Recenzje Małe AGD
kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 301WH

Kuchenka mikrofalowa to relikt czasu – ktoś mógłby tak powiedzieć. W pewnym sensie zgodziłbym się z tym stwierdzeniem, ponieważ kuchenki mikrofalowe najlepsze czasy mają już zdecydowanie za sobą, a to, że jeszcze się je produkuje, świadczy jedynie o tym, że jakoś się sprzedają, ale z całą pewnością nie jest to sprzęt, który przynosi producentom krociowe zyski – ale kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej. Być może nie wszyscy was wiedzą, ale uważa się, że kuchenka mikrofalowa została wynaleziona przez Percy’ego Spencera. Trzeba przyznać, że chłop miał łeb. Rzecz jasna komercyjny sukces odniesiono później, kiedy to wyprodukowano pierwszą kuchenkę mikrofalową w 1947 roku – w mieście Raytheon.

Obecnie rynek związany z tego rodzaju sprzętem jest zapełniony. Nie widzę tam miejsca dla nowych graczy, a ponieważ marża na tym produkcie jest wyjątkowo niska, to nie wszystkim opłaca się go produkować – niektórzy robią to tylko po to, by istnieć na dodatkowym rynku zbytu, mimo iż przynosi on straty. Mnie po raz kolejny udało się wyjechać na łowy do sklepu z elektroniką. W gąszczu produktów, udało mi się znaleźć jeden, który na wyjątkowo długo przykuł moją uwagę. Rzecz jasna, chodzi o kuchenkę mikrofalową Whirlpool MWD 301WH – skoro zacząłem od mikrofali to na niej skończę. Długo nie myśląc zapytałem, czy istniała by możliwość przetestowania tego modelu. Kierownik od ręki wydał zgodę i już piętnaście minut później mogłem opuścić sklep. Na drugi dzień zabrałem się za testy. Jak wypadły? Całkiem dobrze, ale o samym sprzęcie tego nie mogę powiedzieć.

kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 301WH

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Wygląd zewnętrzny urządzenia jest często bardzo istotny, o ile nie najistotniejszy, w przypadku kobiet. Nie ma się jednak czemu dziwić. Kobiety lubią otaczać się wśród pięknych i oryginalnych rzeczy. Ze sprzętem AGD nie jest inaczej. Jeżeli więc kuchenka mikrofalowa miałaby nie pasować do ogólnego stylu panującego w kuchni, to z tego prostego powodu kobieta się na nią nie zdecyduje – bez znaczenia, czy miałaby dobrą specyfikację techniczną. Jak widać, od wyglądu zewnętrznego urządzenia zależy bardzo wiele – powodzenie w sprzedaży. Czasami jednak dochodzę do wniosku, że producenci celowo strzelają sobie w stopę, produkując naprawdę brzydkie urządzenia, ale ciągle zastanawiam się jaki mieliby w tym sens? I najlepsze jest to, że nigdy nie mogę ich rozgryźć. Whirlpool MWD 301WH nie stanowi tu żadnego wyjątku.

Od strony wizualnej model MWD 301WH prezentuje się bardzo ubogo, by nie powiedzieć, że po prostu kiepsko. Razi dosłownie wszystko. Mikrofala wygląda, jakby ktoś zaprojektował ją przynajmniej 20-30 lat temu i dopiero teraz zdecydował się wypuścić na rynek. Bez żartów! Wygląda to naprawdę kiepsko i to zarówno rączka, jak i pokrętła na bocznej krawędzi. W środku jest już bez szaleństw, bo na ogół nie musi ich być – wygląda w porządku.

Mówi się, że pierwsze spojrzenie ma ogromny wpływ na to, jak dane urządzenie będzie przez nas postrzegane – czy będziemy go stawiać w kategoriach tych nie do końca ładnych, czy wręcz przeciwnie. Whirlpool MWD 301WH pierwsze wrażenie ma wyjątkowo słabe i to na tyle, że już po chwili człowiek przestaje mieć ochotę na jego dalsze oglądanie – nie mówiąc już o tym, że mógłby być użytkowany w domu. O litości! Jeżeli jednak chodzi o wykonanie, to też prezentuje się to przeciętnie. Plastiki są słabe, tak iż niejednokrotnie miałem wrażenie, że uszkodziłem jakiś element. Na szczęście, nic podobnego się nie stało. Ogólnie rzecz biorąc Whirlpool powinien postarać się bardziej, wypuszczając urządzenie nie tylko ładniejsze, ale i lepiej wykonane.

drzwi Whirlpool MWD 301WH

Specyfikacja i wyposażenie

Co można napisać o specyfikacji technicznej? Cóż, 700 W to moc kuchenki. W pewnym momencie sam w to nie wierzyłem, a wręcz byłem przekonany, że to żart lub pomyłka na stronie producenta. Niestety, ale pierwsze uruchomienie sprzętu potwierdziło tą bolesną i do końca prze ze mnie niezrozumianą informacją. Jak w dzisiejszej klasie sprzętu, można stosować tak słabą elektronikę? Litości!

Zarówno podgrzewanie potrawy, jak i jej rozmrażanie, będzie trwało zwyczajnie dłużej. Wtedy kupno takiej mikrofali mija się z celem, bo koniec końców wyjdzie tak, że taniej i szybciej będzie można podgrzać potrawę na gazie. I chyba najlepszym tego przykładem – nieefektywnej pracy – jest kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 301WH. Nie wiem dlaczego producent zdecydował się tylko na 700 W mocy, ale z pewnością głównym powodem była oszczędność na podzespołach. Niestety, ale mści się to na użytkownikach, tego felernego modelu.

Pomijając już kwestię mocy, skupmy się na pojemności wewnętrznej. Ta, okazuje się być całkiem dobra. Wydaje mi się, że 20 litrów pojemności wystarczy każdemu. Waga mikrofali to 11,9 kg, a wymiary – 45,6 x 28,5 x 35,9 cm. Średnica talerza, który także otrzymujemy w zestawie, wynosi 27,2 cm.

wnętrze Whirlpool MWD 301WH

Funkcje i opcje

Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 301WH nie reprezentuje też zbyt wiele pod względem programów. Funkcji dodatkowych też jest niewiele. Nie jest to więc prawdziwy kombajn możliwości, ale też nie musi nim być. Mikrofala służy praktycznie do podgrzewania potraw lub rozmrażania ich, a nie gotowania. Jeżeli myślimy podobnie, to w tych kategoriach może być całkiem przydatna, choć szczerze powiedziawszy producent mógłby pokusić się o większą moc – 700 W to jak na dzisiejsze standardy bardzo niewiele.

Funkcje podstawowe:

– gotowanie
podgrzewanie
– rozmrażanie

Funkcje dodatkowe:

– 5 poziomów mocy
– sygnał dźwiękowy zakończenia pracy

Podsumowanie

Jeżeli miałbym być do bólu szczery, to kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWD 301WH jest jednym z najgorszych wyborów w kwestii oferowanych programów, opcji dodatkowych, czy nawet mocy. Poza tym, wygląda jak relikt przeszłości, z czym przynajmniej wszyscy się zgadzają. Z plusów mógłbym wymienić cenę, która jest bardzo korzystna. Być może to właśnie ze względu ceny, producent postanowił przyoszczędzić na materiałach, także wątpliwej jakości. Szczerze? Odradzam, ale ostateczny wybór zawsze będzie należał do Was.

Zainteresował Cię ten produkt? Zamów go w sklepie OleOle

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?