Recenzje AGD
amica-58-ge3-43-hzptadnaqw.2165836.2

Amica 58GE3.43HZpTaDNAQ(W) – kuchnia gazowo – elektryczna w natarciu

W ostatnim czasie miałem okazję testować prali oraz lodówki. Czasami zdarzały się nawet testy zmywarek, ale po jakimś czasie stwierdziłem, że przydałyby się pewne zmiany. Długo nie myśląc zdecydowałem się na coś, co ma praktycznie każdy z nas a mianowicie na kuchnie gazowo – elektryczną. Niektórzy instalują elektryczne, czyli indukcyjne kuchenki, które spełniają się w roli bezpiecznego podgrzania czy przyrządzenia danej potrawy. Nie można im zarzucić, że w tej kwestii są znakomite i co najważniejsze bezpieczne.

Moda na płyty indukcyjne panuje przede wszystkim na zachodzie, gdzie prąd jest tańszy, łatwiejszy w zastosowaniu, a także bardziej bezpieczny. W Polsce na płyty indukcyjne decyduje się wciąż niewielu, a największy bastion w kuchni stanowi tradycyjna kuchnia wolnostojąca gazowo – elektryczna. Postanowiłem więc sprawdzić co oferuje ona swoim klientom i jak wypada na tle płyt indukcyjnych. Recenzowany przeze mnie model to Amica 58GE3.43HZpTaDNAQ(W). Już teraz wiem, że modeli gazowych nie można jeszcze skreślać. Jest za to zdecydowanie za wcześnie.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z całkiem ciekawie zaprojektowanym modelem. Z pewnością nie rzucił mnie on na kolana, jednak na tle konkurencji prezentuje się więcej niż dobrze i być może właśnie dlatego zdecydowałem się recenzować kuchenkę Amica – każdy z nas lubi otaczać się ładnie wyglądającymi przedmiotami. Kuchnia została wykonana zarówno z elementów metalowych (żeliwnych), jak i plastikowych. Przedni front to najważniejsza część urządzenia. Jak więc wypadła? Zaskakująco dobrze, choć nie pod względem jakości, ale samego wyglądu (designu). Białe i czarne elementy połyskują i idealnie wpasowują w nowoczesne kreacje. Jeżeli więc twoje mieszkanie jest stylowe i eleganckie to przyznam szczerze, że nie powinieneś/aś mieć żadnych obaw względem kuchni Amica – dopasuje się do stylu. Choć połyskujące elementy mogą wydawać się świetnym rozwiązaniem dla oczu, to są także dla nich katorgą. Dlaczego? Powodem jest zbieranie się na nich wszelkich odcisków palców. Jeżeli więc miałbym udzielić przestrogi, to należałoby unikać dotyku plastikowych i odblaskujących elementów, co oczywiście nie jest możliwe w zastosowaniu, bo kuchni używać trzeba. Częste machanie ścierką będzie więc nieuniknione.

DSCN3160

Pod względem jakości wykonania nie miałbym żadnych zastrzeżeń, gdyby nie ten plastik. Ogólnie całość się jakoś trzyma, konstrukcja jest stabilna, a wgnieceń nie uświadczyłem – choć kilka razy udało mi się obić Amicę 58GE3.43HZpTaDNAQ(W) wprowadzając ją do domu. Irytujące są dla mnie przełączniki, czyli coś z czym będziemy mieć ciągle do czynienia. Wydaje mi się, że zostały zrobione troszkę niedbale. Zastosowany w nich plastik wydaje się być gorszej jakości. Testując kuchenkę dość często towarzyszyło mi uczucie, że dane pokrętło mogę złamać, ale być może to przez moją wielką dłoń i nadmiar użytej siły – kogoś chce oszukać. Oby jednak było to złudne, bo wolałbym by tak podstawowe elementy jakim są pokrętła, wytrzymały nieco dłużej niż okres gwarancyjny. Mam jednak co do tego pewne wątpliwości.

