Recenzje AGD
111

Lodówka Liebherr CNsl 3033 Comfort – standardowo i mniej komfortowo

Większość z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że lodówka jest jednym z urządzeń, które musi znaleźć miejsce w domu. Jest to praktycznie rzecz niezbędna, zwłaszcza że własnoręczne przygotowanie posiłków jest nie tylko tańsze, smaczniejsze i zdrowsze, ale także umacnia więzi rodzinne. Dużą rolę odgrywa tu właśnie lodówka, która przechowuje większość potrzebnych nam w danej chwili produktów spożywczych. Dzięki temu przyrządzenie potrawy staje się nie tylko ciekawsze, ale i znacznie mniej czasochłonne – nie trzeba przecież ganiać do sklepu po wymagane z przepisu produkty. Nie sposób więc nie przeceniać roli lodówki w każdym domu. Według mnie jest to urządzenie niezbędne, bez którego nie byłbym w stanie się obejść i myślę, że podobne zdanie ma większość z was.

Ostatnio coraz częściej serwuje wam testy zmywarek – przyznam szczerze, że mam jeszcze kilka w zanadrzu – ponieważ dużo łatwiej było mi ocenić ich pracę. W przypadku lodówek, nie mam zbyt wiele do powiedzenia, bo większość z nich ma identyczną funkcjonalność. Nie sposób ocenić ich pracy, bo jest praktycznie taka sama – urządzenia te mają za zadanie podtrzymać odpowiednią temperaturę. Muszę więc skupić się na parametrach, jakości wykonania, czy użytecznych dodatkach (niektóre marki je mają). Od czasu do czasu muszę więc opisać swoje subiektywne odczucia dotyczące danej lodówki. W dzisiejszym artykule posłuży mi do tego Liebherr CNsl 3033 Comfort.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Muszę przyznać, że lodówki producenta Liebherr od zawsze słynęły z większego prestiżu. Nie chodzi tu tylko o wyposażenie – choć te też nigdy nie było niczego sobie – ale o wygląd. W przypadku modelu CNsl 3033 Comfort nie mogło być inaczej. Pod względem wizualnym urządzenie sprawia naprawdę dobre wrażenie. Najbardziej rzucającym się elementem lodówki są rączki. Szczerze, wyglądają obłędnie i chyba większość z was się ze mną zgodzi, że jest w nich coś innego – ten kształt. Kolorystycznie nie ma zaskoczenia, bo srebrny jak najbardziej pasuje zarówno do prestiżu marki, jak i innych nowoczesnych urządzeń – od zawsze jest to kolor srebrny lub biały.

IMG_0430

Konstrukcja lodówki jest w gruncie rzeczy prosta. Można by powiedzieć, że jest to bryła, ale powala prostotą. Przecież od zawsze jest tak, że im coś jest prostsze, tym łatwiejsze w odbiorze, a także robi większe wrażenie pod względem wizualnym – niebawem czasy i moda się zmienią. Zastrzeżeń nie mogę też mieć do wnętrza, które wykonane jest bardzo dobrze. Jakość materiałów stoi na bardzo wysokim poziomie – podobny poziom chciałbym oglądać w innych lodówkach na rynku.

Czy lodówka jest nowoczesna? Oczywiście, że tak i chyba nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny poświadcza o tym, że urządzenie wzorowane jest na prostym, ale i nietuzinkowym wyglądzie. Poza tym istnieją także inne przesłanki – nie tylko walory wizualne – świadczące o tym, że jest to produkt nowoczesny i stylowy.

Specyfikacja i wyposażenie

Liebherr wypuścił na rynek lodówkę nie tylko ładną, ale też i dobrze wyposażoną, a także o świetnej specyfikacji technicznej. Chciałoby się powiedzieć, że jest to produkt idealny, ale niestety i w nim znajdziemy kilka wad – zapamiętajcie to, nie ma produktów idealnych. Może na początku skupmy się na ogólnym zarysie. Lodówka jest dość duża, więc swoje musi mierzyć i ważyć. Jej wymiary to 180 x 55 x 62,9 cm, a waga to około 40 kilogramów. Nie jest więc to sprzęt ani mały, ani tym bardziej lekki, ale w porównaniu z tradycyjnymi lodówkami – były one nie tylko mniejsze, ale też i dużo cięższe – widać ogromny postęp. W środku też znajdziemy sporo miejsca – spokojnie wystarczy go dla dużej rodziny. Pojemność użytkowa chłodziarki wynosi 197 litrów, a zamrażarki to 79 litrów.

