Poradniki
HEAD_projektory

Pamiętacie jeszcze stare, klimatyczne kina, przypominające teatry czy nawet sale operowe? Sercem każdego z takich kin, które niejednokrotnie były oknem na świat dla całych pokoleń, były zawsze wysłużone, wielkie projektory, maszyny, które wprawiały w ruch taśmy filmowe, zamieniając je w animowane, żywe obrazy. Potrzebowały ciągłego nadzoru, zmian taśmy, zręcznych przeskoków i pilnowania, żeby nic się nie przegrzało. Każda wizyta w kinie była swojego rodzaju wydarzeniem, małym świętem i niezapomnianym przeżyciem.

Dziś wszystko wygląda inaczej, i magię tą można bez problemu przenieść do siebie do domu. Projektory zmieniły się diametralnie, i przypominają stare maszyny tak jak nowy AirBus przypomina płatowce. Najróżniejsze modele o całym spektrum rozmiarów, mocy i możliwości dostępne są w zasadzie od ręki. Jak jednak wybrać coś, co spełni nasze oczekiwania w tak wielkim gąszczu ofert? Zapraszamy do poradnika, o tym jak wybrać idealny projektor oraz ekran projekcyjny, na którym wyświetlany będzie obraz.

Benq projektor

Projektory – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego potrzebujemy projektora? Chcemy obejrzeć najnowszy film albo serial w domu, zrobić małą imprezę z kumplami, kibicując ulubionej drużynie na mundialu, czy wręcz przeciwnie – wywrzeć duże wrażenie na kontrahentach, wyświetlając dopieszczoną prezentację w najwyższej jakości, zdolnej oddać wszystkie szczegóły i niuanse techniczne? To ten wybór, a nie kwestia ceny, mocy czy rozmiarów, najbardziej definiuje to, jakimi modelami powinniśmy się interesować. Bo do różnych rzeczy, istotne są różne parametry.

Jasność

Jednym z najistotniejszych jest z pewnością jasność projektora. Jest ona równoznaczna z mocą urządzenia i jakością wyświetlanego obrazu (choć nie dosłownie). Dla potrzeb domowych, lub na małe imprezy, wystarczy urządzenie o niższej jasności niż na przykład na konferencję w dużej sali. Jasność projektora mierzona jest w ANSI lumenach (mają symbol ANSIlm). Domowe projektory mają zazwyczaj moc rzędu 900 do 1300 ANSIlm, i to w zupełności wystarczy, żeby w pogodny wieczór wyświetlić sobie na ścianie film. Do prezentacji i do celów biznesowych idealne będą rzutniki o mocy 1500 do 2200 ANSIlm. Jednak prawdziwe demony jakości, które mogą wyświetlać obraz nie tylko na dużą odległość, ale i w kiepskich warunkach pogodowych (czyli na przykład w miejscach, których nie da się mocno wyciemnić) mają nawet 3000 ANSIlm. Jest to jednak sprzęt specjalistyczny, który będzie o wiele za dobry i po prostu zbyt drogi na domowe potrzeby.

jasność projektora

Rozdzielczość

Najczęściej można spotkać projektory o dwóch formatach rozdzielczości. Są to albo 16:9, które można wykorzystywać jako kino domowe, albo 4:3, które idealnie współpracują z komputerami, doskonale sprawdzając się na różnego rodzaju konferencjach i pokazach. Tutaj diametralnych różnic nie widać, trzeba się po prostu przyzwyczaić do jednej, lub drugiej perspektywy. Projektory mające format 16:9 obsługują kilka różnych rozdzielczości. Najmniejszą (z tych najczęściej spotykanych) jest 854 x 480 pikseli (WVGA) a największą, oferującą obraz świetnej jakości – HDTV, czyli 1920 x 1080. Pomiędzy nimi są takie standardy jak WSVGA (1024 x 576) i WXGA (1280 x 720). Oczywiście im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości obraz. Pamiętajmy jednak, że nie będziemy oglądali go na ogromnej ścianie, czy ekranie o rozmiarach całego domu, tylko raczej na mniejszych powierzchniach. Format 4:3 obsługuje natomiast standardy takie jak: SVGA (800 x 600), XGA (1024 x 768), SXGA (1280 x 1024) czy SXGA+ (1400 x 1050).

rozdzielczość projektorów

Kontrast

W obrazie oczywiście bardzo istotną rolę odgrywają kolory. O ich jakości, o tym, czy będą dobrze odwzorowane i po prostu przyjemne dla oka, mówi współczynnik kontrastu. Im jest wyższy, tym lepsze kolory uzyskuje projektor. Tutaj, odwrotnie do jasności, do potrzeb domowych przydadzą się projektory o większym kontraście, ponieważ oglądając mecz, czy film, zależy nam przecież na komforcie i nasyceniu kolorów, dużo bardziej niż wyświetlając monotematyczną prezentację w Power Poincie, czy pokazując dane w Excelu. Domowe projektory powinny mieć kontrast rzędu 6000:1 i więcej, a na potrzeby biznesowe, wystarczy nawet 500:1. Kontrast powiązany jest też dość ściśle z jasnością – im większa, tym kontrast mniejszy (bo trudniej uzyskać dobre kolory przy dużej jasności) a jeśli się nie zmienia – to na pewno zmienia się cena!

