Poradniki
Czyszczenie telewizora

Wydawać by się mogło, że urządzenie jakim jest telewizor, nie wymaga od użytkowników nadmiernej dbałości. Pojęcie to jest jednak błędne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. O telewizor, jak i o każdy inny elektroniczny sprzęt w domu, trzeba dbać. Niektórzy z nas mogą być przekonani o tym, że największym zagrożeniem jest kurz. Nie jest to jednak do końca prawda, bo o ile kurz faktycznie może wpłynąć na żywotność pracy telewizora – a poza tym wygląda nieestetycznie – to nie czyni tego w taki sposób, jaki wielu z nas uważa. Przez nadmierną ilość kurzu nie spali się układ odpowiedzialny za chłodzenie, bo po prostu go tam nie ma. Niemniej, jest to jeden z licznych wrogów, z jakimi musimy sobie radzić, o ile chcemy cieszyć się dobrze zakonserwowanym urządzeniem. Jak więc zmniejszyć awaryjność telewizora? Oto kilka przydatnych przykładów.

Czyszczenie telewizora

Czyszczenie telewizora

Czym czyścisz telewizor? Większość z nas zmywa go lekko wilgotną szmatką. To chyba najbardziej bezpieczny sposób, by pozbyć zabrudzeń, ale nie jest na tyle skuteczny, by usunąć kurz – po chwili znów zacznie się on osadzać. Dlatego też niektórzy decydują się czyści ekran preparatami, które na ogół mają zwalczyć ten drażniący problem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że stosowane przez nich środki mogą być niebezpieczne, ale nie dla nich samych, a urządzenia elektronicznego – w tym przypadku telewizora.

Większość znajdujących się na rynku preparatów czyszczących zawiera substancje – m.in. kwas cytrynowy, czy kwas octowy – które mogą uszkodzić delikatną powłokę cienkich ekranów LCD, a te przecież znajdują się w nowoczesnych telewizorach. Przed sięgnięciem po dany środek konieczne jest sprawdzenie jego składu oraz możliwego wpływu na nasz sprzęt. Do czyszczenia można wykorzystać preparaty polecane przez producentów, a jest ich wiele – każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie. Poza tym, dobrze jest zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry i to nie tylko z powodu delikatności materiału, ale i sposobu radzenia sobie z brudem – np. usuwa tłuste plamy. Najprościej jest jednak pozostać przy zwykłej ścierce – lekko wilgotnej. To bezpieczniejsze i najtańsze z oferowanych rozwiązań.

Wyświetlanie obrazu statycznego, może mieć przykre konsekwencje

Choć z roku na rok telewizory stają się być coraz bardziej odporne na wypalanie pikseli – przynajmniej do tego dążą producenci – to jak na razie daleko jest im do uzyskania idealnego wyniku. Z tego też powodu powinniśmy uważać na to co oglądamy, a raczej jak długo. Dynamicznie zmieniający się obraz nie jest niczym szkodliwym dla dzisiejszych telewizorów wykonanych w technologii LCD, ale statyczny już tak. Jeżeli więc zastopujemy obraz, to baczmy na to, by nie trwało to zbyt długo. Statyczny obraz może doprowadzić do sporych komplikacji, czego wynikiem będą wypalone piksele, a tego chcielibyśmy uniknąć. Najbardziej narażone na wypalanie pikseli są telewizory plazmowe. Na szczęście na rynku jest ich coraz mniej – ta technologia umiera. Nie oznacza to jednak, że ekrany LCD są bezpieczne. One także mogą doświadczyć tego przykrego problemu i to szczególnie w pierwszych godzinach ich uruchomienia.

