Recenzje AGD
i-indesit-biaa-13-fk

Zapewne większość z was kojarzy firmę Indesit. Dla jednych okazała się fatalnym wyborem, ale inni są z niej bardzo zadowoleni. Wiele zależy od modelu, który nam sprzedano. Mógł być uszkodzony lub awaryjny – niepoprawnie złożone elementy na linii montażowej. Osobiście mam jednak dobre skojarzenia z tą marką, zupełnie odmienne od doświadczeń mojej siostry – awaryjna lodówka. Postanowiłem jednak zaryzykować i zrecenzować dość oryginalnie zaprojektowaną lodówkę Indesit BIAA 13P F K, o kolorze czarnym. Nie jest to bowiem często spotykany kolor w świecie proponowanym nam sprzętów AGD, prawda?

Wygląd i konstrukcja urządzenia

W zasadzie wygląd lodówki nie jest mi obcy. Widziałem już setki, jak nie tysiące modeli (przez całe swoje życie), które praktycznie się od siebie nie różniły. W wyglądzie tych urządzeń chodzi o coś zupełnie innego. To detale, kolor i ewentualna forma (frontów) decyduje o atrakcyjności urządzenia. Konstrukcja wbrew pozorom jest zawsze ta sama i niewiele w tej kwestii się zmieniło – a lata mijają. Nie chodzi mi o to, by lodówki nagle zaczęły wyglądać, jak te z filmów science fiction – obecnie to fantastyka. Chciałbym jednak, by nieco trochę się zmieniły, bo powoli zaczynam mieć dość ich typowego kształtu, odpowiedniej wysokości, czy typowej szerokości. Być może brzmi to trochę dziwnie, ale wierzcie mi, pisze to facet, który praktycznie na co dzień ma kontakt z lodówkami – jak i innym sprzętem AGD.

IMG_1949_2

Lodówka Indesit BIAA 13P F K pod względem konstrukcji jest standardowa. To typowy kształt, szerokość i waga urządzenia, które praktycznie każdy ma lub chce mieć w kuchni. Fajerwerki zaczynają się dopiero w chwili wejrzenia w detale. A tych jest całkiem sporo, choć z początku wydawać by się mogło, że jest zupełnie inaczej. Pierwsze co się rzuca w oczy to kolor. Ten jak widać jest czarny. Nie jest to typowy kolor dla sprzętu AGD – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przyznam szczerze, że pod tym względem wyróżnia się na tle innych lodówek znajdujących się w sklepie – te są albo białe, albo srebrne. Moje oko szybko więc dostrzegło, że ma do czynienia z czymś interesującym – no, może bardziej nietypowym.

Na przednich frontach nie zamieszczono zupełnie nic – oprócz logotypu producenta. Dla jednych może to być wadą, a dla innych zaletą. Niektórzy lubią bowiem sterować lodówką z pozycji panelu na froncie, ale tego tu nie uświadczymy – sterowanie temperaturą odbywa się we wnętrzu urządzenia. Osobiście podoba mi się jedno, jak i drugie rozwiązanie. Z jednej strony panel sterujący umieszczony po zewnętrznej stronie lodówki jest czymś wygodnym. Z drugiej jednak strony, czasami jest on tak brzydki (niechlujnie wykonany), że lepiej byłoby, gdyby producent schował go w środku. Indesit BIAA 13P F K jest po prostu płaski. To oszczędne i ostrożne rozwiązanie dla producenta. Mi jak najbardziej przypadło do gustu.

Urządzenie w środku prezentuje się bardzo dobrze. Widać, że zostało wykonane z plastiku, choć jak w każdej lodówce znajdziemy tu elementy wykonane ze szkła (półki). Plastik jest dobrej jakości i widać, że nie producent na nim nie oszczędzał – być może oszczędność na zewnętrznym panelu miała na to duży wpływ. Plastik jest twardy, ale gdy spróbujesz go mocno docisnąć to ugnie się, a w najgorszym razie pęknie – nie radzę więc próbować na nim swoich sił. Cięższe garnki, czy butelki nie są w stanie zrobić mu „krzywdy”, choć jak każdy plastik, tak i ten, jest podatny na zarysowania.

