Recenzje Małe AGD
zelmer 29z023

Na łamach bloga dawno nie publikowałem recenzji „przedstawiciela” rynku mniejszego AGD. W tym artykule, jak już się pewnie zdążyliście domyśleć, zrealizuję swój plan i przedstawię moje przemyślenia, a także opinię, na temat kuchenki mikrofalowej Zelmer 29Z023 (ZMW1000W). Na początku zacznę dość typowo. Czy w dzisiejszych czasach mikrofala jest komukolwiek potrzeba? Ano widocznie jest, bo skoro jest na nią popyt, to i producenci co roku wypuszczają coraz to nowsze modele. Problem z rynkiem kuchenek mikrofalowych jest taki, że nie widzę żadnych szczególnych zmian. Oprócz dodatkowych funkcji, czy zwiększonej mocy urządzeń, nie można spodziewać się innowacji. Innowacją było wprowadzenie ich na rynek, a teraz, gdy stały się popularne i łatwo dostępne, trudniej jest im nas czymś zaskoczyć.

Powtarzałem to i będę powtarzał – producenci to nie magicy, którzy na pstryknięcie palcem, wymyślą coś ciekawego i faktycznie przydatnego. Z kuchenkami mikrofalowymi jest podobnie, a właściwie tak samo. Nie można więc oczekiwać pewnej dozy „oryginalności” od produktów, które są z nami od dawna. Nie zmienia to jednak faktu, że producent sprzętu AGD – czy to małego, czy dużego – musi przygotować urządzenie jak najlepsze pod względem jakości i oferowanych funkcji, a atrakcyjna cena ma być wisienką na torcie. Teraz jest łatwiej, a większość tego rodzaju urządzeń, nie jest droższa niż 300-400 złotych. Recenzowany dziś Zelmer 29Z023 (ZMW1000W) jest dużo tańszy. Czy spełnia się w roli domowego podgrzewacza kotletów? Tak.

zelmer 29z023

Fot. Zelmer

Wygląd i konstrukcja urządzeniach

Bardzo często o tym piszę, ale cóż mogę na to poradzić – to prawda. Większość z nas kupuje oczami. Kiedy więc przed nami jawi się kartka z informacją o promocji, a w dodatku urządzenie jest atrakcyjne pod względem wizualnym, dużo łatwiej jest nam podjąć decyzję o jego zakupie. Jak pod tym względem wypada Zelmer 29Z023 (ZMW1000W)? Powiedziałbym, że dobrze – ale bez rewelacji. Recenzowany model jest czarno-biały (nie ma innego), a właściwie biały, a jego przednia osłona (drzwiczki) czarna. Cóż, jak za te pieniądze (a sprzęt jest naprawdę atrakcyjny cenowo) niczego lepszego nie znajdziecie. Mam jednak wrażenie, że owa biel, pod wpływem czasu, zacznie żółknąć – co być może dostrzeżecie na wstawionych przez mnie fotografiach. Ale czy inne urządzenia nie mają z tym problemu? Osobiście jestem zdania, że każda biel stanie się kiedyś bardziej „kremowa”.

Warto też wspomnieć o jakości użytych plastików – każda mikrofala ma ich ponad miarę. Przekręcając pokrętła nie zauważyłem, by były one „tandetne”, choć wizualnie mogą sprawiać całkowicie inne wrażenie. Faktem jest jednak to, że mamy do czynienia ze sprzętem niższego segmentu, a więc tańszego – target firmy jest jasny jak słońce. Czy więc plastiki są złej jakości? Nie. Czy ich wykończenie jest eleganckie? Niestety, ale też nie. Powtórzę to jednak ponownie – to nie ta grupa docelowa, więc i jakość użytych materiałów może być troszkę gorsza. Porównując Zelmer 29Z023 (ZMW1000W) do innych kuchenek mogę z całą stanowczością stwierdzić, że model ten jest nie tylko dobrze wykonany, ale też świetnie prezentuje się pod względem jakość/cena – o czym jeszcze napiszę. Na chwilę obecną jest więc dobrze, ale bez rewelacji.

Specyfikacja techniczna i wyposażenie

Jeżeli jednak nie kierujesz się jedynie atrakcyjną ceną i wyglądem, to zapewne zainteresują Cię techniczne możliwości kuchenki Zelmer 29Z023 (ZMW1000W). A te, choć nie należą do najlepszych, to jednak w zupełności wystarczą do odgrzania „wczorajszego” obiadu. Ale po kolei. W kuchenkach mikrofalowych najważniejsza jest moc. To ona jest wyznacznikiem tego, czy warto zainteresować się sprzętem, czy też go sobie odpuścić. Producent spisał się kiepsko, bo moc 700 W choć jest wystarczająca – dla typowego użytkownika – to jednak jak na dzisiejsze standardy, to ciut za mało – kilkukrotnie podkreślałem już, że mam w domu kilkuletnią kuchenkę, która pod względem mocy jest potężniejsza, co źle świadczy o recenzowanym dziś modelu.

wnętrze Zelmer 29z023

Jeżeli nie zamierzać w mikrofali gotować – wiem, że to dziwne, ale są potrawy, które dużo łatwiej i szybciej przygotować w mikrofali niż na patelni – to moc 700 W powinna być wystarczająca, choć teoretycznie „grozi” to dłuższym odgrzewaniem posiłku, jak i również rozmrażaniem np. mięsa (w tym przypadku mniejsza moc to raczej zaleta). Pod względem wymiarów Zelmer 29Z023 (ZMW1000W) prezentuje się całkiem standardowo – 45,2 x 26,2 x 38,6 cm. Jak na kuchenkę nie jest więc za mała, ale do największych na rynku też nie należy – patrząc na konkurencję widzę podobne parametry. Ważna okazuje się też być pojemność – dla niektórych to kluczowy parametr decydujący o zakupie kuchenki mikrofalowej. Dla mnie jest oczywiste, że 20 litrów – bo taka jest jej pojemność – jest wystarczające i bez problemów włożę tam talerz z potrzebnymi produktami.

Pod względem wagi jest nieco lepiej – waży 11,4 kilograma, co w stosunku do konkurencji jest dobrym wynikiem. Ale co nam po kilogramach? Przecież nie zamierzamy nosić jej na rękach, prawda? No właśnie. Producent – standardowo – dodaje do urządzenia podstawkę i talerz obrotowy.

Funkcje i opcje

Podstawowe funkcje kuchenki mikrofalowej Zelmer 29Z023 (ZMW1000W) są jasne. Ma niewielka moc, ale producent zdaje się twierdzić, że jest wystarczająco mocna do gotowania – sprzeczałbym się. Poza tym, wykorzystamy ją do podgrzania i rozmrażania. Nic wielkiego – do tego to urządzenie służy. Szkoda jednak, że nie zdecydowano się na funkcję grilla, choć w przypadku tej ceny, jest to więcej niż zrozumiałe.

Sterowanie pokrętłami jest mechaniczne – słychać charakterystyczny dźwięk „nakręcającego się” budzika. Dodatkowe funkcje to sygnał dźwiękowy zakończenia pracy i timer. Niezbyt wiele, prawda?

Podsumowanie

Kuchenka mikrofalówka Zelmer 29Z023 (ZMW1000W) jest ciekawie zaprojektowanym urządzeniem. Jest to sprzęt tani, ale też i dobrze skonstruowany. Wyglądem nie powinna też odbiegać od innych urządzeń w kuchni. Jeżeli liczycie na dobry sprzęt w niezłej cenie, to rzecz jasna nie znajdziecie lepszego wyboru. Kuchenka dla niewymagających.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?