Recenzje AGD
MCSA049730_KGE36AL30_def

Od zawsze fascynowały mnie produkty stylistyczne, ładne, a przy tym dobrze wykonane. Na rynku nie ma ich zbyt wiele, a znaleźć coś spełniającego podane wymogi jest ciężko – trzeba się trochę naszukać. Ostatecznie jest to warte naszego wysiłku, bo sprzęt odwdzięcza się nam długoletnią pracą – bez awarii – a jednocześnie cieszy oko. Dlatego też od jakiegoś czasu miałem kłopot ze znalezieniem lodówki do testów. Niby były modele rekomendowane przez sklep, ale nie spełniały moich podanych wcześniej wymagań. Szukałem czegoś wyjątkowego, ale przy tym umiarkowanie taniego – trzeba zachować zdrowy rozsądek. Na poszukiwanie odpowiedniego sprzętu straciłem masę czasu, ale wiecie co? Było warto! Znalazłem markową, stylową i porządnie wykonaną lodówkę. Bosch KGE36AI30 spełnił moje oczekiwania!

Przedświąteczna atmosfera udziela się chyba każdemu. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim sklepy. Liczne promocje, czasowa wyprzedaż, czy duże rabaty są w stanie przekonać praktycznie każdego na zakup. Podobnie było ze mną, choć ja nie musiałem kupować. Jak zwykle mogłem skorzystać z pomocnej dłoni kierownika, który użyczył mi sprzęt do testów. Po skonsultowaniu się z kierownikiem i wybraniu konkretnego modelu, na przesyłkę przyszło mi czekać około dwóch tygodni (problem na magazynie), ale powiem szczerze, że było warto.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Muszę przyznać, że od strony wizualnej Bosch KGE36AI30 prezentuje się bardzo dobrze. Nienaganna stylistyka i pełen minimalizm. Lodówka jest nowoczesna i z całą pewnością dopasuje się do większości pomieszczeń – srebrna pasuje niemal wszędzie. Jeżeli nie lubisz wystających paneli, które poniekąd psują minimalistyczny wygląd frontu, to model KGE36AI30 jest odpowiedni. Żona była troszkę bardziej sceptyczna co do pozytywnej oceny, ale poniekąd ją rozumiem – lodówka to duża bryła, o kanciastych rogach. Nie każdemu może się więc podobać. Niemniej pod względem wizualnym jest dobrze.

IMG_1910_2

Urządzenie nie tylko powinno być ładne (cieszyć oko), ale także dobrze wykonane. Pod tym względem producent postawił poprzeczkę niezwykle wysoko. Ciężko to określić w kilku słowach, bo mimo iż jest tam sporo plastiku, to jest on niezwykle dobrej jakości. Dotykając go zdajesz sobie sprawę, że nie jest to tandeta, a coś porządnego. Nie inaczej jest z frontem, który według mnie ma świetną, matową blaszkę – nie jest zbyt cienka. Podobały mi się też rączki. Są wyjątkowo duże, dzięki czemu łatwiej jest otworzyć lodówkę. W środku bez szaleństw, choć jest dużo bardziej nowoczesna niż inne dotychczas testowane modele. Bosch od zawsze słynie z dobrej jakości i precyzyjnego wykonania, więc myślę, że dla fanów marki nie było to zaskoczeniem.

Specyfikacja i wyposażenie

Szukając lodówki starałem się, by była wydajna, a przy tym ekonomiczna. Zużycie energii zawsze było u mnie stawiane na pierwszym miejscu i tak jest do dziś. Chłodziarko-zamrażarka Bosch KGE36AI30 jest wydajna, a przy tym ekonomiczna, więc nie popełniłem błędu, gdy się na nią decydowałem. Wedle zapewnień producenta lodówka odznacza się wysoką klasą efektywności energetycznej – A++. Dzięki temu zużycie prądu jest niezwykle niskie, co wpływa na mniejsze rachunki za prąd. Roczne zużycie prądu nie powinno przekroczyć 223 kWh, co uważam za bardzo dobry wynik. Na mniejsze zużycie energii wpływ mają przede wszystkim energooszczędne podzespoły, ale też i zamontowane oświetlenie. W tradycyjnych lodówkach z reguły jest to żarówka, którą po jakimś czasie trzeba wymienić. Bosch postawił na diody LED. To dobry wybór, bowiem jest energooszczędny i prawdopodobnie lodówka do końca swoich dni – zanim wyląduje na śmietniku – nie będzie potrzebować wymiany. Świecą dobrze i są wydajne, a przy tym mają małe zapotrzebowanie na prąd. Czego chcieć więcej?

