Recenzje Małe AGD
i-amica-amg20m70v

Pamiętam, że kilkanaście lat temu zapanowała prawdziwa moda na nowe urządzenie AGD – małe AGD. Wówczas było to coś nowego i większość moich znajomych, czy też rodzice, byli tym zachwyceni. Mowa oczywiście o kuchence mikrofalowej. Były to czasy kiedy wszystko gotowało/podgrzewało się na gazie w piekarniku lub na jednym z kuchenkowych palników. Nowością było więc przyrządzanie potrawy czymś, co tylko się kręci i wydaje charakterystyczny dla siebie odgłos. Ludzie nie do końca pojmowali czym są te „magiczne” fale, które były wytwarzane w mikrofali, a za pomocą których przyrządzano jedzenie. Była to nowość. Dopiero później zrozumieliśmy, że kuchenka mikrofalowa służy raczej do szybkiego podgrzewania jedzenia lub rozmrażania zimnych produktów. Z gotowaniem było już trudniej – są jednak przepisy na potrawy, które w całości można przyrządzić w kuchence mikrofalowej.

Przyznam szczerze, że nigdy nie przejmowałem się tym, czy kuchenka mikrofalowa jest rzeczywiście szkodliwa dla zdrowia. Były różne badania, hipotezy, ale nie było to jasno i rzeczowo wyjaśnione. Teraz jasne jest, że nie jest szkodliwa – przynajmniej ja nie znalazłem w sieci nic negatywnego na jej temat, co mogło by potwierdzić hipotezę o jej szkodliwości. Postanowiłem więc udać się do zaprzyjaźnionego sklepu, by wypożyczyć do testów kuchenkę mikrofalową – myślę, że uda mi się przetestować kilka sztuk w tym miesiącu lub przyszłym. Nie było to łatwe zadanie, bo wybór był dość spory. Postanowiłem jednak postawić na Amice, bo jeszcze nie zawiodłem się na tej marce – miałem kilka problemów, ale ogólnie twierdzę, że produkowany przez nich sprzęt jest wysokiej klasy. Jak sprawdziła się Amica AMG20M70V? Dobrze, ale muszę przyznać, że nie zauważam większych różnic pomiędzy moim starym modelem, a tym przetestowanym.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Na początku poruszmy kwestię wyglądu. Zapewne większość z was zdążyła już zauważyć, że Amica AMG20M70V do najładniejszych nie należy. Nie wiem z czego to wynika, ale producent miał taki zamysł i takie oto urządzenie wyszło na świat dzienny – radziłbym lepiej opłacać projektantów lub zmienić ich na przyszłość. Nie zrozumcie mnie źle. Recenzowana kuchenka mikrofalowa nie jest brzydka, ale też nie pasuje do nowoczesnej kuchni. Wygląda troszkę tandetnie i wątpię, by któraś z młodych kobiet kupiła go do swojego domu. To raczej model budżetowy. Chcesz mikrofalówkę, ale nie chcesz przepłacać? Musisz więc też zrezygnować z nowoczesnego wyglądu. Takie są prawa rynku – ja ich nie ustalam. Niemniej, zauważyłem że urządzenie to podoba się starszym osobom (duże zainteresowanie wśród sklepowych półek), ale głównie ze względu na niską cenę.

IMG_2160_2

Co mogę powiedzieć o wykonaniu? Nie jest źle, choć musimy zdać sobie sprawę z tego, że praktycznie całość (obudowa) została wykonana z plastiku. Nie jest to jednak zły plastik. Wydaje się być trwały, a przy tym nie podatny na zarysowania – może to tylko wrażenie. Nie mogę przyczepić się ani do drzwiczek, ani do pokręteł. Wszystko jest na swoim miejscu. Czego więcej trzeba?

Specyfikacja i wyposażenie

Wybór mikrofali nie należy do prostych, ponieważ trzeba kierować się innym parametrami niż w przypadku innych sprzętów. Nie patrzy się na zużycie energii, ponieważ wybiera się najmocniejszy model. Jak poradziła sobie Amica AMG20M70V? Dość słabo, ale nie odnotowałem tragedii, bo w końcu nie mogę mieć pretensji do urządzenia, które kosztuje mniej niż 200 złotych.

