Recenzje Gadżety
google-glass

Google Glass jest jednym z tych urządzeń, które nie ujrzawszy półek sklepowych, mają już całkiem dużo opinii na swój temat. Wszak jedni twierdzą, że jest to gadżet rewolucyjny, a inni z kolei, że jest to kolejna próba inwigilacji społeczeństwa. I właściwie ciężko przyznać komuś rację, ponieważ nikt tak naprawdę nie wie jak to będzie funkcjonować w przyszłości. Amerykański rząd ma już pewne „doświadczenie” w zbieraniu informacji, więc ciężko byłoby nie sugerować, że podobnie będzie i z projektem Google. No dobrze, zejdźmy na ziemię. Zabawa z rozszerzoną rzeczywistością jest niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem usprawniającym funkcje typowego smartfona, co pozwala uatrakcyjnić otaczający nas świat, a wszystko przez możliwie najprostsze do wykonania komendy głosowe.

Specyfikacja techniczna

Poniżej zamieszczamy pełną specyfikację techniczną, udostępnioną przez Google.

Ekran – rozdzielczość 640×360
Aparat – 5 megapikseli, który umożliwi nagrywanie filmów w jakości 720p
Pamięć operacyjna – 682 MB RAM
Pamięć wewnętrzna – 16 GB, z czego tylko 12 GB będzie przeznaczone dla użytkownika
System operacyjny – Android 4.0.4 lub wyższy
Akumulator – brak informacji o wielkości, choć sam akumulator ma wystarczyć na jeden dzień typowego użytkowania
Dodatkowe informacje – Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11b/g, gniazdo micro USB, przewodnictwo kostne fal dźwiękowych lub słuchawka monofoniczna*

*Z dostępnych opinii wynika, że przewodnictwo kostne fal dźwiękowych nie przypadło do gustu testerom. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

Zastosowanie

Gadżet znajdzie swoje zastosowanie w codziennych sprawach. Poranne odczytanie e-maili, odpisywanie na wiadomości czy szukanie przydatnych informacji odnośnie jakiegoś miejsca, będzie można połączyć z obecnie wykonywaną czynnością, jak robienie śniadania. Jedna prosta komenda i szukana informacja ukazuje się przed naszymi oczyma. Google Glass ułatwi wykonanie typowych czynności, które wcześniej musiałyby być wykonywane z użyciem smartfona lub wiązałyby się z uruchomieniem komputera. Oszczędność czasu to główne założenie twórców gadżetu.

Ciężko wyobrazić sobie możliwość przeglądania sieci, typowych stron internetowych. Nie można jednak tego przekreślić i stwierdzić, że nie będzie to wygodne rozwiązanie, ponieważ funkcjonalność urządzenia będzie zależna od deweloperów i ich pomysłów. Ciekawym przykładem jest możliwość kręcenia filmów dla dorosłych z udziałem perspektywy POV. Można?

Poza tym Google Glass będzie pełnić funkcję gadżetu ubieralnego, a więc będzie musiał odpowiednio wyglądać. Nie liczyłbym na zdolności projektantów od Google. Na szczęście nie tylko od nich będzie zależeć wygląd urządzenia. Projektanci Ray-Ban and Oakley pracują nad własną wersją wyglądu i po wstępnych projektach można powiedzieć, że są świetne. A to dopiero początek, bo producentów stawiających na wygląd jest o wiele więcej.

Problem z użytkowaniem

Choć finalny produkt nie trafił jeszcze na rynek, to niewątpliwie już teraz wytaczane są w niego ciężkie działa. Powszechnym problemem jest zakaz używania gadżetu w miejscach publicznych. Niektóre restauracje, bary oraz puby, zdecydowały stworzyć zakaz informujący o użytkowaniu okularów w miejscu niedozwolonym. Niedostosowanie się do zakazu może grozić otrzymaniem mandatu lub wiązać się z koniecznością wyproszenia nas z lokalu.

Cena urządzenia

Podstawowa edycja Google Glass Explorer Edition nie została udostępniona dla zwykłych klientów, gdyż jej cena była wyraźnie dla nich zaporowa – 1.500 dolarów. Obecnie gigant z Mountain View przymierza się do wypuszczenia wersji konsumenckiej, której cena ma wynieść 299 dolarów. Wygląda więc na to, że będzie to suma do przełknięcia przez przeciętnego użytkownika.

Podsumowanie

Google Glass tworzy wizerunek urządzenia przydatnego w codziennym zastosowaniu. Nie wszyscy jednak myślą podobnie, gdyż już dziś padają ostre słowa, na temat sposobu gromadzenia zdobytych przez okulary informacji – np. z zamieszczonej kamery. Problem związany z bezpieczeństwem użytkowania gadżetu, będzie fundamentalny, a brak jego skutecznego rozwiązania, zadecyduje o pomyślności sprzedaży urządzenia. Ponadto wiele mówi się o sztucznie zaprojektowanej użyteczności, która tak naprawdę nie poprawi nam jakości życia, a skutecznie go utrudni – zbierając przy tym całkiem sporo informacji o nas, naszych zwyczajach, przyzwyczajeniach, rodzinie czy znajomych. Pole manewru jest więc całkiem spore. Premiera Google Glass nie została ujawniona, jednak przypuszcza się, że nastąpi ona pod koniec 2014 roku.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?