Poradniki
drukarka-laserowa-samsung

Zakup drukarki często wynika z potrzeby jej posiadania. Nikt raczej nie wyobraża sobie dobrze funkcjonującego biura, w którym brak tak podstawowego urządzenia. Oczywiście, potrzebę posiadania drukarki odczuwa też zwykły, bardziej przyziemny użytkownik komputera. Jego potrzeby są z pewnością dużo mniejsze aniżeli typowego biurowca. Z tego też powodu zaleca się zakup innych urządzeń, często przystosowanych do profesjonalnego lub amatorskiego użytku. Najczęściej jednak zapomina się o pewnym ogólniku, czyli modelu, który jest przydatny zarówno w domu, jak i biurze. Model ten jest rzecz jasna oszczędny i tani w zakupie, choć jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste. Mowa rzecz jasna o drukarce laserowej monochromatycznej.

Dlaczego właśnie ten model? Jak już wspomniałem jest on tani, a oszczędność na druku nieporównywalnie większa niż w przypadku drukarek atramentowych. Niemniej, jakość wydruku też prezentuje się całkiem dobrze – o szybkości wydruku nie wspominając. Z tego też powodu postanowiłem zrobić mały poradnik, który powinien pomóc – przynajmniej mam taką nadzieję – osobom niezdecydowanym lub będących przed zakupem takiego urządzenia. Zaczynamy!

Rozdzielczość drukarki laserowej

Rozdzielczość w drukarkach zarówno tych laserowych, jak i atramentowych to bardzo istotny parametr, wobec którego nie można przejść obojętnie. Świadomie powinniśmy zdecydować o jak najwyższym współczynniku DPI. Parametr ten oznacza ostrość drukowanych przez nas rzeczy. Im jest on większy, tym drukarka drukuje ostrzej i bardziej dokładnie. Obecne modele cechują się całkiem wysokim parametrem DPI i nawet te najbardziej podstawowe dostarczają jakości, z którą ciężko jest polemizować. Oczywiście, piszę jedynie o sytuacji, w której drukowalibyśmy tekst – nawet z lupą będzie ciężko dostrzec różnice pomiędzy lepszym, a tym gorszym wskaźnikiem DPI. Inaczej sprawa ma się w kwestii wydruku obrazów. Im mniejszy DPI, tym gorszy obraz – mniej dokładny i niestety niepozbawiony błędów wydruku. Jednak z racji tego, że poradnik obejmuje jedynie drukarki laserowe monochromatyczne, to tym bardziej ciężko mi wyobrazić sobie sytuację jakoby ktoś miał drukować na niej zdjęcia. Pozostańmy przy dokumentach.

drukarka laserowa brother

Prędkość wydruku

Drugą kwestią, często nawet bardziej istotną niż DPI, jest prędkość wydruku. Dla zwykłego użytkownika komputera, który raz na jakiś czas stara się wydrukować kilka kartek do szkoły, nie będzie raczej problemem poczekać tych kilka sekund dłużej. Inaczej sprawa ma się w przypadku biur, które drukują tony dokumentów dziennie. Z tego też względu istotnym dla nich parametrem jest szybkość wydruku. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do drukarek atramentowych producenci podający rzeczywistą prędkość wydruku na ogół się nie mylą. Informacje te więc mają odzwierciedlenie w rzeczywistości i chyba nie spotkałem się jeszcze z opinią, która by to podważyła – w przeciwieństwie do modeli atramentowych.

Prędkość wydruku pierwszej strony

Niemniej ważnym parametrem jest wydruk pierwszej strony. Drukarki laserowe mają to do siebie, że zanim rozpoczną pracę muszą się rozgrzać, za co odpowiedzialny jest fuser – najbardziej prądożerny element drukarki laserowej. Czasami rozgrzewanie tego elementu może potrwać dłuższą chwilę, lecz później jest już tylko lepiej – kartka przechodzi i wychodzi. Z wiadomych względów im krócej się będzie rozgrzewać, tym lepiej dla nas. Przyznam szczerze, że jest to jednak parametr, który powinny brać po uwagę firmy, ponieważ zwykli użytkownicy komputera nie powinni widzieć dużych różnic.

