Recenzje Telewizory
HEAD

Jest takie powiedzenie, że rywalizacja i zdrowa konkurencja, jeszcze nikomu nie zaszkodziła. I jest ono jak najbardziej prawdziwe. Doskonałym tego przykładem jest koreańska firma LG. W tym stosunkowo niewielkim, ale bardzo gęsto zaludnionym kraju, istnieje przecież jeden z największych, światowych gigantów, produkujących sprzęt elektroniczny – Samsung. Mimo to, firma LG rozwija się doskonale, co jakiś czas zaskakując nowymi telewizorami, smartfonami czy tabletami. Jednym słowem, ma się całkiem nieźle, mimo, że egzystuje tuż pod nosem większego kuzyna.

Doskonałym przykładem tego, jak dobre owoce może wydać zdrowa konkurencja, jest linia telewizorów LG LA660S. Jest to odrobinę odświeżony następca świetnego, bardzo popularnego modelu LM640S. Oczywiście nie obyło się bez zmian – ma trochę inną obudowę i został wyposażony w kilka dodatkowych opcji. Konstruktorzy trzymali się jednak jednej, bardzo słusznej, zasady – po co zmieniać coś, co doskonale się sprawdza? Ale przejdźmy może do recenzji.

LG LA660S

To co zwraca szczególną uwagę, już od samego początku, jest bardzo fajny wygląd telewizora. Odbiorniki w ostatnich czasach w ogóle pokonały kawał drogi, żeby nie szpecić salonu czy innego pomieszczenia, w którym się znajdują, tylko być jego ozdobą. LG LA660S wygląda świetnie – jest bardzo płaski, pozbawiony zbędnych obramowań, a podstawka dopełnia go idealnie. Można powiedzieć, że jest po prostu reprezentacyjny – żaden gość w naszym domu nie skrzywi się na jego widok. Ale przecież telewizor ma przede wszystkim służyć do oglądania, a nie do podziwiania, dlatego przejdźmy do jego możliwości.

Ja testowałem model o przekątnej 47 cali, co ustawia go gdzieś pomiędzy mniejszymi telewizorami, a bestiami o wielkich gabarytach, przypominających kino. Jest to idealny wybór do salonu średniej wielkości – obraz jest wystarczająco duży i wyraźny, żeby dostrzec go z dalszej odległości, a sam sprzęt nie zajmuje jednak całej ściany. W zestawie, oprócz samego odbiornika znajdują się też okulary 3D, bowiem model ten posiada możliwość wyświetlania filmów i programów w trójwymiarze. Sprawdzają się one świetnie, i bardzo łatwo wsiąknąć w bardzo rzeczywisty, porażający realizmem świat pełen przygód. LA660S jest zgodny z większością formatów trójwymiarowego obrazu, więc można być pewnym, że jeśli coś zostało nagrane w tej technologii, będzie dobrze działało.

LG LA660S

Obraz, mówiąc najprościej jak się da, powala na kolana. Dawno nie widziałem, żeby telewizor z tej półki sklepowej oferował tak dobrą jakość. Składa się na to kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest specjalne podświetlenie LED Plus, w które poprzedniczka tej serii nie była wyposażona. Pozwala to na uzyskanie jeszcze lepszego obrazu na bardzo cienkiej płaszczyźnie, co najlepiej widać, korzystając z rozdzielczości 1080p. Drugą, jest technologia Motion Clarity Index 400 Hz, która nadaje obrazowi jeszcze więcej dynamiki. Przejścia są płynniejsze, dzięki czemu ruchomy obraz wygląda dużo lepiej. Widać to zwłaszcza w dynamicznych scenach walki, czy rozgrywkach sportowych (co bardzo przyda się podczas nadchodzącego mundialu!).

