Recenzje AGD
lodówka Amica FD2254X

Lodówka Amica FD225.4X – przeznaczona dla wąskiej grupy odbiorców

Choć o produktach Amica można napisać wiele – czasami tych złych, a czasami troszkę lepszych zdań – to jednak należą im się małe gratulacje z racji tego, że już od 1945 roku utrzymują się na rynku. Co więcej, jest to nasza rodzima marka. Nie mam sentymentu, ale od zawsze uważałem, że produkty Amica są dobrej jakości. W ogólnym zestawieniu marek, nasza „skała” wypada dość dobrze, choć nie można powiedzieć, że nie potrzebuje zmian. Potrzebuje, najczęściej w kwestii wyglądu, bo do dziś aż mdli mnie na sam widok urządzeń polskiego pochodzenia – czy aby na pewno jest to rodzima myśl technologiczna? Nie będę dywagował nad tym, czy Amica produkuje urządzenia ładne, podobające się – to rzecz jasna kwestia gustu. Niemniej, pod względem technicznym mam sporo do powiedzenia.

Produkty Amica znam nie od dziś. Kiedyś byłem w posiadaniu lodówki, skądinąd bardzo dobrze wykonanej, a teraz mam na stanie piekarnik. Być może zawsze miałem to szczęście, że trafiały mi się modele bezawaryjne. Nie miałem z nimi większych problemów, więc z powodzeniem mógłbym polecić je wszystkim. Problem jednak w tym, że opinie na temat firmy oraz jakości produkowanych przez nią urządzeń są skrajnie różnie. Inaczej niż w przypadku konkurencji. Albo więc ja mam cholerne szczęście, by zawsze trafić na model pozbawiony wad, albo ktoś robi mnie w konia. Wiem, że tym kimś nie jest producent. Może konkurencja? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że recenzowana przeze mnie lodówka Amica FD225.4X zasługuje na chwilę uwagi, choć nie jest to produkt godzien każdego.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Amica od lat skupia się na produkcji sprzętów niskobudżetowych. Dostosowuje ceny i technologię do panujących warunków w naszym kraju, choć eksportuje także na rynki zachodnie. Radzi sobie całkiem nieźle i przylepka „sprzętu dla biedoty” jej nie przeszkadza – nie przeszkadza też ludziom, którzy nabywają ten sprzęt, ale może wynika to z faktu, że ich to nie interesuje, tak po prostu. Z racji tego, że modele są zwykle tańsze od tych, które prezentuje konkurencja, firma musi oszczędzać na czym tylko może. Nie chce zaniżać jakości, choć ta, jest i tak niska – a przynajmniej tak myślą niektórzy, ja się bynajmniej do nich nie zaliczam. Oszczędności widać w prawie każdym produkcie (nie można uogólniać, ale trzeba zaznaczyć). Model FD225.4X jest jednym z najdobitniejszych tego przykładów.

Pierwsze co rzuca się w oczy to wielkość. Model FD225.4X nie należy do największych, a jego rozmiary to 144 x 54,6 x 56,6 cm. Z doświadczenia wiem, że takich rozmiarów lodówka nie sprawdzi się nawet dla dwóch osób. Choć chłodziarka mogłaby wystarczyć (jej pojemność to 160 litrów), to niestety, ale pojemność zamrażalnika (tylko 45 litrów) jest zbyt mała. To lodówka dla jednej osoby i sądzę, że dla starszej osoby, które nie ma potrzeby mrozić większości jedzenia. Poza tym, zamrażalnik znajduje się na górze, a nie jak to zwykle bywa, w dolnej części lodówki. To jakby nawiązanie do czasów komunistycznych, kiedy to radzieckie lodówki były konstruowane dokładnie w ten sam sposób. To wygodne rozwiązanie.

zamrażalnik lodówki Amica FD2254X

 

