Recenzje Małe AGD
haier-hsa-2280eg-22l-microwave-oven

Nowy rok to nowe wyzwania, ale też i nowe obowiązki. Dla mnie to czas pełen pracy i mnóstwa wyrzeczeń. Muszę jednak dążyć do pewnej i ustalonej przeze mnie perfekcji. Dlatego, tak ważne jest by trzymać się wcześniej ustalonego planu. Dzięki temu mogę codziennie (w dniu roboczym) „obdarowywać” was nową recenzją jakiegoś sprzętu. Z biegiem czasu stałem się jednak nieco zapominalski. Pewnego dnia spostrzegłem się, że ciągle publikowałem teksty o dużych urządzeniach. Nie zapomniałem jednak o tych mniejszych, dlatego też dziś postanowiłem udostępnić do recenzję jednego z nich.

Wyjście do marketu nie mogę uznać za zbyt udane, ze względu na ogromną ilość osób łaknących promocji, tudzież wyprzedaży. Możecie mi wierzyć lub nie, ale w tym dniu było ich całkiem sporo. Ludzie błędnie dochodzą do wniosku, że na pewno natrafią na jakąś promocję. Nie, żeby nie było taniej, ale naginana „wyprzedaż” jest jak zwykle niezłym przegięciem. Co roku obserwuje więc ludzi, którzy myślą, że zrobią interes życia i być może faktycznie tak jest, ale jest to na pewno bardzo wąskie grono klientów – inni natrafiają zwykle na mały rabat lub upust. Nie przeciągając jednak tej sytuacji w nieskończoność, chciałbym napisać, że niezwykle trudno było zdecydować się na sprzęt do testów, gdy ludzi było tak wiele – otaczali mnie zewsząd. Chcąc więc szybko wyjść z marketu podjąłem decyzję o recenzji czegoś mniejszego. Moją uwagę przykuła kuchenka mikrofalowa Haier HSA-2280EG. Była piękna, ale czy okazała się być również praktyczna? Sprawdźcie sami.

haier-hsa-2280eg-22l-microwave-oven

Wygląd i konstrukcja urządzeniach

Przyznam szczerze, że pod względem wyglądu nie mogłem ocenić urządzenia obiektywnie w sklepie. Przeszkadzali mi ludzie. Pierwsze wrażenie było jednak wyjątkowo dobre, więc pomyślałem: „Czemu nie dać jej szansy?”. I wiecie co? Wybrałem dobrze, choć kompletnie nie znam producenta tego sprzętu – Haier. Nie wiedziałem więc jaką jakość nam zaserwuje.

Na pierwszy rzut oka widać, że producent kierował się obecnie kreowaną modą. W modzie jest kolor biały. Białe mamy kuchnie, białe są meble, więc i urządzenia AGD (większość od dawna dzierży ten kolor) powinny być białe. Kuchenka mikrofalowa nie mogła być wyjątkiem, choć tak białej konstrukcji jeszcze nie było dane mi widzieć – model HSA-2280EG zrobił dobre wrażenie. Nie muszę wam chyba pisać, że z koloru najbardziej zadowolona była żona. O ile do wyglądu i konstrukcji urządzenia nie mam nawet najmniejszych zastrzeżeń, o tyle w przypadku wykonania już tak.

IMG_2169_2

W tym miejscu chciałoby się napisać, że oprócz ładnego, pierwszego wrażenia, mikrofala nie oferuje jakości z jaką powinna zostać wykonana. Skłamałbym. Być może jakość tworzywa nie jest rewelacyjna, ale nie można być aż tak bezwzględnym w jej ocenie, skoro inne tego rodzaju urządzenia wcale nie radzą sobie lepiej. Żal mam do producenta w kwestii wykonania przycisków, czy pokrętła. Najbardziej zraniło mnie wykonanie pokrętła, które jest plastikowe, choć swoim kolorem (srebrnym) ma przypominać metal. Niestety, ale farba zdobiąca pokrętło wcześniej czy później się zniszczy lub zarysuje, a możecie mi wierzyć, że stanie się to szybciej niż po półrocznym korzystaniu z urządzenia.