Specyfikacja i wyposażenie

Kto mnie czyta, ten zapewne już wie, jak ważna jest dla mnie efektywność energetyczna. To wyznacznik dobrze zaprojektowanej maszyny. Pod tym względem także dokonuje wyboru i to nie tylko w przypadku lodówek, ale też i innych sprzętów AGD. Czasami jednak decyduję się na gorsze rozwiązania, ale robię to tylko ku przestrodze kupujących – przestrzegając ich przed fatalnym wyborem. Lodówka Indesit BIAA 13P F K pod względem wykorzystania energii wypada bardzo dobrze. Producent zapewnia, że klasa energetyczna urządzenia wynosi A+, co jest bardzo dobrym wynikiem. Montując bardziej energooszczędne podzespoły, Indesit niejako dał do zrozumienia, że zależy mu na ekologii, choć każdy z nas wie, że to bujda. Co by jednak nie mówić, roczne zużycie energii kształtuje się na poziomie 282 kWh, co jest wynikiem akceptowalnym – łatwo więc policzyć koszt pracy urządzenia.

IMG_1950_2

Słów kilka trzeba też powiedzieć na temat pojemności. Model BIAA 13P F K jest całkiem duży i z pewnością zmieści się w nim żywność dla dużej rodziny. Powiedziałbym nawet, że pojemność 210 litrów netto (pojemność użytkowa chłodziarki) jest więcej niż potrzebna. To taki standard, więc nie powinno być problemów z przechowywaniem żywności. W przypadku zamrażalnika też nie można narzekać, choć jak wiemy zawsze chciało by się mieć tego miejsca więcej. Myślę jednak, że 73 litry netto spokojnie nam wystarczy. Warto też wspomnieć, że lodówka jest w stanie utrzymać swoją temperaturę przez 13 godzin i to w razie utraty prądu.

Małe zastrzeżenia mogę mieć do poziomu hałasu wytwarzanego przez Indesit BIAA 13P F K. Nie jest on niskich tonów. Według producenta lodówka wytwarza hałas na poziomie 44 dB, podczas gdy większość na rynku modeli utrzymuje stały poziom 39 dB. Wbrew pozorom jest to znacząca różnica, a odczują ją osoby, które śpią blisko kuchni. To zdecydowany minus. Dodatkowo Indesit uposażył swój sprzęt w: 2 szuflady na warzywa i owoce, 3 szuflady w zamrażarce, 4 półki szklane w chłodziarce, 4 półki w drzwiach, pojemnik na kostki lodu.

Funkcje i opcje

Lodówka to urządzenie, które ma nie tylko dobrze wyglądać, ale też i służyć. Ważne jest więc, czy producent zdecydował się na odpowiedni dobór funkcji – większość jest przeważnie niewykorzystywana. W tej kwestii Indesit wykonał kawał dobrej roboty, bo myślę, że większość dostępnej w modelu BIAA 13P F K funkcjonalności jest praktyczna i będzie często wykorzystywana. W tym miejscu warto więc wspomnieć o systemie No Frost – bardzo wygodne rozwiązanie.

IMG_1951_2

Zdecydowano też się zamontować powłokę antybakteryjną Hygiene Control. Ta, ma za zadanie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić rozwój bakterii we wnętrzu lodówki. Ciekawe wydaje się być także zastosowanie technologi Dynamic Air Control – jednolita temperatura w każdym miejscu w chłodziarce.

Podsumowanie

Indesit BIAA 13P F K to dobrej jakości lodówka. Ciekawe wykonanie (czarny kolor), a także dobór dobrej jakości materiałów sprawią, że będzie nam służyć bezawaryjnie przez wiele wiele lat. Nie jest to jednak róża bez kolców, bo swoje wady ma (poziom hałasu). Niemniej, osoby poszukujące taniego i zarazem oryginalnie zaprojektowanego sprzętu myślę, że na opisywanym modelu się nie zawiodą.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • Tetro

    Bardzo dobra recenzja. Rozwazalem zakup tej lodowki, przekonala mnie ona do niego w 100%. Slyszalem jednak wiele komentarzy co do poziomu halasu wytwarzanego przez lodowke. Jak sie okazalo wiele osob staralo sie ja wypoziomowac na wlasna reke (badz wogole tego nie robili) stad mysle wiele negatywnych opinii w internecie na jej temat. Mam nadzieje, ze moj model nie okaze sie wadliwy i po wlasciwym wypoziomowaniu bede mogl spokojnie usnac w pokoju znajdujacym sie obok kuchni :-)