Newsy
inteligentny piekarnik

Codziennie na świecie pojawia się kolejny koncept „inteligentnego” urządzenia. Prawdą jest, że takich sprzętów mamy w domu już całkiem sporo. Począwszy od smartfonów, a na sprytnych zegarkach skończywszy. O ile wbudowana i prawdziwa „inteligencja” jest jak na razie fikcją, to jednak urządzenia te są w stanie zmienić sposób postrzegania świata – pomóc w komunikacji, czy w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Trzeba przyznać, że niektóre z nich są bardzo przydatne. Po urządzeniach mobilnych przyszła pora na kuchnię. Inteligentny piekarnik June to jedno z tych urządzeń, które każdy z nas chciałby mieć w domu. Problemem może być cena, ale kiedy pomysł podchwycą znane na rynku marki AGD, wtedy będzie można spodziewać się łagodniejszej polityki cenowej.

Inteligentny piekarnik to pomysł zrodzony w San Francisco. Jego twórcy wyznają zasadę, by upraszczać swoje życie w możliwie jak największym tego słowa znaczeniu. W dzisiejszych czasach jest ciężko – ludzie są zabiegani, a więc trudniej jest im pojąć trudną sztukę gotowania. Przyrządzanie potraw – wbrew pozorom – nie jest łatwym zadaniem. Zawsze istnieje możliwość zniszczenia nawet kilkugodzinnej pracy przez jeden mały błąd – np. zapominając o dodaniu składnika lub trzymając potrawę za krótko/długo w piekarniku. Inteligentny piekarnik nie pozwoli na to, by coś poszło nie tak. Za każdym razem, kiedy wyciągamy obiad z piekarnika mamy pewność, że jest on upieczony dobrze.

inteligentny piekarnik

fot. producenta

Sprawy techniczne

Urządzenie June jest na tyle pojemne, że bez problemu pomieści dużą pizzę lub pieczeń. Specjalny rodzaj szkła zapobiega jego nagrzewaniu, przez co nie stwarza ryzyka, by się oparzyć. Dodatkowo, piekarnik został wyposażony w 5-calowy ekran dotykowy, a za jego funkcjonalność i możliwości ma odpowiadać procesor Nvidia. Zapewniono też łączność Wi-Fi, dzięki której urządzenie znajduje się pod naszą ciągłą kontrolą.

We wnętrzu zastosowano szerokokątną kamerę HD, która za pomocą specjalnych czujników oraz algorytmu, jest w stanie wykrywać rodzaj przygotowywanej żywności, a następnie ustawiać prace piekarnika tak, by ten wiedział kiedy zakończyć swoją pracę. Za pomocą aplikacji mobilnej w dowolnym czasie możemy zmienić parametry pieczenia, a także skorzystać z podglądu na żywo. Dyrektor generalny i współzałożyciel Matt Van Horn w przeprowadzonym z nim wywiadzie powiedział, że inteligentny piekarnik jest w stanie upiec kurczaka, steki, boczek, ryby, tosty, bułki, bułki do hamburgerów, ciasta, ciasteczka, czy tzw. brownie. Z biegiem czasu lista potraw do przyrządzenia będzie znacznie większa – wystarczy uaktualnienie oprogramowania.

aplikacja mobilna

fot. producenta

Cena

Co ciekawe, każdy zainteresowany może złożyć zamówienie przedpremierowe, korzystając tym samym z niezłego rabatu. Inteligentny piekarnik został wyceniony na kwotę 1495 dolarów, jeżeli zdecydujemy się go kupić tuż przed premierą. Po premierze, która ma odbyć się już wiosną 2016 roku, urządzenie może kosztować 2995 dolarów – będzie dwukrotnie droższe.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?