kontrast projektora

Żywotność lampy

Przy wyborze wyświetlacza bardzo ważna jest także żywotność lampy. Mówi ona o tym, jak długo lampa projektora może pracować, zanim stanie się niezdatna do dalszego użytku. Po tym czasie trzeba ją po prostu wymienić. Lampy nie są zbyt tanie, warto więc wybrać model, który żywotność lampy ma jak najdłuższą. Standardem jest 2000 godzin w trybie normalnym i 3000 godzin w ekonomicznym. Lampa może oczywiście przepalić się wcześniej, a wpływają na to najczęściej warunki, w jakich funkcjonuje projektor, i to z jaką intensywnością jest eksploatowany. Na pewno częste podróże, przenoszenie rzutnika z miejsca na miejsce, i zadymione, źle wentylowane pomieszczenia nie pomagają. W takich wypadkach warto czyścić lampę co kilkaset godzin, żeby obraz pozostawał dobrej jakości.

lampa projektora

Dodatki

Z dodatkowych rzeczy warto pamiętać o takich parametrach jak poziom głośności (każdy projektor wydaje szum, który powstaje podczas chłodzenia lampy, jednak niektóre modele są głośniejsze, a niektóre cichsze). Nowoczesne projektory mają też dużo dodatków, takich jak łączność Wi-Fi, Bluetooth, czy choćby czytnik kart SD. Pozwala to na wyświetlanie obrazu bez podłączania go do komputera czy telewizora za pomocą kabli. Wielkość też odgrywa dość znaczną rolę. Bardzo popularne robią się ostatnio miniaturowe, przenośne projektory w stylu Philips PicoPix, które idealnie sprawdzają się w podróży, czy na wyjazdach. Te klasyczne są z reguły większe, i zajmują sporo miejsca na stole czy biurku. Projektory są też często wyposażone w zoom cyfrowy, optyczny, albo oba na raz. Warto pamiętać, że jedynie optyczny pozwala na przybliżenie obrazu bez strat jakości – cyfrowe po prostu sztucznie powiększają piksele.

Ekrany projekcyjne

Rzeczą, która bardzo mocno wiąże się z projektorami są oczywiście ekrany projekcyjne – specjalne maty, na których obraz wygląda dużo lepiej, niż na jakiejkolwiek innej powierzchni. Kupując ekran projekcyjny również trzeba przede wszystkim wiedzieć, do czego będzie on wykorzystywany – o wiele łatwiej wybrać wtedy odpowiedni rozmiar i proporcje.

Można wyróżnić kilka typów takich ekranów, różniących się przede wszystkim budową, czy też sposobem zamontowania. Najbardziej mobilne są ekrany przenośne, które można rozstawić w dowolnym miejscu. Wyposażone są w specjalny statyw, który jest odłączany od ekranu, i służy jako jego wspornik. Nie jest to może najwygodniejszy sprzęt w transporcie – stelaże są dość spore, ale za to zapewniają dobrą stabilizację, zapewniając jednocześnie dużo możliwości.

Najbardziej popularne są ekrany ścienno-sufitowe, które można rozwijać. Przypominają one zwykłe karnisze, jednak w środku kryją zwiniętą matę. Można je rozwijać albo elektrycznie – za pomocą pilota lub przycisku na ścianie, albo mechanicznie, za pomocą korbki – to rozwiązanie spotykane raczej w tych tańszych modelach. Dość popularne są też ekrany, które przytwierdza się do ściany na stałe – można je wykorzystywać od razu, ale siłą rzeczy są najmniej mobilne. Takie ekrany zaleca się w miejscach, w których rzutnik zamontowany jest w jednej pozycji, bez możliwości przestawiania go.

ekran projekcyjny

Ekrany różnią się też powierzchnią, z której są zrobione. Dostępne są zarówno takie, których powierzchnia jest dość uniwersalna (na przykład Matt White o kącie oglądania 150 stopni, odbiciu światła 1,0 i grubość 0,35 mm) czy wyspecjalizowane (jak High Power, czyli mata lekko odbijająca). Maty różnią się też sposobem projekcji – niektóre są do projekcji przedniej (czyli tak, że światło pada bezpośrednio na matę) a niektóre do projekcji tylnych (czyli gdy powierzchnia podświetlona jest od tyłu).

Znając te wszystkie parametry, dane, możliwości i rzeczy na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu, o wiele łatwiej dobrać projektor i matę projekcyjną dla siebie. Bo przecież barierą (czy też wyznacznikiem) pozostaje już tylko cena. A ta, jak wiadomo, rośnie wraz z jakością!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Podstawą przy wyborze ekranu i projektora do kina domowego jest wiedza. Dzięki za artykuł!