Recenzje AGD
polar11111

Lodówka Polar PCB 341 A+ S – kompromis pomiędzy jakością, a ceną

Udając się do sklepu po nowy sprzęt elektroniczny, zazwyczaj wiemy co dokładnie chcemy kupić. Mimo, iż wstępną decyzję podejmujemy w domu, to nie rzadko zdarza się, że zmieniamy ją przez wpływ różnych okoliczności. Jedni są bardziej podatni na uwagi sprzedawcy – bądź co bądź nieraz bardzo rzeczowych i trafnych – a inni ulegają wyższości sprzętu jednego nad drugim, pod względem parametrów technicznych w podobnej cenie. Jeżeli więc ktoś ma dokonać lepszego zakupu w podobnej, o ile nie niższej cenie, to jak myślisz co zrobi? Dalej uparcie będzie zabiegał o kupno gorszego modelu? Bynajmniej – będzie zupełnie na odwrót.

Podobnie rzecz miała się ze mną, gdy podczas wyboru konkretnego sprzętu do przetestowania, nagle zmieniłem swoją decyzję. Zrobiłem to pomimo tego, że wcześniej miałem dokładnie przeanalizowany punkt widzenia, wiedziałem jaki sprzęt chce przetestować, a mimo to wybrałem coś zupełnie innego – nie oznacza, że gorszego. Co zdecydowało o moim wyborze? Dużo lepsze parametry w niecodziennej cenie. Po prostu musiałem sprawdzić, czy w podanej przez sklep cenie jestem w stanie kupić dobrej jakości produkt. Ostatecznie mogę powiedzieć, że decyzja nie była zła, choć nie mogło obejść się bez wad. Ale biorąc pod uwagę cenę i jakość, to śmiem twierdzić, że jest to jeden z lepszych produktów. Przekonajcie się sami.

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Pod względem wyglądu nie można powiedzieć, że Polar PCB 341 A+ S jest modelem przełomowym. To zwyczajna lodówka o dość prostym kształcie, by nie rzec nudnym. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale model ten nie wyróżnia się absolutnie niczym od innych lodówek, czasami nawet od nich odstając. Na plus mogę zaliczyć jedynie prostotę, bo niektórym to właśnie ona może się wydać atrakcyjna. Poza tym sama konstrukcja jest w porządku. Elementy z jakich została wykonana lodówka stoją na wysokim poziomie. Nie uświadczymy tu uczucia obcowania z chińską tandetą, choć zapewne produkt w całości został złożony w państwie środka. Niemniej warto wspomnieć, że materiałem dominującym jest plastik, ale dobrej jakości. Wysuwanie niektórych elementów, czy narażanie ich na silniejszy nacisk z mojej strony, nie spowodowały żadnych negatywnych odczuć – o komplikacjach nie było mowy.

IMG_0426

Omówmy się jednak, że lodówka ma służyć swoją bezawaryjną pracą przez długie lata, a nie ładnie wyglądać – zwłaszcza, że jest to dość subiektywne odczucie, a moda lubi się zmieniać. Nie zmienia to jednak faktu, że w dzisiejszych czasach liczy się nie tylko bezawaryjna praca urządzenia, ale także – a może i przede wszystkim – jego wygląd. Nietuzinkowy, minimalistyczny i nowoczesny? Sam nie wiem. Dla mnie liczy się jakość, a że wygląd czasami nie idzie w parze, jestem to w stanie zrozumieć. Polar PCB 341 A+ S nie jest więc na skreślonej pozycji.

Specyfikacja i wyposażenie

Większość kupowanych przez nas urządzeń z reguły wybierana jest także pod względem efektywności spożytkowanej energii. Z reguły ma to więc być urządzenie względnie oszczędne, ale przesadą jest, że oczekujemy najwyższej klasy energetycznej – najlepiej jakby była to minimalnie ocena A. Oczywiście, priorytety ulegają zmianie, ale wszystko zależy od ceny urządzenia. Jeżeli cena jest niska, to ciężko oczekiwać dobrej efektywności energetycznej. A jak jest w przypadku lodówki Polar PCB 341 A+ S? Okazuje się, że bardzo dobrze. Powiem więcej, jest świetnie – jeżeli wciąż myślimy na zasadzie cena/jakość.

