Recenzje AGD
Zelmer-29Z012

Kuchenka mikrofalowa Zelmer 29Z012 (ZMW2131X) – klasa premium w rozsądnej cenie

W dzisiejszych czasach większość z nas musi się w jakiś sposób wspomagać sprzętami codziennego użytku. Jeszcze jakiś czas temu (kilkanaście lat temu) szczytem marzeń było posiadać odkurzacz. Sam pamiętam chwile, kiedy nabyłem swój pierwszy w życiu odkurzacz. Co prawda był to „targowy rosjanin”, ale działa do dziś – choć mam lepszy, nowszy i bardziej ekonomiczny model.

Przykład z odkurzaczem pokazuje jednak, że bardzo potrzebujemy pomocy w obowiązkach, które są dla nas codziennością. Codziennością jest zmywanie sprzątanie podłogi z piachu, nanoszących się brudów, myciu jej z plam, czy stosownej pielęgnacji (nabłyszczanie). To nasz obowiązek, a nie ogranicza się on jedynie do podłogi, bo rzeczy, w których jest w stanie wyręczyć nas dziś maszyna jest naprawdę wiele. Czasami za wiele.

Dlatego też zdecydowałem się przetestować kuchenkę mikrofalową firmy Zelmer – model 29Z012 (ZMW2131X). Dlaczego mój wybór padł właśnie na kuchenkę mikrofalową? Ponieważ uważam, że w dzisiejszych czasach, kiedy to tempo życia jest coraz wyższe, potrzebujemy narzędzia, które byłoby w stanie podgrzać daną potrawę w ekspresowym wręcz tempie. Do tego między innymi służy kuchenka mikrofalowa. Przecież o wiele łatwiej jest coś podgrzać w takim urządzeniu niż na gazie. Zresztą kto kiedykolwiek korzystał, ten wie co piszę. Poza tym większość modeli jest już atrakcyjna pod względem ceny, co czyni je dostępne właściwie dla każdego z nas. Jak sprawdził się Zelmer 29Z012 (ZMW2131X)? Zaskakująco dobrze, ale o tym za chwilę.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Zelmer-29Z012

Na pierwszy rzut oka testowany przeze mnie Zelmer prezentuje się naprawdę świetnie. Pamiętam, że byłem pod wielkim wrażeniem wypakowując go w domu. I choć wcześniej znałem go ze zdjęć, to nie przypuszczałem, że w rzeczywistości może wyglądać jeszcze lepiej a uwierzcie, że wyglądał. Jego „stalowy” wygląd prezentuje się na tyle okazale, że można ze spokojem powiedzieć, iż Zelmer to klasa premium wśród mniejszych i większych sprzętów AGD – wystarczy spojrzeć na inne modele producenta i to nie tylko te związane z kuchenką mikrofalową. Po pierwszych zachwytach trzeba było przyjrzeć się dokładanie elementom z jakich kuchenka mikrofalowa została wykonana.

Przyznam szczerze, że dawno nie widziałem tak dobrej roboty. Wszystko jest wykonane na tyle solidnie, że odczuwam wrażenie jakby ten sprzęt mógł przeżyć swoim działaniem moje życie. Jakość użytych materiałów – przynajmniej tych wewnętrznych – być może nie świadczy o jego bezawaryjności, jednak bezprecedensowo należy stwierdzić, że takie odczuwa się wrażenie, bo praca z nim to prawdziwa przyjemność. Przedni panel został pokryty stalowymi elementami (co widać), plastikowymi przyciskami oraz sporej wielkości ekranem (jak na tego rodzaju sprzęt). Wnętrze urządzenia także zostało wykonane ze stali nierdzewnej.

Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nie wszystkim może podobać się ten „bajeczny” wygląd. Nie wszyscy są po prostu dobrze nastawieni do koloru srebrnego. Zdecydowana większość – jak moja żona – woli inne kolory, które aktualnie pasowałyby do kuchni. Taka kuchenka może po prostu sporo namieszać i zepsuć nawet najlepiej dobraną aranżację, choć to nie jest moje osobiste zdanie a projektantów, którzy twierdzą, że wszystko powinno mieć swoje miejsce i pasować do ogółu – nie wyróżniać się zbytnio w tle. W dobie modnych białych kuchni, może być to problematyczne.