Pomijając kwestię wielkości oraz tego, czy jest to sprzęt wystarczająco pojemny, warto zwrócić uwagę na wygląd. Ten rzecz jasna nie zachwyca, ale umówmy się, nie jest to lodówka dla nowoczesnych ludzi, młodych małżeństw, czy bardziej „postrzelonych” seniorów. Targetem, głównie z racji niskiej ceny i wielkość lodówki, są osoby starsze, a nawet samotne. Dla nich wygląd to sprawa drugorzędna, ale i tak gdybyś zapytał taką jedną czy drugą osobę, co myślą o wyglądzie lodówki Amica FD225.4X, to zapewne obie odpowiedziałyby, że jest ładna. Na mnie, osobie młodej, nie zrobiła dobrego wrażenia, ale w tej kategorii cenowej nie można oczekiwać cudów.

Jakość użytych materiałów jest dobra, choć za każdym razem przelewa mi się krew, gdy przypomnę sobie wnętrze lodówki. Jest do bólu proste. Bardziej prostego wnętrza zrobić się nie dało – no chyba, że myślimy o wyjęciu wszystkiego co tam się znajduje i pozostawieniu użytkownikowi czterech pustych białych ścian? To byłoby ciekawe doświadczenie, ale z całą pewnością niepraktyczne.

drzwi lodówki Amica FD2254X

Specyfikacja i wyposażenie

Lodówka Amica FD225.4X nie zrobi furory zarówno w kwestii wyglądu, jak i specyfikacji, czy wyposażenia. Rzecz w tym, że producent nawet o tym myślał. To nie jest jego celem. Recenzowany model miał być z założenia prosty z wyglądu i tani w produkcji. Czy czegoś nie dostrzegłem? Wydaje mi się, że cel został osiągnięty, a kwestia specyfikacji schodzi na dalszy plan – zwłaszcza, że cena nie pozwala się zbytnio angażować nad tym, czy można było zrobić to lepiej.

Klasa energetyczna to A+. Jak na model w tej cenie nie spodziewałem się niczego lepszego. Byłbym raczej skłony przyznać, że powinno być gorzej, a jest lepiej. To małe zaskoczenie. Ponadto producent informuje, że roczne zużycie energii nie powinno być większe jak 220 kWh. Z jednej strony to dużo, zważywszy na fakt, że lodówka jest wymiarowo mniejsza od innych, ale też z drugiej strony nie można dramatyzować. To poprawny wynik.

Szczerze przyznam, że jestem zadowolony z poziomu hałasu. Choć lodówka jest w stanie generować hałas na poziomie 40 dB – przynajmniej wynika tak z danych producenta – to wydaje mi się, że jest to wynik nad wyraz przesadzony. Moja aparatura wskazuje 38 dB i to przy ciężkiej pracy – jakkolwiek by to ktoś nazwał. Z całą pewnością poziom pracy lodówki Amica nie jest irytujący, a bardziej subtelny, ledwo słyszalny.

Dodatkowo model FD225.4X został wyposażony w: 1 półkę w zamrażarce, 1 szufladę na warzywa i owoce, 4 półki szklane w chłodziarce, 4 półki w drzwiach, pojemnik na jajka

wnętrze lodówki Amica FD2254X

Funkcje i opcje

Pod względem dodatkowej funkcjonalności lodówka Amica FD225.4X nie ma zbyt wiele do pokazania. Właściwie to nie ma nic do pokazania, bo brak tu praktycznie wszystkiego. To najbardziej podstawowy model lodówki, jaki kiedykolwiek miałem okazję testować. Powłoka antybakteryjna nieco ratuje sytuację, ale czy można to zaliczyć do przydatnej funkcjonalności? Wprawdzie jest to już wszędzie. To żadna ciekawostka, czy nowość.

Podsumowanie

Nasz rodzimy producent starał się wyprodukować sprzęt prosty i przystępny cenowo – dla docelowej grupy odbiorców. Założenie to zostało zrealizowane, ale nie można powiedzieć, że jest to lodówka godna uwagi. Przynajmniej nie dla każdego. Model FD225.4X jest wyjątkowo specyficzny, dla wyjątkowo wąskiej grupy odbiorców. Nic ponadto.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?