Recenzje AGD
i-indesit-biaaa-13-x

Lodówka Indesit BIAAA 13 X – poziom premium w niskiej cenie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest lodówka, z której de facto korzystamy na co dzień. Urządzenie to ma za zadanie utrzymać w absolutnej świeżości produkty żywnościowe – oczywiście każdy produkt się kiedyś zepsuje, to kwestia przygotowania, a nie tylko warunków panujących w urządzeniu. Przyznajcie, że niesamowitą wygodą jest mieć świeże jedzenie „zawsze pod ręką”. Z takiej możliwości może skorzystać współczesny człowiek. Urządzeń powstało jednak na tyle dużo, że ciężko jest zdecydować się na jeden konkretny egzemplarz. Problem polega na tym, że lodówki różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także i istotnymi parametrami, czy dodatkową funkcjonalnością, której być może brak w konkurencyjnych produktach. Zdając sobie z tego sprawę, postanowiłem zrecenzować kolejny sprzęt i jak już się zapewne domyśliliście, będzie to lodówa.

Początkowo miałem trudności i nie mogłem dostać pożądanego przeze mnie modelu, ale po kilku telefonach udało mi się ustalić przyczynę – nie było go w magazynie. Personel zapewnił mnie jednak, że ta chwilowa niedogodność zostanie szybko załatwiona i polecili mi udać się do domu, by w spokoju oczekiwać na ich telefon. Pochodziłem jeszcze troszkę po sklepach i wróciwszy do domu – nie zdążyłem się nawet rozebrać – ktoś zadzwonił i powiedział, że lodówka już do mnie jedzie i prawdopodobnie będzie dziś wieczorem. Ucieszyłem się, bo jak powiedzieli, tak przyszła. Nazajutrz mogłem rozpocząć testy.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Indesit BIAAA 13 X już od początku wzbudził we mnie pozytywne uczucia. Lodówka wygląda świetnie, ma nowoczesne kształty i niemniej atrakcyjne kolory. Zewnętrzna struktura pokryta jest szaro-srebrnym kolorem, z czego akurat jest bardzo zadowolony – srebrny chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Wewnątrz urządzenia panuje czysta biel, co jest właściwie standardem. Żona także była zadowolona z wyglądu, choć ona raczej preferuje urządzenia w czystej bieli – obecnie panuje szał na biały kolor.

IMG_0409

W kwestii konstrukcji urządzenia nie ma szału, jest pewien standard, którego zresztą się spodziewałem – czytając opis techniczny. Konstrukcja jest stabilna, więc lodówka nie chwieje się na boki – zresztą nie spotkałem się jeszcze z takim modelem, który by się chwiał. Jakość wykonania poszczególnych materiałów jest naprawdę dobra, przez co można mieć wrażenie, że obcuje się ze sprzętem z wyższej półki. Teoretycznie nie jest to ten pułap cenowy, ale w praktyce wykonanie elementów stoi na bardzo dobrym poziomie. Nie będę jednak ukrywał, że większość rzeczy jest wykonana po prostu z plastiku, co wydaje się być standardem w dzisiejszych czasach – trzeba do tego przywyknąć. Oczywiście zdarzają się modele w całości wykonane z aluminium i szkła, jednak jest to wyższa półka cenowa – klasa premium – która nie jest dostępna dla przeciętnego Kowalskiego – kiedyś postaram się o recenzję takiego sprzętu. Wracają jednak do testowanej przeze mnie lodówki Indesit, można powiedzieć, że jakość wyprodukowanych materiałów będzie poświadczać o długowieczności tego sprzętu. W moim odczuciu nie powinna się szybko zepsuć, co warto zaliczyć na duży plus.

Specyfikacja i wyposażenie

Zapewne większość z was szuka urządzenia ekonomicznego, czyli takiego, które w dłuższej perspektywie pomoże nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd – czasami też i za wodę. W przypadku doboru odpowiedniej lodówki także postawiłem na ekonomię urządzenia. Starałem się więc wybrać produkt możliwie najbardziej ekonomiczny. Z punktu widzenia corocznych oszczędności, ma to sens. Indesit BIAAA 13 X posiada klasę energetyczną ustaloną na A++, co jest potwierdzeniem tego co wcześniej pisałem. Producent postarał się, by lodówka nie była łakoma na duże zużycie prądu, co przełożyło się bezpośrednio na wynik 224 kWh za rok – tyle zużyje nasza lodówka przez rok czasu użytkowania. Przyznacie pewnie, że jest to nie wiele. A jak z dziennym zapotrzebowaniem na prąd? Tu bez większego zaskoczenia – urządzenie pobiera około 0,61 kWh na 24 godziny działania. Jest dobrze – powiedziałbym, że nawet bardzo dobrze.

IMG_0412

Poza tym lodówka jest dość pojemna (60 cm x 187 cm x 67,5 cm), cechuje się dużą przestrzenią zarówno w chłodziarce, jak i zamrażalce. Indesit twierdzi, że pojemność całkowita chłodziarki wynosi 334 litry brutto, z czym ciężko polemizować. Nie gorzej jest w przypadku zamrażarki, bo ta potrafi zmieścić 210 litrów brutto. Wynik ten jest nieco gorszy, ale zamrażarka zawsze jest mniejsza od chłodziarki – taki standard.

IMG_0411

Producent pokusił się także o dobre wyposażenie. Znajdziemy tu dwa pojemniki do kostek lodu, dwa pojemniki na warzywa, cztery półki na drzwiach, trzy szuflady w zamrażarce (plastikowe) oraz trzy półki ze szkła. Wyposażenie to sprawia, że lodówka jest właściwie gotowa do pracy – wystarczy podłączyć do prądu i cieszyć się z nowego sprzętu. Na uwagę zasługuje także niewielki poziom hałasu generowany przez Indesit BIAAA 13 X. Z założeń producenta wynosi on 40 dB, z czym muszę się zgodzić – nie uświadczyłem męczących dźwięków.

IMG_0413

Funkcje i opcje

Niestety, ale pod względem funkcji i dostępnych opcji jest niezbyt różowo. Właściwie to jest wręcz źle, ale biorąc pod uwagę konkurentów, którzy także nie mają nic do zaoferowania, nie jest aż tak źle. Właściwie to lodówka Indesit BIAAA 13 X może pochwalić się tylko jedną ciekawą rzeczą, a mianowicie „Hygiene Control”. Jest to powłoka znajdująca się we wnętrzu urządzenia. Powłoka ta ma za zadanie wyeliminować wszelkie bakterie, a w zasadzie nie dopuścić do ich rozwoju. To sprawdzona funkcja, która pozwala na utrzymanie dłuższej świeżości produktów żywnościowych, które z racji rozwoju bakterii mogą się szybciej psuć – Hygiene Control im to uniemożliwia. I to w zasadzie tyle w tym temacie.

Podsumowanie

Lodówka Indesit BIAAA 13 X to ciekawy i nowoczesny produkt, który powinien zadowolić gusta nawet tych bardziej wymagających użytkowników. Ciekawa kolorystyka oraz proste kształty, pozwolą wpasować się do reszty urządzeń w domu. Pod względem technicznym jest więcej niż dobrze, bo produkt składa się nie tylko z wysokiej jakości materiałów, ale też i ekonomicznie je wykorzystuje. Duża pojemność zamrażarki i chłodziarki to także plus dla większej rodziny. Z czystym sumieniem mogę polecić produkt Indesit i poczekać na ruch ze strony konkurencji, bo konkurencja jest zdrowa – przynajmniej dla nas, konsumentów.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?