Newsy
low-shot-fifa-14

FIFA 14

Na oficjalnej stronie internetowej giganta EA Sports zegar już odlicza godziny do oficjalnej premiery FIFA 14. Oczywiście humor producentowi najbardziej znanej serii gier sportowych popsuła odrobinę premiera GTA V, który zaatakował rynek bardzo agresywnie – co szybko się opłaciło. Gra o sympatycznych bandytach, mimo tego, że kosztowała 265 milionów dolarów (najwięcej w historii) już pierwszego dnia zarobiła ponad 800! Czym FIFA 14 zachęci graczy, do sięgnięcia po dużo lżejszy po Grand Theft Auto portfel? Przyjrzyjmy się najważniejszym innowacjom, które będzie można znaleźć w grze.

FIFA 14

Grafika

Od czasów FIFA International Soccer dużo się zmieniło. Najbardziej widoczne są oczywiście zmiany graficzne. Od 2-wymiarowych postaci, biegających po polu pełnym pikseli do bardzo realistycznych zawodników, niemal żyjących własnym życiem. W najnowszej odsłonie tej gry, twarze piłkarzy w końcu wyglądają jak żywe, a do tego są pełne emocji. Bez problemu rozpoznamy ulubionego piłkarza, trenera, a nawet sędziego. Trybuny wreszcie wyglądają jak żywe, murawa przyjemnie faluje, a oświetlenie jest naprawdę spektakularne.

FIFA 14

Nowością jest stworzony od podstaw system ruchu postaci. Przez ostatnie 2 lata naukowcy z FIFA dokonywali dokładnych pomiarów piłkarzy z krwi i kości, żeby jak najlepiej odwzorować mechanikę ich wirtualnych modeli. Dzięki temu uniknięto dziwnych, nienaturalnych skrętów postaci, piłki przyklejonej do nogi zawodnika, i wszystkich tych rzeczy, które w realnym świecie nie mają miejsca. Piłkarze potrafią teraz wystartować z miejsca (bez topornego rozpędzania się), czy dynamicznie się zatrzymać, a kąt ich skrętu w końcu nie będzie ograniczony – zupełnie jak w rzeczywistości.

FIFA 14

Fizyka

Zmieniła się także fizyka samej piłki. W końcu będzie ona zachowywała się tak jak na prawdziwym stadionie. Jej trajektoria została idealnie odwzorowana, i dzięki temu będzie można cieszyć się naprawdę spektakularnymi bramkami. Strzały będą wyglądały widowiskowo, a ta jedna, idealna bramka będzie możliwa, dzięki technologii „perfekcyjnego strzału”. Uwzględnia ona predyspozycje i parametry poszczególnych graczy, i pozwala na pełne wykorzystanie ich umiejętności. Dzięki temu strzały z przewrotki, albo „nożyce” wyglądają naprawdę świetnie. Jednocześnie wykorzystanie tej opcji wcale nie jest tak proste – dokładnie tak jak na prawdziwym boisku, trzeba wykazać się dobrym wyczuciem czasu, refleksem, i przede wszystkim – umiejętnością obserwacji gry. Nie od dziś przecież wiadomo, że gra się nie nogami, a głową!

Inteligencja

Znacznie poprawiono inteligencję komputerowych przeciwników. Przede wszystkim, zawodnicy jednej drużyny nie czekają biernie na podania, jak to miało miejsce w poprzednich częściach. Uciekają swoim obrońcą, starają się ich zmylić, zmieniają tempo biegu i wybiegają przed nich – a wszystko po to, żeby wypracować sobie pozycję, która rozwinie akcję i pozwoli na zdobycie bramki. Niestety (albo może i na szczęście) przeciwnicy nie tylko zachowują się w podobny sposób, gdy są przy piłce, ale i szybko reagują na zmyłki naszych zawodników, poprawiając swoje krycie. Rozgrywka staje się dzięki temu dynamiczna i intensywna.

FIFA 14

Tryb kariery

Dodatkowo gra wyposażona została w ulepszony tryb kariery – będzie można dzięki niemu poszukiwać graczy z całego świata, żeby zasilić szeregi własnej drużyny. Tak jak w rzeczywistym świecie – nie są już oni przedstawieni za pomocą kilku liczb, tylko za pomocą opisu cech. Sami możemy wybrać czy szukamy obiecujących, młodych talentów, czy typowych, bramkostrzelnych czołgów, którzy rozjadą obronę przeciwnika.

Wszystko zapowiada, że FIFA 14 będzie następnym komercyjnym sukcesem firmy EA Sports. Chyba wszystkie żony, narzeczone i dziewczyny na świecie nie będą miały w najbliższym czasie zbyt szczęśliwego życia…

Aha, zapomniałbym – będziemy mieli tą grę jeszcze przed premierą, więc spodziewajcie się dużej recenzji. Oczywiście na naszym blogu!

Bartosz Filipowicz

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Marcin

    Grałem wczoraj i szczerze mówiąc nie jestem przekonany czy Fifa 14 spełniła moje oczekiwania.
    Niby gra się dobrze, realne zachowania zawodników, często kontuzje ale chyba czegoś brakuje… albo moje oczekiwania były tak wysokie. Co myślicie?

  • Patryk

    Analizując zmiany jakie zostały dokonane przez twórców gry można ocenić, że są one znaczne. Zmiana trybu wyświetlania w trybie kariery przypomina mi po części windowsa 8 i tak zwane chmury. Inteligencja jest inna w przypadku gry obronnej, poprawiono czytanie gry przez obrońców oraz urealniono pomyłki oraz “kiksy”, które bardzo często zdarzają w zmaganiach piłkarzy. Szkoda tylko, że nasza reprezentacja oraz krajowi gracze wypadają jak wypadają. Na plus możemy zaliczyć też przeniesienie wizerunków piłkarzy w grze. dokładnie twarze(polecam zrobić porównanie PES’em).