Specyfikacja i wyposażenie

Pod względem technicznym kuchenka mikrofalowa Zelmer 29Z012 (ZMW2131X) prezentuje się dobrze. Być może nie jest to demon pod względem uzyskiwanej mocy (800 W), co nie zmienia faktu, że jest ona wystarczająca do wszystkich czynności, w których ową kuchenkę można wykorzystać. Poza tym nie tylko moc się liczy, ale także pojemność oraz wielkość talerza. Przecież im jest ona większa, tym łatwiej jest nam przygotowywać, rozmrażać lub podgrzewać ewentualne potrawy, czy produkty żywnościowe. Tak właśnie jest, bo musimy pamiętać, że za pomocą kuchenki mikrofalowej można nie tylko przygrzewać zrobione już potrawy, ale także gotować własne – przydatna jest także funkcja odmrażania. No dobrze, ale co z tą pojemnością? Producent deklaruje, że mikrofala ma pojemność 23 litrów oraz średnicę talerza wynoszącą 27 cm. Czy jest to dużo? Według mnie tak, ponieważ jestem w stanie rozmrażać w całości wielkiego kurczaka, co w mojej poprzedniej mikrofali nie było takie oczywiste.

Wymiarowo nie jest zbyt standardowa – wymiary to 48,5 x 28,7 x 41 cm – więc jeżeli ktoś ma mało miejsca na blacie, to raczej powinien sobie odpuścić ten zakup. Warto jednak przypomnieć, że im większa jest mikrofala, tym przyjemniejsza staje się z nią praca – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wagowo też nie jest najgorzej, ale nigdy nie sądziłem, że kuchenka mikrofalowa jest w stanie tyle ważyć. Po zajrzeniu na stronę producenta – sam nie mierzyłem – okazało się, że urządzenie waży ponad 13 kilogramów, a to całkiem dużo dla przeciętnej kobiety – moja żona miała problem z dotachaniem tego na trzecie piętro w bloku.

Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że producent dołącza do mikrofali ruszt na grill, ponieważ posiada ona funkcję grillowania o całkiem przyjemnej mocy – wynoszącej 1000 W. Udało mi się w ten sposób przyrządzić grillowanego kurczaka i muszę przyznać, że wyszedł całkiem smaczny – być może nie lepszy od tego z piekarnika, ale podejrzewam że jest to tylko kwestia wprawy.

Funkcje i opcje

Przyszedł też i czas na zaprezentowanie całej elektroniki, czyli co w płycie głównej piszczy, bo okazuje się że funkcjonalność urządzenia jest całkiem spora. Nie chodzi więc już o typowe rozmrażanie, podgrzewanie czy gotowanie – to potrafi praktycznie każda mikrofala na rynku – ale o dodatkowe funkcji, którymi uraczył nas Zelmer. Warto jednak dodać, że w przypadku gotowania producent zaprogramował aż 8 automatycznych programów, które posłużą nam do przygotowania tych szablonowych i mniej szablonowych potraw – można się przyjemnie zaskoczyć.

Poza tym istnieje możliwość automatycznego wyłączenia oświetlenia wewnątrz urządzenia (generuje niepotrzebne koszty), ustalenia rozpoczęcia pracy o żądanej godzinie, czy włączenia tzw. szybkiego startu. Urządzenie jest wyposażone w blokadę rodzicielską, a także może posłużyć nam za zegar – w stanie spoczynku pokazuje nam aktualną godzinę. Po zakończeniu pracy generuje też stosowne sygnały dźwiękowe, których nie sposób nie usłyszeć. Na koniec dodam, że najciekawsza w tym wszystkim wydaje się być funkcja kombi – połączenie mikrofali z grillem.

Podsumowanie

Kuchenka mikrofalowa Zelmer 29Z012 (ZMW2131X) jest produktem kompletnym. Rozmrozi, podgrzeje, a nawet przygotuje nam danie. Poza tym jest świetnie wykonana i to nie tylko pod względem wyglądu, ale i jakości użytych materiałów. Myślę, że jest to produkt warty zastanowienia, zwłaszcza gdy jesteś na etapie kupowanie kuchenki mikrofalowej.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?