Recenzje AGD
NR-B32FW3_Spec

Lodówka Panasonic NR-B32FW3-WE –  dużo lepsza niż “na papierze”

Nie ulega wątpliwości, że lodówka jest dziś potrzebna każdemu. Nie wyobrażam sobie, by nowoczesny człowiek był jej pozbawiony. Urządzenie to jest jednym z najbardziej potrzebnych w domu i ciężko ulec wrażeniu, że jest inaczej. Lodówka generalnie służy do przechowywania żywności. Ma zapewnić stałą, ale chłodną temperaturę, która w pewnym sensie będzie chronić jedzenie przed jego zupełnym „rozpadem”. Najczęściej nowoczesne lodówki są przystosowane do walki z rozmnażającymi się bakteriami (nie widocznymi dla naszych oczu). Bakterie te rozkładają jedzenie w szybszym tempie i wytwarzany przez urządzenie chłód nie jest dla nich groźny. Dlatego też stosuje się specjalne powłoki, które mają chronić wnętrze lodówki i nie dopuścić do rozwoju bakterii – bardzo sprytnie przemyślane.

IMG_0435

Dzięki temu rozwój bakterii jest praktycznie znikomy, a to powoduje, że nasze jedzenie może pozostać dłużej świeże. Lodówka nie służy jedynie do przechowywania żywności o krótkiej przydatności terminu. Można w niej bowiem przechowywać zamrożone zupy, mrozić mięso lub inne rzeczy, które się do tego nadają – pomysłów może być wiele. Z tego też powodu uważam, że lodówka jest urządzeniem, bez którego nie da się funkcjonować – przecież nie można żywić się ciągle na mieście. Postanowiłem więc przetestować kolejną z nich i podzielić się z wami moją subiektywną opinią. Tym razem zaszczyt ten „kopnął” lodówkę Panasonic NR-B32FW3-WE. Ciekawi opinii? Zapraszam!

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem lodówkę z napisem Panasonic to nie mogłem uwierzyć, że producent, którego niegdyś ubóstwiałem – niech to mi będzie wybaczone – produkuje lodówki! Nie wierzyłem własnym oczom! Przyznam szczerze, że nie interesuje się tą firmą na tyle by śledzić jej rozwój. Widać jednak wyraźnie, że Panasonic – podobnie zresztą jak inne japońskie firmy – chce zrobić coś w nowym dla siebie segmencie. Jak wypada Panasonic NR-B32FW3-WE? Muszę przyznać, że z wyglądu prezentuje się całkiem przyjaźnie. Nowoczesna linia jest wyraźnie zauważalna. Producent postawił na prostą, ale nowoczesną konstrukcję z ciekawym umiejscowieniem ekranu LCD – podobny znajdziemy też w Samsungu, czy LG.

IMG_0437

Skoro lodówka jest nowoczesna, a przynajmniej linia konstrukcji na to wskazuje, to i kolor musiał się zgadzać. Panasonic postawił na sprawdzone rozwiązanie i to co jest aktualnie modne. Analiza rynku nie jest trudna, bo w dalszym ciągu najmodniejszym kolorem jest biały – wystarczy przeanalizować zakupy w sklepach meblowych, gdzie klienci najczęściej decydowali się na białe fronty kuchenne. Po co więc wyróżniać to, co może być niezauważone? Sprytne Panasonic, sprytne. Pierwsze co rzuca się w oczy to to, że urządzenie pozwala zmienić kierunek otwarcia drzwi. Być może jest to zbędny bajer, ale coraz częściej wykorzystywany przez różnych producentów lodówek – testowałem już kilka modeli posiadających tą funkcjonalność. Jeżeli więc ktoś jest lewo- lub praworęczny, to może zmienić kierunek otwierania drzwi na taki, jaki mu pasuje – zmiana jest szybka i nie powinna sprawić nikomu problemów.

IMG_0436

Nie sposób nie wspomnieć o jakości wykonania poszczególnych elementów. Japończycy nie pozycjonują swojego urządzenia jako premium, choć na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że mamy z czymś takim do czynienia. Niemniej jakość elementów jest dość dobra. Plastiki są wykonane starannie, a wszystko zdaje się być na swoim miejscu, poza jednym. Boczne półki wydają mi się być umiejscowione zbyt wysoko i choć nie jest to problemem i można się do tego przyzwyczaić, to na początku jest to strasznie irytujące. Nie zmienia to jednak faktu, że od strony jakości wykonania, jak i wyglądu, Panasonic NR-B32FW3-WE prezentuje się więcej niż dobrze.

