Poradniki
Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 T110

Jaki tablet kupić?

Czym właściwie jest tablet i do czego służy – na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć przed zakupem swojego pierwszego urządzenia. W ogromnym skrócie można powiedzieć, że tablet jest czymś w rodzaju przerośniętego smarftona, z tą jednak różnicą, że nie wykonamy z niego połączenia telefonicznego – nie chodzi tu o połączenie dźwiękowe lub wideo drogą internetową. Są jednak wyjątki od tej reguły posiadające nadajnik GSM. Niemniej, są to raczej urządzenia nastawione na wygodniejsze – z racji większego ekranu – konsumowanie treści. Czy jednak nadają się do czegoś innego?

Oczywiście, że tak. Wszystko jednak zależy od specyfikacji technicznej, a ta wśród tabletów jest różna. Im droższy jest tablet, tym większe są szanse na to, że jest on technicznie lepszy. Jakość nie zawsze idzie w parze z ceną, o czym też warto pamiętać. W dzisiejszym zestawieniu weźmiemy po uwagę kilka modeli nie przekraczających kwoty 500 złotych. Wbrew pozorom są one wystarczające dla typowego użytkownika, a więc takiego, który przegląda nie tylko strony internetowe, ale też i czyta książki, słucha muzyki, ogląda filmy lub gra w gry mobilne. Zapraszam.

Samsung Galaxy Tab 3 Lite

Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 T110

Na początku chciałbym zacząć od czegoś markowego, czegoś dobrze znanego i względnie taniego. Wybór padł na Samsung Galaxy Tab 3 Lite 7.0 T110. Jak sama nazwa wskazuje, tablet nie należy do urządzeń wielkich. Nie jest większy od typowego phabletu – niektóre osiągają wielkość 6,4 cala. Przekątna ekranu to 7 cali. Jest to wielkość akceptowalna i wydaje mi się, że wystarczająca – przynajmniej do większości zastosowań. Gorzej wypada rozdzielczość ekranu, bo 1024 x 600 pikseli nie jest tym, czego bym oczekiwał od Koreańczyków.

Typ procesora to Marvell PXA986 o taktowany jest z częstotliwością 1200 MHz. Nie uświadczymy więc zacięć przy przeglądaniu stron, a i filmy w lepszej jakości nie powinny stanowić dla niego wyzwania. Gorzej już będzie w przypadku gier mobilnych, a w szczególności tych bardziej wymagających.

Tablet ten pracuje pod systemem Android 4.1. Nie jest to najnowsza wersja systemu, ale wszystko wskazuje na to, że już niebawem będzie można ją zaktualizować – nie wiadomo jednak, jak wpłynie to na żywotność baterii. Poza tym, tablet posiada 8 GB pamięci wewnętrznej (niewystarczająca), Bluetooth, GPS, gniazdo na karty micro SD (można rozbudować pamięć). Waży stosunkowo niewiele, bo tylko 300 gramów – nie obciąża więc nadmiernie naszej dłoni.

Cena: około 380 złotych

Dell Venue 7

Dell Venue 7

Kolejnym, ciekawym tabletem jest Dell Venue 7. Pracownicy biurowi z pewnością znają tą markę. To świetna firma, produkująca jeszcze lepsze komputery, o doskonałym serwisie dla biznesu. Czy i w tym przypadku Dell pokaże klasę? Model Venue 7 – jak sama nazwa wskazuje – posiada przekątną ekranu 7 cali (rozdzielczość 1280 x 800 pikseli) – ekran pojemnościowy z obsługą multi-touch. Poza tym, producent postanowił zastosować matrycę opartą na technologii IPS. Dla tych, co jeszcze nie wiedzą, czym charakteryzuje się owa technologia, mogę powiedzieć, że posiada lepsze odwzorowanie barw, kątów widzenia, a także charakteryzuje się stałością kolorów na całej powierzchni matrycy. Kolory są dużo żywsze.

Procesor Intel Atom Z2560 taktowany z prędkością 1600 MHz posiada wystarczającą wydajność, by komfortowo przeglądać strony internetowe, oglądać firmy, a także grać w bardziej wymagające gry. Technicznie tablet byłby w stanie być obsługiwany przez system Windows 8.1, ale producent postanowił zainstalować Androida, w dodatku w nie najnowszej już wersji.

A jak jest z czasem pracy na baterii? Według producenta urządzenie jest w stanie wytrzymać około 15 godzin na jednym naładowaniu – pojemność baterii to 4100 mAh. Byłby to wynik idealny, ale niestety nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością. Oszczędzając podświetlenie ekranu i przeglądają mniej zasobożerne strony internetowe, jesteśmy w stanie otrzymać około 10 godzin pracy na jednym naładowaniu, co nie jest wcale złym wynikiem.

Wbudowany aparat i kamera internetowa są przeciętnej jakości (3 Mpx i 0,3 Mpx) ale nikt nie sądził chyba, że Dell Venue 7 jest tabletem dla fotografa. Jego niska cena nie pozwala na tego rodzaju „wodotryski”. Podobnie jak w przypadku Samsunga, tak i tutaj mamy do czynienia tylko z 8 GB pamięci wewnętrznej, co nie rokuje zbyt dobrze. Na szczęście pamięć można rozbudować wkładając odpowiedniej wielkości kartę micro SD. Co ciekawe, tablet wyposażono w złącze USB, dzięki czemu bez problemu podepniemy mysz, klawiaturę, czy pendrive, czyniąc z urządzenia prawdziwe przenośne biuro.

Cena: około 400 złotych

Acer Iconia TAB W3-810 32GB

Acer Iconia TAB W3-810 32GB

Z racji tego, że przedział 500 złotych to niewiele, więc na produkty firmy Apple nie wystarczy. A szkoda, bo chciałem zrobić zestawienie trzech produktów, a każdy z innym systemem operacyjnym. Cena mi jednak na to nie pozwala. Poprzednie dwa modele działały pod systemem Android – najczęściej instalowanym. Ostatni jednak jest obsługiwany przez Windows 8. Kto dobrze poszuka, ten znajdzie Acer Iconia TAB W3-810 32GB poniżej kwoty 500 złotych.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to większy ekran. Dokładnie to 8 cali o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Trzeba jednak przyznać, że jak na potrzeby Windows’a jest on niewielki, ale dzięki kafelkom można go jakoś obsłużyć. Obraz jest ostry, jasny i kolorystycznie „syty”. Nie brakuje mu absolutnie niczego.

Tablet Acer Iconia TAB W3-810 32GB posiada procesor Intel Atom Z2760 taktowany z prędkością 1800 MHz. To wystarczająca prędkość, by praca z urządzeniem była komfortowa. Niestety, ale niektóre mobilne produkcje działają na nim gorzej, choć jest teoretycznie jest lepszy od innych – wydajnościowo wypada lepiej. Prawdopodobnie winna jest słaba optymalizacja kodu gry – nie przystosowano go na potrzeby Atomu.

Producent nie oszczędzał na grubości. Mimo, iż urządzenie nie należy do najcieńszych na rynku – jest sporo grubszy i waży prawie o połowę więcej od reszty tabletów – to pojemność jego baterii też nie jest zbyt duża. Akumulator o pojemności 3400 mAh nie można uznać za dobry. Wystarcza co najwyżej na 8-9 godzin zabawy, a i tak nie jest to stabilny wynik. Kluczowa wydaje się być pamięć wewnętrzna wynosząca 32 GB. Powinna wystarczyć na podstawowe dane.

Cena: od 500 złotych (w promocji)

Zamów tablet do 500 zł w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?