Recenzje AGD
Electrolux-EKC-6450-AOW

Kuchnia gazowo-elektryczna Electrolux EKK 6450 AOW – amator domowego pieczenia znajdzie tu coś dla siebie

Większość z nas gotuje w domu. Potrawy przygotowywane własnoręcznie są nie tylko tańsze, ale często i zdrowsze (zatrucia pokarmowe). Poza tym dokładnie wiemy co gotujemy, ile czego wrzuciliśmy oraz czy jest to świeże. W przypadku posiłków zamawianych na mieście nie jest to takie oczywiste. Żeby jednak móc gotować posiłki w domu, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie do tego narzędzia. Nie wystarczy sam nóż, czy deska do krojenia. Potrzeba „ognia”, a zapewni go nam kuchenka gazowo-elektryczna – w przypadku samej płyty można wybrać wersję indukcyjną. Osobiście nie wyobrażam sobie kuchni bez tak podstawowego urządzenia, jakim z pewnością jest kuchenka gazowo-elektryczna – dla mnie to najlepszy wybór, bo gaz mam tani i za prąd za dużo nie płacę. Poza tym bez kuchenki nie byłoby wspólnego gotowania z rodziną, a ten szczególny czas cenię sobie najbardziej.

Z racji tego, że nie miałem zbyt wielu okazji do przetestowania kuchenek gazowo-elektrycznych – o piekarniku nie wspominając – to powziąłem zamierzenie podjęcia się skrupulatnej oceny jednego z urządzeń reprezentującego ten rodzaj sprzętu. Moja decyzja nie trwała zbyt długo, ponieważ każda kuchenka była potencjalnie dobrym kandydatem do testów. Po krótkiej analizie wybrałem Electrolux EKK 6450 AOW. Co mogę na jego temat powiedzieć? Myślę, że jest to dobry sprzęt, ale nie pozbawiony wad, a te dla niektórych mogą okazać się być zbyt dokuczliwe.

Wygląd i konstrukcja

Pod względem wyglądu Electrolux EKK 6450 AOW prezentuje się całkiem dobrze. Od razu można zauważyć, że mamy do czynienia z nowoczesnym urządzeniem. W zasadzie powinien być idealnym kompanem w każdej kuchni. Z racji koloru – biały – pasuje do białych frontów w kuchni. Jeżeli kolor twojej kuchni jest inny, to musisz wiedzieć, że kuchenka będzie się w pewnym sensie wyróżniać – nie mnie oceniać czy na dobre, czy na złe. Kolor biały nie pasuje do każdej kuchni, choć powszechnie uważa się, że jest to pewien standard w sprzętach AGD – nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

IMG_0376

Zapewne bardziej niż kolor interesuje nas materiał, a ten jest dość kiepski, by nie rzec słaby. Spodziewałem się wykonania z lepszych elementów, bo o ile do płyty grzewczej nie mam zastrzeżeń – prezentuje się jak każda inna – to do przedniego frontu już tak. Znajdujące się tam plastiki nie są zbyt dobrej jakości. Osobiście spędzam w kuchni sporo czasu, więc i korzystać z tych plastikowych rączek mi się zdarzy. Ciągle jednak miałem przeświadczenie, że w pewnym momencie pękną. Nie wiem, czy jest to efekt rozpierającej mnie siły (wątpliwe), czy może zwyczajne niedbalstwo ze strony producenta. Tak czy inaczej pokrętła, jak i sam plastik, nie są najlepszej jakości i dobrze byśmy o tym wiedzieli – przed zakupem radzę trochę „pokręcić” i przekonać się o tym osobiście.

A co drzemie w środku? Piekarnik jest o dziwo bardzo pojemny, choć ogólne wymiary urządzenia na to nie wskazują – wymiary bez wystających elementów to 60 x 85 x 60 cm. Poza tym dobrej jakości blacha (a może stal?) zapewni nam optymalną temperaturę i długie, bezproblemowe korzystanie. Piekłem kilka potraw i muszę przyznać, że piekarnik to jedna z najlepiej wykonanych rzeczy w tym sprzęcie.