Specyfikacja i wyposażenie

Od strony specyfikacji technicznej Amica prezentuje się całkiem przyzwoicie. Na początku warto przytoczyć rozmiary kuchni, a zaznaczę że są one dość standardowe. Wysokość urządzenia to 85 cm, szerokość 50 cm, a głębokość 60 cm. Nie powinno więc być problemów z montażem kuchni Amica w typowym pomieszczeniu. W tym miejscy warto też zwrócić uwagę na uzyskiwaną moc piekarnika, jego pojemność oraz klasę energetyczną urządzenia. Pod względem pojemności jest całkiem dobrze, ponieważ producent wprowadził całkiem sporo przestrzeni. Piekarnik jest w stanie pomieścić 66 litrów. Nie gorzej jest w przypadku grzałek umieszczonych we wnętrzu urządzenia. Grzałka górna jest w stanie osiągnąć moc 900 W, grzałka dolna wyciąga już 1100 W, a grzałka pierścieniowa termoobiegu 2000 W. Pod względem uzyskanej klasy energetycznej też nie można narzekać, ponieważ jest tu mocne A – przy mocy całkowitej 3,1 kW. Góra prezentuje się standardowo. Cztery palniki – 4 cm palnik (0,65 kW), 2 x 6,5 cm palnik (1,4 kW) oraz 9 cm palnik (2,4 kW).

No dobrze, a co z wyposażeniem? Co ciekawego producent nam zaoferował? Kupując kuchnię Amica 58GE3.43HZpTaDNAQ(W) otrzymamy całkiem spore wyposażenie. Właściwie nie spotkałem się z jeszcze tak dobrze wyposażoną kuchnią. Co więc otrzymamy? W zestawie producent dołącza emalię łatwoczyszczącą, która jest w stanie umyć nawet najbardziej zabrudzony piekarnik – warto jednak go czyścić systematycznie, co uprzyjemni nam tylko pracę z urządzeniem. Dodatkowym wyposażeniem są także drabinki, które ułatwiają wysuwanie blach (wykonane ze stali nierdzewnej), a także elektryczny rożen obrotowy, za którego pomocą jesteśmy w stanie przygotować idealnie chrupiące mięso. To prawdziwa gratka dla koneserów mięs.

Amica zadbała także o zamontowanie szuflad na prowadnicach – zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia wyciąganie potraw – oraz o cichych w użytkowaniu blachach. Oczywiście nie mogło zabraknąć także dwuelementowych rusztów żeliwnych znajdujących się na płycie grzewczej – podstawowy element kuchni gazowej.

DSCN3159

Funkcje i opcje

Pod względem funkcjonalności jest więcej niż przyzwoicie. Piekarnik posiada aż 10 funkcji, z czego jedną z najprzydatniejszych wydaje się rozmrażanie – idealne do pieczywa, mięsa czy ryb. Poza tym producent zdecydował się na zainstalowanie elektrycznego zapalacza gazu w pokrętle co jest w zasadzie standardem – swoją drogą bardzo przyjemnym i użytecznym. Znajdziemy tu także zabezpieczenie przeciwwypływowe palników, co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa domu. Jeżeli którykolwiek z palników zostanie przypadkowo zalany i płomień zgaśnie, to urządzenie samo po kilku sekundach odetnie dopływ gazu. Proste, funkcjonalne i bezpieczne. Czego chcieć więcej?

Warto też wspomnieć o zastosowanym systemie zoptymalizowania zużycia gazu, który został opracowany przez inżynierów Amica. OptiGas System – bo taka jest jego nazwa – to dość niespotykana funkcjonalność w nowoczesnych kuchenkach gazowo – elektrycznych. Opracowany przez Amica system ma za zadanie zmniejszać zużycie gazu – optymalizować spalanie pod właściwym kątem. Producent twierdzi, że w ten sposób można zmniejszyć zużycie gazu i obniżyć swoje dotychczasowe rachunki. Nie było mi dane tego do końca zweryfikować, ale wydaje się, że rozwiązanie to działa. Warto jednak zauważyć, że ewentualne korzyści będą niewielkie, ponieważ rachunki za gaz należą do najmniejszych, jakie płacimy. Sam fakt oszczędzania jest jednak zadowalający.

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że nie byłem do końca dobrze nastawiony na recenzowany model Amica. Choć wydawał się być ładny, zgrabny i nowoczesny to wiedziałem, że dzisiejszym produktom nie można do końca ufać. Trzeba podchodzić do nich z pewną rezerwą. Nie pomyliłem się w kwestii jakości wykonania, ale na szczęście – lub może aż – tylko pokręteł. Poza tym nie można się do niczego przyczepić, a funkcja optymalizacji gazu jest świetnym rozwiązaniem na lata – kiedy to gaz zdrożeje. Zdecydowanie warto przyjrzeć się jej z bliska.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?