IMG_0431

Warta zaznaczanie jest też efektywność energetyczna. Kupując sprzęt RTV lub AGD w Polsce, jesteśmy informowani o klasie energetycznej urządzenia, która informuje nas o jego pracy i efektywności zużycia prądu. Im klasa jest większa, tym mniej energii zużywa. Oszczędności mogą być całkiem duże, dlatego każdy z nas stara się kupić urządzenie z możliwie najwyższą klasą energetyczną – co oznacza, że jest to sprzęt ekonomiczny. A jak w tym miejscy wypada model CNsl 3033 Comfort? Okazuje się, że bardzo dobrze. Urządzenie zostało sklasyfikowane na mocne A+ (klasa energetyczna). Producent zagwarantował nam, że lodówka rocznie będzie zużywać 284 kWh. Trzeba więc przyznać, że jest to bardzo dobry wynik.

Wyposażenie lodówki jest dość standardowe – identyczne jak u większości. Po otworzeniu lodówki znajdziemy więc: 1 półka na butelki, 2 szuflady na warzywa i owoce, 3 szuflady w zamrażarce, 4 półki szklane w chłodziarce, 4 półki w drzwiach. Warto też wspomnieć o poziomie hałasu, który w tym konkretnym przypadku jest dość niski. Producent zadeklarował, że jest to 42 dB i ciężko jest mi to podważyć. Łapę się tylko na tym, że urządzenie pracuje troszkę głośniej w nocy, ale to zapewne wina wszechobecnej ciszy w domu.

Funkcje i opcje

Pod względem funkcjonalności Liebherr CNsl 3033 Comfort jest dość standardowe. Marka przyzwyczaiła nas, że stosuje dużo ciekawych, a często i luksusowych rozwiązań, jednak nie doświadczymy ich w tym modelu. Jest on dość budżetowy – jak na tego producenta – więc nie można wymagać czegoś więcej niż znajdziemy u konkurencji. Trzeba jednak przyznać, że dostępne funkcje są i tak wystarczające.

IMG_0433

Na uwagę zasługuje przede wszystkim sposób odszraniania chłodziarki, ponieważ jest on automatyczny, nie wymaga od nas jakiejkolwiek pracy. Podobnie jest w przypadku zamrażarki, która została wyposażona w funkcję No Frost. Lodówka więc sama dba o swoje wnętrze i ingerencja człowieka jest tu zwyczajnie zbędna. Dodatkowo dostępne jest szybkie zamrażanie, co sprawdza się przy mrożonkach lub mięsie – naprawdę przydatna funkcja. Ciekawostką niech będzie dla was to, że w łatwy sposób możemy zamienić kierunek otwierania drzwi. Jeżeli więc ktoś jest leworęczny, to łatwiej mu będzie otwierać drzwi z lewej strony, a zmiana kierunku otwierania zaimplementowana przez producenta mu w tym pomoże.

Podsumowanie

Lodówka Liebherr CNsl 3033 Comfort jest z jednej strony produktem nowoczesnym i dobrze wyglądającym, a z drugiej standardowym, o przeciętnych funkcjach (jak na tą cenę), choć trzeba przyznać, że przydatnych. Poza tym jest to sprzęt ekonomiczny, więc nie będzie pożerać zbyt dużo prądu. Jeżeli zależy wam na marce, która odznacza się dobrym wykonaniem produktów, to myślę, że byłby to strzał w dziesiątkę. Dla osób, które cenią sobie większą funkcjonalność urządzenia, byłby to nieudany zakup. W podobnej cenie znajdziemy dużo lepiej wyposażone modele innych producentów. Ostateczny wybór należy jednak do was.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?