Drukarka laserowa a pamięć RAM

Jeżeli myślałeś, że tylko komputer, smartfon czy tablet posiada pamięć RAM to byłeś w błędzie. Drukarki także go mają i co więcej, jest on odpowiedzialny za efektywną pracę urządzenia. Im więcej go posiada tym łatwiej i szybciej będzie pracować. Wybierzmy więc takie, które ma go pod dostatkiem – o ile producent ujawni tego rodzaju informacje. Jeżeli mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym modelem drukarki, to pamięć RAM odpowiedzialna jest nie tylko za bierne przechowywanie bitmapowych obrazów strony, ale także wszystkie wyniki po stronie procesora. Im mniej jest RAM-u do wykorzystania tym proces „załadunku” zdjęcia czy większych dokumentów wydłuża się o kilkadziesiąt sekund. Poza tym, im więcej pamięci tym możliwe staje się uzyskanie bardziej klarownego i ostrego wydruku. Pisząc jednak najogólniej – poprawi się jakość naszej pracy.

Dodatki

Obecnie drukarki laserowe wyposażane są w dodatki, które być może nie są niezbędne do prawidłowej pracy urządzenia, ale z cała pewnością można je uznać za bardzo przydatne. Dobrym tego przykładem jest bezprzewodowa obsługa (Wi-Fi), dzięki czemu drukarka nie musi być umiejscowiona blisko komputera – nieszczęsne okablowanie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy model radzi sobie równie sprawnie z połączeniem bezprzewodowym. Tańsze, mają z reguły problem ze zjawiskiem „lagów”, co dla typowego biura – gdzie liczy się szybkość wydruku – będzie niekomfortowe.

Innymi ciekawymi dodatkami są obsługa NFC, czy Bluetooth. Dzięki temu z łatwością wydrukujemy potrzebne dokumenty z pozycji smartfona lub tabletu. Producenci doskonale zdają sobie sprawę, że urządzenia mobilne odgrywają coraz większą rolę w życiu typowego użytkownika. Tego rodzaju dodatki usprawniają pracę ze sprzętem i przenoszą go na zupełnie nowy poziom. Trudno nie wspomnieć też o urządzeniach 3w1, ponieważ kupno samej drukarki laserowej jest często mniej opłacalnym rozwiązaniem niż zakupienie urządzenia wielofunkcyjnego – niewiele droższe, a posiadające dużo większe możliwości. Jeżeli więc nie mamy skanera czy kopiarki, to celujmy w drukarkę 3w1.

drukarka laserowa hp

Głośność pracy drukarki

To jeden z najmniej istotnych parametrów, aczkolwiek warto o nim wspomnieć. Niektóre urządzenia potrafią pracować naprawdę głośno, co często jest dyskomfortem dla osoby, która musi tego „wysłuchiwać”. Oczywiście, ciężko jest kupić drukarkę „cichą”, ale z pewnością są modele, które już po krótkiej chwili nie wyprowadzą nas z równowagi, zwłaszcza gdy planujemy drukować dużo.

Podsumowanie

Najmniej istotnym parametrem jest wygląd zewnętrzny drukarki, który pełni rolę czysto reprezentacyjną. O gustach się jednak nie dyskutuje, dlatego też nie zamieszczałem go w osobnym akapicie. Niemniej, wydaje mi się, że wybór drukarki – po dzisiejszej lekturze – będzie nieco prostszy, a przynajmniej mam taką nadzieję. W najbliższym czasie porównam dostępne na rynku modele i sprawdzę, które z nich są najlepsze w swojej cenie.

Zamów ten produkt w OleOle!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?