IMG_0379

Gdyby nie użycie wątpliwej jakości materiałów, to tak naprawdę nie miałbym się do czego przyczepić. Kuchenka gazowo-elektryczna Electrolux EKK 6450 AOW prezentuje się świetnie, ma dobrą linię i jest nowoczesna, ale jakość wykonania nie jest na najwyższym poziomie. To przemawia na niekorzyść urządzenia.

Specyfikacja i wyposażenie

W urządzeniu nie liczy się jednak sam wygląd, a choć do jakości wykonania można mieć pewne zastrzeżenia, to nie można powiedzieć tego samego o specyfikacji i wyposażeniu modelu EKK 6450 AOW. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że piekarnik jest elektryczny. Jeżeli ktoś z was ma jeszcze starą kuchenkę w domu, to zapewne znajdujący się w niej piekarnik jest podgrzewany gazem – sam kiedyś taką miałem i sobie chwalę. Nie jestem przekonany czy rozwiązanie producentów co do wykorzystania elektryczności w tym przypadku jest prawidłowe. Dla mnie osobiście jest to bardziej kosztowne, bo gaz miałem tańszy. Poza tym do pieczenia w elektrycznym piekarniku trzeba się przyzwyczaić, bo to nie to samo co pieczenie na gazie – osoby mające ten etap już za sobą, będą wiedzieć o co chodzi. Być może chodzi o bezpieczeństwo – gaz od zawsze uważany jest za niebezpieczny.

IMG_0378

Na gaz mamy za to płytę grzewczą, a raczej wystające z niej palniki – 4 palniki gazowe. Ciekawym udogodnieniem jest to, że podczas zapalania gazu nie trzeba mieć przy sobie zapalniczki, czy zapałek. W pokrętle znajdują się iskry, które powodują automatyczne zapalenie się gazu. Nie jestem do końca przekonany czy jest to standard, bo i innych kuchenek nie miałem okazji testować, ale miło, że ktoś pomyślał o ułatwieniu użytkownikom życia. Ciężko jest mi też powiedzieć o ewentualnym zużyciu. Producent nie przedstawił żadnych informacji na ten temat, a sam nie jestem w stanie dokonać właściwych pomiarów. Wydaje mi się jednak, że klasa energetyczna piekarnika jest bardzo wysoka, bo nie zauważyłem znacznego poboru prądu, przez co pieczenie jest dość ekonomiczne. Poza tym zużycie gazu jest takie samo, jak w przypadku innych tego typu urządzeń. Płacić mniejsze rachunki za prąd to jednak zawsze przyjemna wiadomość.

Co dodatkowo otrzymamy od producenta? Wraz z urządzeniem otrzymamy: 1 półka blaszana, 1 półka siatkowa, szklana pokrywa płyty grzewczej, 4 palniki grzewcze. Nie jest tego zbyt dużo, ale i za wiele nie można oczekiwać – takie samo wyposażenie jest standardem u innych producentów.

Funkcje i opcje

Kuchenka gazowo-elektryczna Electrolux EKK 6450 AOW jest właściwie pozbawiona wielu przydatnych funkcji. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to brakuje jej równomiernego opiekania mięsa ze wszystkich stron. Nie znajdziemy tu też termosondy, czy programu samoczyszczącego. Niemniej producent zdecydował się na elektroniczny programator – wybór programu pieczenia. Kuchenka ma także opiekacz (grill) oraz termoobieg, co dla amatorów kuchni powinno być wystarczające – ja bynajmniej nie narzekałem.

Warto jednak zauważyć, że Electrolux zamontował kiepskiej jakości szkło w piekarniku, co w praktyce oznacza, by nie dotykać go podczas pieczenia. Gwarantuje wam, że skończy się to poparzeniem, bo sam miałem okazję odczuć to na własnej skórze.

Podsumowanie

Czy kuchenka gazowo-elektryczna Electrolux’a jest warta zakupu? Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć mi na to pytanie. Jeżeli oczekujesz sprzętu do typowego użytkowania, a tym samym rzadkiego pieczenia, to myślę że może się sprawdzić. W przypadku bardziej „zaawansowanych” użytkowników (kucharzy) nie warto.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?