Newsy
DVB-T6

Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny.

Czym jest DVB-T?

DVB-T to standard naziemnej telewizji cyfrowej. Oferuje on:

  • lepszą jakość obrazu i dźwięku,
  • większą liczbę kanałów,
  • dodatkowe funkcje, takie jak EPG, VoD, czy też PVR.

Gdzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową w Polsce?

Obecnie w Polsce uruchamiane są trzy sieci naziemnej telewizji cyfrowej. Są one oznaczone jako MUX 1, MUX 2 i MUX 3. MUX oznacza wiązkę kanałów nadawanych cyfrowo wraz z usługami cyfrowymi z wykorzystaniem jednego kanału częstotliwości. Każdy z tych multipleksów ma swój odrębny harmonogram wdrożenia oraz inną ofertę programową.

MUX 1

Uruchomienie tego multipleksu rozpoczęło się w grudniu 2011.
Obecnie multipleks zawiera kanały: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (regionalna),Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka

MUX 2

Przeznaczony dla nadawców komercyjnych: Polsat, TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2,TVN 7, Polsat Sport News

MUX 3

Przeznaczony dla Telewizji Polskiej obecnie: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (regionalna),TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia

Do kiedy wymienić odbiornik?

Ostatni nadajnik telewizji analogowej zostanie wyłączony najpóźniej 31 lipca 2013 roku. Do tego czasu nadajniki będą wyłączane etapami, a dokładny harmonogram wyłączeń zostanie ustalony przez administrację państwową.
Warto jednak już teraz zaopatrzyć się w odpowiedni odbiornik, aby jak najszybciej cieszyć się niewątpliwymi zaletami telewizji cyfrowej. Pamiętajmy, że do końca lipca 2011 roku 87% z nas będzie mogło korzystać z telewizji DVB-T.

Dodatkowe funkcje oferowane przez DVB-T

  • EPG to elektroniczny przewodnik po programach dzięki któremu na ekranie widzimy program telewizyjny wszystkich kanałów jakie możemy odbierać – kupowanie papierowego programu nie jest już niezbędne.
  • PVR – Posiadając odpowiedni tuner możemy również nagrywać (z możliwością zaprogramowania) programy telewizyjne, oraz zatrzymać na chwilę program, który jest nadawany.
  • VoD telewizja cyfrowa daje również możliwosć skorzystania z usługi “Video na życzenie” czyli wirtualnej wypożyczalni filmów i programów. Możemy w każdej chwili wybrać film za pomocą pilota i obejrzeć go kiedy będziemy chcieli – tak jak film na płycie DVD.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?