za smak i właściwości. Kiedy jednak do mojego domu zawitał ekspres do kawy Krups EA829D Latt’ Espress, i kiedy to pierwszy raz z jego pomocą przyrządziłem kawę, a dokładniej Cappuccino, zrozumiałem w czym tkwił problem. Nie lubiłem kawy, bo nie ceniłem jej smaku. Po prostu źle przygotowany napój nie smakował mi tak, jak przyrządziła go maszyna – a przecież kawa była ta sama.

Krótka recenzja wideo

Wygląd i wykonanie Krups EA829D

Logo Krups EA829D

Już od pierwszej chwili wyciągnięcia ekspresu z pudełka byłem nim zauroczony. Piękny, masywny sprzęt – tak pomyślałem. Kiedy go podniosłem by wyjąć z pudełka zrozumiałem, że mam do czynienia z małym kolosem. I choć większa połowa materiału z jakiego składa się obudowa to plastik, to jednak tam gdzie trzeba zastosowane zostało aluminium – np. podstawka na szklankę czy wylot powietrza. Dzięki temu ekspres nabrał koloru czarno-srebrnego. Wygląda to bardzo estetycznie.

W przypadku ekspresów ważnym parametrem jest moc i ciśnienie z jakim sprzęt oddziałuje na świeżo zmieloną kawę. W tym przypadku mamy do czynienia z 1450 W mocy i 15 barami ciśnienia. Wynik ten gwarantuje ekspresowe podgrzanie wody, a ciśnienie oddaje nam wierny smak kawy, jak gdybyśmy pili ją gdzieś w luksusowej kawiarni. No dobrze, a co otrzymujemy wraz z urządzeniem?

Front Krups EA829D

Producent zadbał o pojemnik na mleko. Właściwie nazywa się to zestaw do cappuccino. Do tego miejsca spieniane jest mleko i wędruje do naszego kubka. Co ciekawe, pojemnik ma ciekawą blokadę, dzięki której możemy zakotwiczyć go w urządzeniu – dosłownie – a w chwili, gdy potrzebujemy napełnić go od nowa lub zwyczajnie przydałoby mu się mycie, możemy go odpiąć za pomocą jedno przycisku. Wraz z pojemnikiem na mleko zestaw został wyposażony w pojemnik na wodę. Jest płaski, ale mimo wszystko mieści 1,7 litra. W jego skład wchodzi też filtr do wody dołączony do zestawu. Z boku znajduje się pojemnik na zużytą kawę, a u góry pojemnik na tą świeżą, ziarnistą.

Przyrządzenie kawy

Menu Krups EA829D

Przyrządzanie kawy jest bardzo proste. Włączamy urządzenie, czekamy aż minie proces płukania i wybieramy interesujący nas napój. Do wyboru mamy: Espresso, Mocne Espresso, Kawa, Duża Kawa, Gorąca Woda (woda na ziółka lub herbatę). Z boku znajdują się także przyciski do automatycznego przyrządzenia Cappuccino i Caffe Late. Wybieramy więc co nas interesuje i zatwierdzamy to przyciskiem OK.

Po chwili naszym oczom ukazuje się regulacja ilości zaparzonej kawy. Najlepsze jest jednak to, że dosłownie w tym czasie jest ona mielona i parzona. Mamy więc chwilę czasu na decyzję o tym, ile powinno się jej znaleźć w kubku. Przykładowo, kiedy wybrałem zwykłą kawę, mogłem regulować poziom nawet w chwili, gdy ona lała mi się do kubka. Kiedy więc zorientowałem się, że 100 ml to za mało, szybko zmieniłem wartość na 150 ml. I w takiej też ilości napój otrzymałem. Naprawdę genialne rozwiązanie!

Spieniacz Krups EA829D

Czyszczenie i regulacja ekspresu

Ekspres Krups EA829D Latt’ Espress jest w pełni automatyczny. Informuje nas o zalegających zużytych „klipsach” kawy i sugeruje by oczyścić z nich boczny pojemnik. Urządzenie informuje nas podobnie o niskim poziomie wody – sugeruje więc, by wyciągnąć pojemnik, napełnić go wodą i włożyć na swoje miejsce. I radzę się słuchać wskazówek, które wyświetlą się na ekranie, ponieważ dalsze przyrządzenia kawy stanie pod znakiem zapytania. Urządzenie odmówi nam dalszej pracy, dopóki nie zastosujemy się do tego co podaje w komunikacie.

Pojemnik na kawę w ekspresie Krups EA829D

Ciekawie prezentuje się także system automatycznego czyszczenia. Urządzenie informuje nas, że należałoby oczyścić zestaw cappuccino czy zrobić płukanie. Bez obaw. Nie musimy przykładać do tego ręki. Ekspres jest w stanie dokonać automatycznego czyszczenia, np. w chwili jego uruchomienia. Działa to bez zarzutu i choć kawa przygotowuje się przez to troszkę dłużej, to jednak masz pewność, że system odpowiedzialny za jej parzenie wyczyścił niezbędne elementy, by kawa była świeża i nie miała choćby namiastki wczorajszego płynu.

Oprócz tego producent zapewnił swoim użytkownikom możliwość dostosowania kawy pod własne gusta. Możemy skorzystać z programów automatycznych, które samoczynnie dobiorą za nas wszystkie parametry, albo skorzystać z własnych ustawień. Samoczynnie możemy ustalić więc poziom zmielenia kawy, dostosowując ją tym samym pod własne upodobanie i gusta. Możemy także regulować ilość naszego czarnego napoju. Najlepsze jest jednak to, że możemy wszystko to zmieniać dosłownie w chwili, gdy leci już do naszego kubka.

Pojemnik na mleko

Podsumowanie

Ekspres do kawy Krups EA829D Latt’ Espress jest chyba najlepszym dowodem na to, że z osoby, która zwyczajnie nie przepadała za kawą, można uczynić jej miłośnika. Tak się stało w moim przypadku. Zrozumiałem, że prawidłowe przygotowanie kawy jest bardzo istotne i nie sprowadza się jedynie do zalania jej wodą. To zupełnie inny napój, inny smak, inna wartość dla osoby pijącej. Kto ma ekspres, ten pewnie wie o czym piszę. Kto jeszcze nie miał okazji pić kawy z ekspresu, powinien tego jak najszybciej doświadczyć. Krups to świetna marka, o dobrych parametrach technicznych, świetnym systemie samoczyszczącym i jeszcze lepszym wykonaniu.

Promocja

Do końca marca 2016 roku możecie, kupując ten ekspres, otrzymać od producenta 200 zł z powrotem do Waszej kieszeni. Więcej o tej promocji możecie przeczytać tutaj.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?