IMG_2157_2

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na moc. Mikrofala powinna wytworzyć wystarczającą moc, by potrawa była przyrządzona szybko i sprawnie. W tej kwestii producent dał ciała. Nie żebym narzekał, ale 700 W to stosunkowo mało jak na dzisiejsze czasy. W domu posiadam kilkuletnią mikrofalę, która ma 850 W mocy. Nie twierdzę jednak, że jest to moc niewystarczająca, ale zbyt mała by myśleć o gotowaniu – tak, w mikrofali da się gotować.

Drugim ważnym czynnikiem jest pojemność mikrofali. W przypadku recenzowanego modelu nie mogę narzekać, bo jest ona wystarczająca. Producent deklaruje, że zmieści się w niej 20 litrów, co jest dobrym wynikiem. Nie będzie problemów z dużym kurczakiem, choć nie zalecam wrzucać tam drobiu – chyba mam problem z ustaleniem odpowiedniej mocy i mięso mi się przypala.

Warto też podkreślić takie parametry jak wymiary czy waga. Urządzenie nie należy do najmniejszych, więc przyda się zrobić dla niego trochę miejsca na blacie kuchennym. Wymiary to: 45,2 x 26,2 x 32 cm. Do najmniejszych nie należy. Z masą jest podobnie. Amica AMG20M70V jest ciężka, bo waży aż 10,5 kilograma. Nie jest to jednak wadą, bo z reguły tego rodzaju sprzęt musi swoje warzyć. Dodam również, że dostępny w zestawie talerz obrotowy (standardowe wyposażenie) ma średnicę 24,5 cm.

IMG_2161_2

Nie mogę jednak wypowiedzieć się w kwestii generowanego hałasu, bo producent nie udostępnił żadnych informacji na ten temat. Niemniej, do najcichszych to ona nie należy. Podczas pracy jest głośna, ale dobrze, że trwa to kilka minut – inaczej mogłaby być nie do wytrzymania.

Funkcje i opcje

Funkcjonalność urządzenia nie jest najlepsza, choć nie należy też jej ganić. Być może nie znajdziemy tu opcji pozwalającej grillować potrawy, czy też automatycznego doboru czasu (poprzez określenie wagi i potrawy), ale to co jest powinno nam w zupełności wystarczyć – nie zapominajmy, że mikrofala ma nam służyć głównie do podgrzania jedzenia, czy rozmrażania potraw.

Producent zaimplementował funkcję rozmrażania czasowego. W ten sposób unika się powstania bakterii – unika się ich rozwoju na rozmrażającym produkcie. Jest to stosunkowo często wykorzystywane (przynajmniej przeze mnie) i szybsze niż rozmrażanie tradycyjnym sposobem. Poza tym, kuchenka mikrofala Amica AMG20M70V została wyposażona w system Multi Waves System. Czym się on charakteryzuje? Otóż, pozwala on równomiernie podgrzać potrawę, co jest bardzo przydatne. Dzięki dobrej konstrukcji, tworzące się w środku fale są w stanie rozgrzać nawet środek potrawy, z czym ja osobiście mam problem – mój stary model sobie z tym nie radzi i środek jest praktycznie zawsze chłodny.

Ciekawostką jest to, że zastosowano sterowanie mechaniczne, a także mechaniczny zegar ustawiany maksymalnie na 30 minut pracy. Do wyboru mamy 6 poziomów mocy, choć maksymalny osiąga jedynie 700 W. Przydatny wydaje się być sygnał dźwiękowy, który poinformuje nas o skończeniu pracy urządzenia.

Podsumowanie

Kuchenka mikrofalowa Amica AMG20M70V jest urządzeniem, które spełni się w roli szybkiego podgrzania potrawy lub rozmrożenia mrożonek. Warto jednak zauważyć, że jest to sprzęt tani, więc nie można mieć co do niego większych wymagań. Mnie osobiście nie spodobał się wygląd mikrofali, bo wydaje mi się, że jest nieadekwatny do przyjętych dziś norm. Być może jednak producent celuje w całkiem inny target. Nie mnie to oceniać. Jeżeli miałbym się jeszcze do czegoś przyczepić to ewidentnie do mocy – jest zbyt mała. Niemniej, jest to produkt budżetowy i do typowych rozwiązań powinien się sprawdzić doskonale.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?