Zastrzeżeń nie mogę mieć do powierzchni Haier HSA-2280EG, ponieważ jest ona emaliowana. Dzięki temu łatwiej się ją czyści, a potrawy gotują się dużo szybciej niż w tradycyjnych urządzenia – zwiększa się rozproszenie mikrofal w komorze. Producent Haier nie zaskoczył mnie jednak niczym szczególnym, bo poza dobrym pierwszym wrażeniem, kuchenka wypada blado. Może specyfikacja nadgoni te niedociągnięcia? Zanim jednak do niej przejdziemy wspomnę jeszcze o dodatkowym wyposażeniu. Otrzymamy standardowe wyposażenie, w postaci: podstawki talerza obrotowego oraz sam talerz obrotowy.

Specyfikacja i wyposażenie

Od zawsze powtarzam, że urządzenie ma być praktyczne, a nie być jedynie ozdobą w domu. Dzisiaj trudno znaleźć równowagę pod względem wyglądu i praktyczności oferowanego sprzętu. Często bowiem zdarza się, że to co ładne jest mało praktyczne – albo na odwrót. Czy Haier HSA-2280EG udowodni, że jest inaczej?

IMG_2168_2

Musicie pamiętać, że kuchenki mikrofalowe nigdy nie należały do urządzeń ekonomicznych. Pobierają bardzo dużo prądu, ale tylko przez chwilę. Dlaczego przez chwilę? Z reguły bardzo mało osób gotuje w ten sposób, a jedynie podgrzewa wcześniej przyrządzone potrawy. Włączenie kuchenki na 2-3 minuty nie wyrządzi więc prawdziwego huraganu w comiesięcznych rachunkach. Moc mikrofali nie należy jednak do największych. Producent poinformował, że jest to tylko 800 W. Czy jest to mało? Powiem tak. Moja kilkuletnia mikrofala ma więcej mocy niż model HSA-2280EG, a to o czymś świadczy. Być może moc nie jest wyznacznikiem jakości, ale wydaje mi się, że powinna być ciut większa. Im większą mamy moc, tym szybciej podgrzejemy np. talerz z zupą. Jestem jednak obiektywny i myślę, że 800 W starczy do typowych, domowych zastosowań.

Kuchenka mikrofalowa została wyposażona także w funkcję grilla (o czym później), a jego moc wynosi – wedle zapewnień producenta – 1100 W. Nie miałem jednak sposobności, by ją przetestować, ale grillowanie w mikrofali uznaję za kiepski pomysł. Wymiary Haiera są dość standardowe i nie odbiegają od innych tego typu urządzeń – 47 x 28,2 x 37,7 cm. Waga też jest typowa – 13,5 kilograma. Zastrzeżeń nie można mieć także do pojemności, ponieważ 21 litrów to całkiem dobry wynik – średnica talerza obrotowego wynosi 24,5 cm.

W pracy mikrofali od zawsze przeszkadzał mi generowany szum. Poziom głośności nie jest podany, a sam nie miałem urządzenia by go sprawdzić. Niemniej, możecie mi wierzyć, że jest to całkiem głośny sprzęt – porównywalny z moim kilkuletnim złomem. Na szczęście, kuchenkę mikrofalową włącza się tylko na chwilę.

IMG_2170_2

Funkcje i opcje

Specyfikację urządzenia można uznać za całkiem udaną. Widać jednak wyraźnie, że producent stawia bardziej na wygląd niż moc urządzenia. Czy pod względem dostępnych funkcji jest również dobrze? Jestem przekonany, że tak właśnie jest. Haier HSA-2280EG został wyposażony w cztery podstawowe funkcje – gotowanie, podgrzewanie, rozmrażanie, grillowanie. W trzech pierwszych sprawdza się bardzo dobrze – grillowania nie miałem okazji sprawdzić. Gotuje (jajko) prawidłowo, podgrzewa (gotowe danie) tak jak powinno, a i rozmrozić potrafi (warzywa).

Poza tym urządzenia zostało wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak: 5 poziomów mocy, blokada rodzicielska, funkcja kombi, sygnał dźwiękowy zakończenia pracy, timer, wyświetlacz LED.

Podsumowanie

Co mogę powiedzieć na temat kuchenki mikrofalowej Haier HSA-2280EG? Przyznaję, że pierwsze wrażenie jest niezłe. Później jednak przychodzi małe rozczarowanie, bo jakość wykonania niektórych elementów nie jest zbyt dobra. Ostatecznie jednak, kuchenka radzi sobie świetnie w typowych zadaniach domowych, a więc podgrzewa i rozmraża w dość krótkim odstępie czasu. Jeżeli jednak szukasz sprzętu bardziej funkcjonalnego, sprawdź ofertę innych producentów.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?