Specyfikacja i wyposażenie

W urządzeniach RTV i AGD ważny jest nie tyle wygląd, co dane techniczne. Poświadczają one o jakości, a także o prawidłowym wykorzystaniu energii, co dla niektórych jest bardzo ważnym czynnikiem wyboru – to najczęściej osoby, które dbają o zmniejszenie comiesięcznych rachunków za prąd lub takie, którym leży na sercu dobro Ziemi. W tej kwestii Panasonic NR-B32FW3-WE ma wiele do powiedzenia. Nie spodziewałem się, że ta lodówka może prezentować tak dobry współczynnik zarządzania energią. Z danych producenta wynika, że klasa energetyczna urządzenia została ustalona na A++, co może świadczyć tylko o jednym – małym zużyciu prądu, a co za tym idzie, mniejszych rachunkach za prąd. Panasonic przekonuje, że roczne zużycie prądu nie wyniesie więcej jak 249 kWh – dzienne zużycie to 0.68 kWh.

Wymiary urządzenia nie mogły być dla mnie zaskoczeniem – 190 x 60 x 65 cm – choć przyznam szczerze, że w sklepach dominują lodówki o prawie 10 cm wyższe. Niemniej pod względem wielkości i pojemności model NR-B32FW3-WE powinien wystarczyć nawet dużej pięcioosobowej rodzinie – na moje oko, nawet i większej. Dlaczego tak sądzę? Ponieważ pojemność całkowita lodówki wynosi 315 litrów netto – zamrażalnik 90 litrów netto i chłodziarka 225 litrów netto. W tej lodówce zmieści się wszystko.

IMG_0438

W standardowym wyposażeniu (dostarczanym przez producenta) znajdziemy: 1 półkę na butelki, 1 szufladę do mięsa i ryb, 1 szufladę z niezależną kontrolą wilgotności, 3 półki szklane w chłodziarce, 3 półki w drzwiach, 3 szuflady w zamrażarce, pojemnik na jajka, pojemnik na kostki lodu. Wydaje mi się, że jest ono całkiem dobre, przynajmniej porównując je do innych firm w tym segmencie.

Warto też wspomnieć o wytwarzanym hałasie, a raczej o jego braku. Panasonic twierdzi, że urządzenie generuje hałas na poziomie 36 dB, więc albo ja jestem głuchy, albo ja tej lodówki faktycznie nie słyszę. W nocy jest zauważalna różnica i słychać jej działanie, ale w ciągu dnia nie uświadczymy z niej żadnego dźwięku, co oczywiście jest zaletą.

Funkcje i opcje

Na koniec warto wspomnieć o kilku dodatkach, jakie zostały przygotowane przez załogę z Osaki. Przede wszystkim na uwagę zasługuje zastosowanie systemu No Frost i to zarówno w przypadku chłodziarki, jak i zamrażarki. Dzięki temu nie będziemy musieli odszraniać lodówki, co jest bardzo pomocne – lodówka zrobi to za nas. Producent postanowił też zainstalować oświetlenie ledowe, które jest bardziej oszczędne i lepiej świeci – różnica w porównaniu ze zwykłą żarówką jest zauważalna.

IMG_0439

Ciekawostką jest też zastosowanie systemu Hygiene Active, którego zadaniem jest eliminacja bakterii – jedzenie pozostaje na dłużej świeże. Nie mniej ważna jest funkcja ECO, Wakacje czy komora świeżości zwana Vitamin-Safe.

Podsumowanie

Nie spodziewałem się, że lodówka Panasonic NR-B32FW3-WE osiągnie tak dobry rezultat. Jest to obecnie jedna z najlepiej ocenionych przeze mnie lodówek, choć nie obyło się bez mały wad (boczne drzwi). Jeżeli jednak cenisz sobie jakość i zależy ci na ładnym, nowoczesnym wyglądzie, to Panasonic spełni twoje wymagania.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?