Poradniki
printer-161063_640

Zakup drukarki to jedno z podstawowych zadań dla nowo powstałej firmy. Urządzenia te są także wykorzystywane w domowym zaciszu – zwłaszcza przez uczniów. Jest ich na tyle dużo, że łatwo jest się pogubić, który model byłby odpowiedni dla danego rodzaju użytkownika. Z pewnością inna drukarka będzie dla większych przedsiębiorstw, inna dla mniejszych firm, a jeszcze inna dla typowego domowego użytkownika. Niektóre z nich mają wspólne cechy, jednak różnią się wydajnością pracy i eksploatacją materiałów. Z artykułu dowiesz się także jaki rodzaj drukarki jest najbardziej opłacalny, jaki najbardziej wydajny, a jaki ekonomiczny z punktu widzenia naszego portfela.

Kierując się wyborem drukarki powinieneś zdać sobie kilka pytań. Czy zamierzasz drukować w trybie czarno-białym, czy może też i w kolorowym? Jaką technologię wydruku preferujesz najbardziej? Czy cenisz sobie możliwość łączenia się z drukarką bezprzewodowo, czy kabel nie stanowi dla Ciebie problemu? Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy urządzenia ma pełnić więcej funkcji niż drukowanie (skaner, fax, kopiarka)? Bardzo dużo zależy też od ilości drukowanych stron oraz od wykorzystywanych materiałów. Widać więc wyraźnie, że wybór drukarki nie jest łatwą decyzją, ale jeżeli chcesz by była to dobra decyzja, przeanalizuj ten poradnik pod własnym kątem.

printers-344016_640

Drukarki atramentowe

Na samym początku skupmy się na drukarkach atramentowych. Jak się pewnie domyślacie, są to najpopularniejsze rodzaje drukarek, najchętniej kupowane przez użytkowników domowych. Urządzenia te są zwykle bardzo tanie, a większość z nich jest wielofunkcyjna – często jest to połączenie drukarki, kopiarki oraz skanera. Nie dziwi więc fakt, że jest bardzo popularne wśród zwykłych użytkowników komputera – czasami wyposażają się w nie małe firmy. Drukarki atramentowe nakładają atrament przez malutkie otwory w głowicy. W ten sposób tworzony jest obraz. Dość dobrze odwzorowują kolory, a w wydruku zdjęć są wciąż niedoścignione – jakość takiego wydruku jest naprawdę imponująca. Dlaczego jednak miałbyś zdecydować się na drukarkę atramentową?

Powodów jest kilka, ale głównym wydaje się być jakość drukowanego materiału, a w szczególności zdjęć. Drukarki atramentowe nadają się świetnie do wydruku różnego rodzaju dokumentów. Możemy drukować zarówno w kolorze, jak i w czarno-bieli. Nic więc nie stoi na przeszkodzie by drukować dokumenty, broszury, zdjęcia i wiele wiele więcej. Możliwości jest całkiem sporo. Co ciekawe, niektóre modele drukarek atramentowych mogą drukować na specjalnie przygotowanym płótnie, a nawet potrafią wydrukować plakat.

Istotnym parametrem pracy jest szybkość wydruku oraz jego jakość. Im tańsza drukarka, tym słabsze osiągniemy wyniki, ale też i więcej wydamy na atrament. Myśląc o bardziej profesjonalnych zastosowaniach drukarki, lepiej jest kupić model droższy, o lepszym i szybszym wydruku, a także tańszych materiałach eksploatacyjnych. Warto jednak pamiętać, że drukarki atramentowe, a raczej montowane w nich głowice, mają tendencję do zasychania, jeżeli się ich przez pewien czas nie używa. Producenci twierdzą, że raz na miesiąc trzeba coś wydrukować. Nie jest to więc sprzęt dla osób, którzy korzystają z drukarki sporadycznie.

toner-581905_640

Drukarki laserowe i LED

Drugim popularnym typem drukarek są laserowe i LED’owe. Trzeba przyznać, że przedstawiciele mniejszych przedsiębiorstw zaopatrują się przede wszystkim w tego rodzaju drukarki. Co jest tego powodem? Najzwyczajniej w świecie są to urządzenia typowo biurowe. Każda z tych dwóch technologii wykorzystuje wiązkę światła, by w ten sposób nanieść obraz lub tekst na arkusz papieru. Cały proces trwa stosunkowo szybko – szybciej niż w przypadku drukarki atramentowej. Jaką drukarkę powinieneś jednak wybrać?