Jeżeli chodzi o dźwięk – to tutaj nastąpiła wyraźna poprawa w stosunku do poprzedniej serii. Chociaż teoretycznie LG LA660S wyposażony jest w ten sam system dźwięku przestrzennego (Virtual Surround Plus) to w praktyce jest dużo lepiej. Dzieje się tak dlatego, że moc głośników została zwiększona do 24W, co daje dźwiękowi więcej mocy, ale także dlatego, że telewizor ten został wyposażony w subwoofer, dzięki czemu basowe tony nabierają głębi i mocy. Bas jest bardzo przyjemny dla ucha i sprawdza się zwłaszcza podczas grania na konsoli, bądź słuchania stacji muzycznych (no i filmów akcji oczywiście!).

LG LA660S

LG LA660S wyposażony jest w bardzo dużą ilość dodatkowych modułów, zapewniających mu doskonała łączność – czy to z siecią, czy z innymi urządzeniami. Telewizor posiada Wi-Fi, które działa bez zarzutu, i pozwala łączyć się z internetem kiedy tylko chcemy. Posiada też łączność DLNA, przez co łatwo skomunikować go z innymi urządzeniami w domu. Przydaje się to zwłaszcza podczas robienia sieci domowej. Warto wyróżnić także łączność NFC, z którą telewizor poradzi sobie bez żadnych problemów. Łączność jest bardzo przydatna, ponieważ telewizor ten to Smart TV pełną gębą. Można instalować na nim aplikacje i różne programy, można surfować po portalach społecznościowych, i przeglądać serwisy takie jak youtube. Wyposażony jest on też w bardzo przydatną funkcję – Digital EPG (Electronic Program Guide – cyfrowy przewodnik po programach).

LG LA660S

Seria ta dobrze wyposażona jest też we wszelkiego rodzaju złącza. Mamy więc 3 wyjścia HDMI, 3 USB, jedno złącze Euro, jedno LAN, wyjście komponentowe, cyfrowe złącze optyczne, złącze CI no i oczywiście wyjście na słuchawki. W tej kwestii ciężko przyczepić się do czegokolwiek, bo widać, że producent nie oszczędzał na wtyczkach. Chociaż z drugiej strony taka ilość złączy to obecnie standard.

Jest jeszcze kilka rzeczy, które dość mocno odróżniają ten telewizor od konkurencji. Są innowacyjne, i muszę szczerze powiedzieć – sprawiają mnóstwo frajdy. Pierwszą z nich jest bardzo pomocna funkcja nagrywania obrazu bezpośrednio na dysk, który podłączamy do odbiornika za pomocą USB. Funkcja ta nazywa się PVR, i jest bardzo, bardzo przydatna. Nie potrzeba już żadnych płyt ani wielkiej ilości pamięci wewnętrznej, żeby nagrać to, co chcemy. Bardzo fajna jest też szybka konwersja obrazu 2D na 3D, dzięki czemu wszystko co wyświetla się na ekranie może nabrać dodatkowej głębi. Może nie korzystałem z tego najczęściej, ale warto wiedzieć, że można!

LG LA660S

Zupełnie osobną kwestą jest sterowanie telewizora za pomocą głosu oraz gestów. Jest to bardzo przydatna funkcja, i opiera się na pilocie – Magic Remote. Działa on jak wskaźnik myszy, i dzięki temu można wybierać interesujące nas opcje, na przykład w przeglądarce internetowej. Natomiast głosowa obsługa opiera się na Google Voice Recognition, i służy jedynie do wyszukiwania odpowiednich fraz w internecie. Nie jest to niestety tak funkcjonalne jak w telewizorach Samsung, ale i tak bardzo przyjemnie się z tego korzysta.

Podsumowując – telewizor LG LA660S ten jest jednym z najlepszych modeli w swojej kategorii cenowej. Wygląda bardzo dobrze, działa jeszcze lepiej, i ciężko się w zasadzie do czegoś przyczepić. Dzięki dużej ilości przydatnych funkcji korzystanie z niego odznacza się ogromnym komfortem, a jeśli chodzi o obraz – ciężko znaleźć lepszy. Polecam!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?