Poradniki
workstation-405768_1280

To zabawne, ale jeszcze kilka lat temu nie było problemu z wyborem komputera przeznaczonego zarówno do pracy, jak i rozrywki. W domach górowały przede wszystkim potężne pod względem wielkości „blaszaki”, które do dziś stanowią poważny, aczkolwiek coraz mniej atrakcyjny dla producentów sprzętu, segment rynku. Niemniej, ciągle się liczą, bo pod względem modernizacji i mocy nie dorówna im żaden sprzęt mobilny. Czy oznacza to, że komputer stacjonarny jest przeznaczony jedynie dla graczy? Skądże.

Komputer stacjonarny może być wykorzystywany do różnych celów, a bezproblemowa wymiana podzespołów (na nowsze) jest chyba jego największą zaletą. Rynek nie lubi rutyny, dlatego z roku na rok coraz popularniejsze stawały się laptopy – komputery przenośne. Wraz ze wzrostem popularności spadała też i cena, co odbiło się ponadnormalną chęcią posiadania takiego sprzętu. Praktycznie do tej pory rynek laptopów rozwija się bardzo dynamicznie. Owocem tego są ciągle spadające ceny – laptopa można już kupić za 899 złotych. W dzisiejszym poradniku prześwietlimy sytuację wielu Polaków, czyli problem na co konkretnie się zdecydować. Czy dobrym rozwiązaniem będzie zakup taniego laptopa, czy może mocniejszego „blaszaka”? To trudne, ale pomożemy określić typowe potrzeby.

Do czego ma służyć?

Na początku powinniśmy szczerze zadać sobie pytanie, do czego nasz nowy nabytek ma nam służyć? Jeżeli ma to być jedyny komputer w domu i nie chcesz ograniczać się miejscem – bo i tak masz go niewiele – to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie laptop. W sytuacji, gdy masz wyznaczone miejsce – pokój – na sprzęt, być może lepiej byłoby się zastanowić na komputerem stacjonarnym. W ponad 60 procent przypadków osób, które kupują laptopa nigdzie z nim nie podróżują, a korzystają praktycznie w jednym miejscu. Mobilność sprzętu (najbardziej bateria) jest marnowana, a potencjał niewykorzystany. Dlatego tym bardziej zastanów się nad prawidłową odpowiedzią, na zadane pytanie – do czego ma ci on służyć?

Wbrew pozorom odpowiedź nie należy do najłatwiejszych. Większość z nas odpowiedziałaby, że do wszystkiego. Nie wszyscy jednak mają potrzebę grania w gry komputerowe, czy montowania filmów. Jeżeli więc i Ty nie masz takich potrzeb, to zastanów się nad nieco słabszym pod pewnymi względami sprzętem. Po co przepłacać za coś, z czego i tak nigdy nie będziesz korzystał? Pisać, przeglądać internet, czy oglądać filmy możesz nawet na najsłabszym laptopie – poniżej tysiąca złotych. Spokojnie do tego wystarczy.

Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny – potocznie nazywanym „blaszakiem” – jest z reguły kojarzony z biurem. Toporny i dość masywny sprzęt zajmuje sporo miejsca – to prawda. Kiedyś jednak nie było to dla nikogo problemem, bo taki komputer miał w zasadzie każdy – pamiętam, te kineskopowe i wielkie jak kobyła monitory. Czasy się jednak zmieniają. Niemniej warto pamiętać, że komputer stacjonarny może być wykorzystany nie tylko do pracy, ale też i do zabawy. Zazwyczaj odznacza się dużo lepszą wydajnością – zależnie od wykorzystanych podzespołów. Dla kogo jest więc stworzony?

library-488686_1280

Przede wszystkim, komputer ten sprawdza się w pracy – typowo biurowej. Jest wygodny, bo zazwyczaj sami mamy okazję dopasować klawiaturę – jej wielkość, kształt oraz wygodę – myszkę, czy monitor. Nie istnieją więc żadne ograniczenia, jak ma to miejsce w przypadku laptopów – kupujemy gotowy sprzęt, bez możliwości modernizacji (oprócz dysku, czy pamięci RAM). Dla osób pracujących stacjonarnie, będzie to najlepsze z możliwych rozwiązań. Inaczej sprawa ma się z osobami pracującymi w terenie – tutaj „blaszak” nic nie zdziała.