Jeżeli nie potrzebujesz drukować nic w kolorze, bo interesują cię wyłącznie wydruki biurowe (dokumenty, prezentacje, faktury itp.) to wybór drukarki laserowej, będzie strzałem w dziesiątkę. Pomimo, że jest ona nieco droższa niż drukarki atramentowe (pozwalające drukować w kolorze) to i tak koniec końców zaoszczędzimy na materiałach eksploatacyjnych. Wkład do drukarek zawiera w sobie proszek, który później jest wykorzystywany przez bęben i nakładany przez papier. Wkłady można już nabyć od 80 złotych, przy czym pozwalają wydrukować około 1500 kartek A4. W przypadku drukarki atramentowej, koszt wydruku będzie droższy i częściej też będziemy wymieniać wkład z atramentem. Warto pamiętać też o tym, że proszek nie zasycha i nie ma konieczności drukowania przynajmniej jednego dokumentu miesięcznie.

Drukarki LED’owe są nieco droższe od laserowych, ale zapewniają nam wydruk w kolorze. Dla większości biur, będzie to tylko zbędny wydatek, bo i tak większość drukowanych przez nich treści są monochromatyczne. Drukarki LED sprawdzą się raczej w przypadku uczniów, szkół, czy w warunkach domowych – podobnie jak w laserowych, głowica nie zasycha. Dla kogo więc są drukarki laserowe/LED? Głównie dla firm drukujących dużo i chcących zaoszczędzić na kosztach. Drukarka ta sprawdzi się jednak także w zaciszu domowym, ale będzie droższa od wersji atramentowej.

Pamiętajmy również o tym, że podobnie jak drukarki atramentowe, laserówki są często wykorzystywane jako urządzenia wielofunkcyjne. Najczęściej spotkamy opcję z kopiarką i skanerem, ale też i nie ciężko będzie nam znaleźć model wyposażony w funkcję faksowania. Od możliwości zależy też ich cena końcowa.

machine-585262_640

Drukarki fotograficzne

Osoby skupiające się przede wszystkim na wydruku zdjęć – bardziej profesjonalnie – powinny zaopatrzyć się przede wszystkim w drukarkę fotograficzną. Dlaczego? Z prostego powodu – jakości wydruku. Ani drukarka atramentowa, ani drukarka laserowa/LED nie odda tego, co jest w stanie pokazać drukarka fotograficzna. Musimy jednak pamiętać o tym, że funkcjonalność takich drukarek ogranicza się tylko do wydruku masowej ilości zdjęć. Nie jest to więc model potrzebny domowemu użytkownikowi, czy biurom rachunkowym.

Ciężko też jednoznacznie stwierdzić, czy dobrej jakości drukarka atramentowa, nie była by w stanie konkurować z fotograficzną. Atramentówka była by jednak lepsza z tą różnicą, że mogłaby drukować także i inne dokumenty. Niewątpliwą zaletą drukarek fotograficznych są ich małe rozmiary. To urządzenia kompaktowe/mobilne, dzięki czemu łatwiej jest je przenosić z jednego miejsca na drugie. Ten rodzaj drukarek jest raczej przeznaczony dla profesjonalistów, ponieważ koszt jej zakupu nie należy do najtańszych, ale jakość wydruku zdjęć jest tego warta.

Podsumowanie

Choć z rodzajów drukarek można wyróżnić tylko cztery najważniejsze, to wybór jest dość skomplikowany. Nie każdy model drukuje tak samo dokładnie i dobrze. Nie każdy też nadaje się do zastosowań biurowych. Koszt urządzeń oraz materiałów eksploatacyjnych jest też inny. Wszystko zależy od rodzaju i marki urządzenia – producent też ma znaczenie. Poza tym, praktycznie wszystkie wymienione rodzaje drukarek (rzadziej fotograficzne) można nabyć w formie urządzeń wielofunkcyjnych, czyli takich, które nie tylko pozwalają drukować, ale także kopiować i skanować. Zwróćmy też uwagę na to, czy dany model jest wyposażony w funkcję Wi-Fi, która jakby nie było ułatwia troszkę podłączenie i pracę z drukarką.

Zainteresowały Cię drukarki produkt? Zamów którąś w sklepie OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?