Telewizor w salonie

Nieprawidłowa wentylacja

Większość z nas jest przekonana, że im bliżej ściany znajduje się telewizor, tym lepszy jest efekt wizualny. Poza tym, tak przymocowane urządzenie sprawia wrażenie bardziej zabezpieczonego – przed ewentualny upadkiem. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. O ile nasze urządzenie faktycznie może prezentować się lepiej, o tyle dla jego pracy jest to po prostu szkodliwe. Dlaczego? Powodem jest słaba wentylacja. Już na początku artykułu wspomniałem, że telewizory są pozbawione układu odpowiedzialnego za chłodzenie, a przynajmniej w takiej formie jaką znamy. Nie mają wiatraka, więc nie generują szumu. W jakiś sposób muszą to ciepło jednak odprowadzać, a uniemożliwienie im tego, doprowadzi do przykrych konsekwencji. Telewizor nie będzie w stanie oddać ciepła, bo uniemożliwi to ściana, która przez bliskość z urządzeniem też się nagrzewa. Najgorsze są dni ciepłe, kiedy to temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż zwykle. Tym oto prostym sposobem, można doprowadzić do przegrzania, a w konsekwencji do awarii telewizora.

Konsole – zagrożenie dla ekranu

Konsole też są niebezpieczne dla naszych ekranów, o czym świadczy wysyp filmów na YouTube. Wśród nich znajdzie się wiele, czasem epickich, wpadek nieostrożnych domowników. Choć konsola sama w sobie nie stanowi zagrożenia, to jej niepoprawne użytkowanie już tak. Problem ten tyczy się zwłaszcza kontrolerów, którymi wymachujemy przed ekranem telewizora. Łatwo jest przewidzieć straty, gdy taki pad zerwie się i uderzy prosto w ekran – telewizor na śmietnik, bo nie ma czego ratować. Podczas wspólnej zabawy pilnujmy więc, by zabezpieczenie, które zwykle zakłada się na nadgarstku, było mocno zapięte. Oszczędzi to wielu strat, w tym straty telewizora.

Montaż telewizora też ma znaczenie

Jedną z najczęstszych przyczyn utraty telewizora jest nieprawidłowy montaż. Często bagatelizujemy instrukcję obsługi montażu, a to przecież ona świadczy o bezpiecznym zamontowaniu urządzenia na ścianie. Nie inaczej jest w przypadku nieprawidłowo zamontowanej podstawy – nie każdy przecież wiesza sprzęt na ścianie. Choć tradycyjna podstawa nie jest zła, to niektóre modele mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Z pomocą przychodzą akcesoria pomagające utrzymać prawidłową postawę urządzenia i to nawet, gdyby ktoś omyłkowo go popchnął – nie powinien się przewrócić.

Jeżeli jednak zdecydujemy się zamontować telewizor na ścianie – co robi praktycznie większość – to uważnie sprawdźmy, czy deklarowana przez producenta wartość obciążenia jest faktycznie taka, jaka być powinna. Sprawdźmy też czy dołączone do zestawu wkręty są przystosowane do rodzaju naszej ściany – inne będą ściany ceglanej, a inne dla kartonowo-gipsowej.

Oglądanie telewizji

Nie korzystaj w czasie burzy!

Choć wykonanie tego zadania wydaje się być proste jak budowa cepa, to praktycznie większość z nas lekceważy ten zakaz. Oglądanie podczas burzy, może skończyć się tragicznie dla naszego odbiornika. Winne są wyładowania elektryczne, które mogą zniszczyć delikatną elektronikę. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy więc oglądać telewizji w czasie trwającej nawałnicy. W czasie burzy dobrze jest też odłączyć zasilenie, ponieważ nawet to może być powodem awarii.

Nagła zmiana temperatury

Powinniśmy także uważać na nagłą zmianę temperatury w pomieszczeniu. Dlaczego? Z wielu przyczyn, ale najważniejszym wydaje się być to, że może doprowadzić do kondensacji pary wodnej, która wpłynie negatywnie na działanie elektroniki wewnątrz urządzenia. Kiedy więc kupiliśmy telewizor w czasie srogiej zimy, poczekajmy aż nabierze odpowiedniej – pokojowej – temperatury. Nie włączajmy go od razu po przyjściu do domu, gdyż może to być powodem jego awarii.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że te kilka przykładów pomoże wam lepiej dbać o tak delikatny sprzęt, jakim jest telewizor. Być może w przyszłość zamieszczę kolejne porady związane z bezpiecznym użytkowaniem tego rodzaju sprzętu. Na razie musicie zadowolić się tym, co napisałem.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?