IMG_1911_2

Gabarytowo też jest w porządku. Rozmiary ma dość standardowe – 186 x 60 x 65 cm – więc w zasadzie zmieści się na miejscu starej lodówki. Jeżeli o rozmiarze mowa, to nie sposób nie wspomnieć o pojemności, bo jest się czym chwalić. Producent postawił na zbalansowanie miejsca zarówno w przypadku świeżej żywności, jak i tej zamrażanej. Mamy więc całkiem dużo miejsca w przypadku chłodziarki, jak i zamrażarki. W przypadku tej pierwszej zadeklarowano 215 litrów netto. Z kolei zamrażalnik ma pojemność 89 litrów netto. To całkiem sporo i myślę, że każda czteroosobowa rodzinna powinna być z tego zadowolona – no chyba, że ktoś ma większe potrzeby.

Warto też wspomnieć co nieco na temat wydajności. Zarówno zamrażalnik, jak i chłodziarka zostały wyposażone w funkcję szybkiego chłodzenia/zamrażania. Sprawdza się to w typowych dla życia sytuacjach. Poza tym, wydajność zamrażania wynosi aż 12 kilogramów na 24 godzinną pracę urządzenia. A co w przypadku hałasu? Czy model KGE36AI30 jest „słyszalny”? Zapewniam was, że jest, ale tylko w nocy. W deklaracji producenta poziom hałasu wynosi 39 dB, a to najmniejsza z możliwych granica generowanych szumów. Kiedy więc w domu jest cicho – najczęściej w nocy – to słychać jej pracę, ale nie przeszkadza to w zasypianiu. Niemniej, w ciągu dnia jest całkowicie bezszelestna.

Bosch wyposaża swój sprzęt w: 2 szuflady na warzywa i owoce, 3 półki szklane w chłodziarce, 3 półki w drzwiach, 3 szuflady w zamrażarce, pojemnik na jajka, pojemnik na kostki lodu, rączki zewnętrzne, uchwyt na butelki. Całkiem dobrze, jak na początek.

IMG_1912_2

Funkcje i opcje

Bosch KGE36AI30 nie rozczarowuje też pod względem dostępnych funkcji/opcji, i choć nie ma ich zbyt wiele to wiem, że są dokładnie wyselekcjonowane. Wspomniałem już wcześniej o funkcji szybkiego rozmrażania i chłodzenia – są wyjątkowo przydatne. Poza tym, dostępna jest też funkcja „wakacje”, którą ustawia się pod dłuższą nieobecność użytkowników – gdy nie będziesz korzystać z chłodziarki. W ten sposób można zaoszczędzić na energii, a lodówa utrzyma stałą temperaturę 14 stopni Celsjusza.

Ciekawostką jest wykorzystanie specjalnej powłoki – Antifingerprints. Dzięki temu na lodówce nie osadzają się odciski palców – a wiemy jaki jest z tym dziś kłopot. Poza tym, powłoka jest także prostsza w czyszczeniu, co powinno być sporym ułatwieniem podczas wiosennych porządków. Model ten pozwala także automatycznie rozmrozić chłodziarkę, a w przypadku zamrażarki zapewnia kontrolowany przepływ wilgoci – Low Frost.

Podsumowanie

Lodówka Bosch KGE36AI30 pod wieloma względami jest dość oryginalna, co czyni ją wyjątkową na tle innych modeli. Jest ładna (nowoczesna), a przy tym energooszczędna i wydajna. Producent zadbał też o to, by była wyposażona w przydatne funkcje/opcje – nie jest więc naładowana przesadnie elektroniką. W moim odczuciu jest świetna i poleciłbym ją każdemu – a to nie często się zdarza. Niemniej, nie należy do najtańszych, choć w czasie lokalnej wędrówki po markecie dostrzegłem, że jest w wyprzedaży. Może warto się pośpieszyć, by kupić dobry sprzęt w przystępnej cenie? Decyzja należy do was.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?