Polar zdecydował się zainstalować podzespoły energooszczędne, co pozwoli nam zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach za prąd. Klasa energetyczna została bowiem ustalona na poziomie A+, a więc abstrakcyjnie dobry wynik dla tej klasy urządzenia. Roczne zużycie prądu waha się więc w granicach 310 kWh – to bardzo dobry wynik.

IMG_0427

Nie sposób nie wspomnieć o pojemności, która według mnie jest absolutnie wystarczalna dla przynajmniej czteroosobowej rodziny – nawet większa się pomieści. Pojemność górnej części lodówki (chłodziarki) to 226 litrów netto, a pojemność zamrażarki to 116 litrów netto. Wystarczy dla typowych potrzeb.

Powiedzmy też coś o dodatkowym wyposażeniu, który w tym przypadku jest standardowy. Znajdzie się tu więc: 1 szuflada na warzywa i owoce, 1 zamykana półka w zamrażarce, 2 szuflady w zamrażarce, 4 półki szklane w chłodziarce, 4 półki w drzwiach, pojemnik na jajka – bo karta gwarancyjna i instrukcja w języku polskim chyba nikogo już nie dziwi.

A co z hałasem generowanym przez lodówkę firmy Polar? W gruncie rzeczy w czasie testów byłem zadowolony, bo ani razu nie zdarzyło mi się narzekać na głośną pracę urządzenia, a to o czymś świadczy. Poziom hałasu to 39 dB, co w moim odczuciu jest bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście, w nocy praca wydaje się nieco głośniejsza, ale to i tak przyzwoity wynik – poza tym bezwzględna cisza wpływa na to, że poziom hałasu wydaje się być troszkę wyższy niż w rzeczywistości.

Funkcje i opcje

Pod względem funkcjonalności lodówka Polar PCB 341 A+ S nie może nas niczym zadziwić. Podstawowa funkcjonalność powinna nam jednak wystarczyć, bo ciężko oczekiwać by lodówka robiła coś więcej niż odpowiednio przechowywała nasze jedzenie. Nie znajdziemy tu jednak takich funkcji jak kostkarka, czy łatwe ustawienie temperatury – wszystko odbywa się mechanicznie. Największą bolączką wydaje się być brak systemu No Frost, co wydaje się być dziś standardem – niestety, nie dla Polar. O ile w przypadku chłodziarki odszranianie odbywa się automatycznie, o tyle w przypadku zamrażalnika będziemy musieli poradzić sobie ręcznie.

IMG_0428

Producent gwarantuje, że lodówka jest w stanie utrzymać we wnętrzu temperaturę przez około 24 godziny – potem będzie się ocieplać – w razie gdyby nagle zabrakło prądu. Standard dostępny też i w innych lodówkach – testowałem i potwierdzam.

Urządzenie posiada w zasadzie jedną dodatkową funkcję, którą jest ECO Green. Jak się pewnie domyślacie, włączając tą funkcję jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii o 10 procent, ponieważ wprowadza urządzenie w tryb oszczędny – u mnie często wykorzystywana funkcja. Oprócz tego lodówka nie oferuje nic więcej. Dla kogoś o niewygórowanych wymaganiach wydaje się być OK.

Podsumowanie

Czy lodówka Polar PCB 341 A+ S spełnia pokładane w niej nadzieje? Szczerzę przyznaje, że być może nie jest to mój model marzeń, bo i wygląd mi się nie podoba i zbyt mała różnorodność funkcji, ale pod względem jakości wykonania jest jak najbardziej w porządku. Jeżeli więc komuś nie zależy na mało istotnych bajerach, braku systemu No Frost, a także na nowoczesnym wyglądzie (kwestia gustu), to firma Polar przygotowała całkiem ciekawy produkt w przystępnej cenie.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?