Komputer ten sprawdzi się u rasowych graczy. Osoby, które namiętnie (np. po pracy) oddając się graniu z pewnością nie spojrzą na żaden z dostępnych na rynku laptopów. Żaden z nich – nawet najdroższy – nie jest w stanie dorównać „blaszakom” pod względem wydajności. Komputer stacjonarny zawsze można zmodernizować, czy też podkręcić – przy dobrym chłodzeniu nie jest to trudne. Jeżeli więc cenisz sobie możliwość grania w najnowsze tytuły na najwyższych detalach, to komputer stacjonarny jest tym czego potrzebujesz. Tutaj nie ma alternatywy – konsole odbiegają pod względem wyświetlanej grafiki.

Laptop

Wizja przenośnych komputerów nie była jednak pozbawiona sensu. To sprzęt, który nada się zwłaszcza osobom dużo podróżującym, czy pracującym w terenie. Mobilność jest więc na wagę złota. W sklepach możemy kupić modele większe lub mniejsze, cięższe lub lżejsze, tańsze lub droższe. Wszystko zależnie od potrzeb konsumenta. Nie jest jednak tajemnicą, że laptopy nigdy nie były demonami prędkości. Odstawały od komputerów stacjonarnych, bo w tak małej obudowie niewiele się mieściło – a już na pewno nie było tam dobrego chłodzenia. Nie po to jednak zostały stworzone.

home-office-336373_1280

Laptop nada się do typowej pracy w terenie. Osoby sporządzające notatki, chcące być ciągle w łączności ze światem, potrzebujące na miejscu użytecznych programów – to typowy użytkownik tego sprzętu. Traf chciał, że kupują go osoby kanapowe. Nie różnią się zbyt wiele od typowych użytkowników komputera stacjonarnego, bo sprzęt służy im w zasadzie do przeglądania sieci, czy oglądania filmów – rzadziej do grania. Warto zdać sobie sprawę z tego, że mimo iż laptopy są dostępne w gorszej i lepszej konfiguracji, to nie są to sprzęty przeznaczone do grania – nie w najnowsze pozycje i nie w najwyższych detalach. Nie można jednak powiedzieć, że grać się nie da, bo było by to zwyczajnie nieprawdą. Niemniej, granie nie należy do zbyt komfortowych, bo zarówno ekrany, jak i klawiatury nie są w laptopach najlepsze. Jeżeli jednak celujesz w mobilność, to sprzęt jest dla Ciebie.

Co jest tańsze?

Jeżeli miałbym być szczery, to dużo tańszym rozwiązaniem – dla typowej osoby konsumującej treść w sieci – będzie zakup laptopa. Jest on zwyczajnie tańszy, bo wraz z zakupem otrzymujemy komputer, klawiaturę i monitor w jednym. Udało mi się zaobserwować, że najtańsze modele (nowe) można już kupić za 899 złotych. Przyznajcie, że nie jest to zbyt dużo, ale też i nie można od takiego sprzętu oczekiwać zbyt wiele. Komputer stacjonarny będzie droższy, bo na jego cenę składa się nie tylko jednostka stacjonarna, ale także monitor, myszka, czy klawiatura – czasami można kupić gotowe zestawy. Jest to lepsze dla kogoś, kto che skomponować swój sprzęt sam – pod siebie.

Podsumowanie

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który zakup będzie bardziej udany. Jeżeli zależy nam na dużej wydajności, późniejszej modernizacji, czy własnoręcznego wyboru podzespołów, to komputer stacjonarny, będzie najlepszym wyborem. Nie będzie on jednak tani. Laptop, pod względem ceny, jest dużo lepszym rozwiązaniem. Poza tym, polecam go osobom pracującym w terenie. Ostatecznie jednak musicie sami zdecydować, czego tak naprawdę oczekujecie od sprzętu i do czego wam ma służyć. Powodzenia!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?