Recenzje AGD
lodówka Samsung RB31FERNDEF

Koreański producent urósł do rangi giganta, ale nie było to dzieło przypadku. Starannie przygotowana strategia, dobra reklama i inne zabiegi marketingowe, nie byłyby w stanie doprowadzić go do tego miejsca, w którym obecnie się znajduje. Samsung, bo o nim właśnie mowa, to także dobre produkty – zarówno pod względem specyfikacji technicznej, jak i ze względu na walory wizualne. To lata ciężkiej pracy doprowadziły tą firmę do szczytu – bo, gdzie by nie spojrzeć, tam lider w postaci Samsunga. Nie wiem dokładnie co produkuje nasz koreański przyjaciel, ale zdaję sobie sprawę z tego, że jest tego naprawdę sporo. Lodówki, pralki, pralko-suszarki, mikrofale, piecyki, płyty indukcyjne, telewizory, komputery, smartfony, tablety itp. Jakby na to nie patrzeć produkuje praktycznie wszystko, co ma związek z elektroniką – wiem, że jest tu trochę przesady.

Dlaczego na początku tekstu wspominam o koreańskim gigancie? Ano z tego powodu, że jakiś czas temu miałem okazję przebywać w sklepie ze sprzętem RTV i AGD. Przechadzając się przez tamtejsze alejki doszedłem do wniosku, że ta firma jest praktycznie wszędzie. Na jakie urządzenie nie zwróciłem uwagi, zawsze musiał być odpowiednik Samsunga. Paranoja? Niekoniecznie. Dobra strategia firmy, by uzupełniać rynek w swoje produkty, robić konkurencję innym, bo przecież Samsung nie oznacza tandety, a często prestiż i markę. Czasami jednak coś nie wypala, jak z rynkiem laptopów, z których Samsung postanowił się wycofać – ale to temat na zupełnie inny artykuł. Z racji tego, że rozpocząłem od Samsunga, to i postaram się na nim zakończyć. Poniżej recenzja lodówki Samsung RB31FERNDEF.

lodówka Samsung RB31FERNDEF

Wygląd i konstrukcja urządzenia

Samsung od zawsze dbał o to, by produkowane przez niego urządzenia były ładne, ciekawe i na swój sposób oryginalne. Koreańczycy doskonale wiedzieli jak często ludzie decydują się na zakup urządzenia, głównie ze względu na to jak ono wygląda, a że wyglądało dobrze, to tym samym rosła ilość zadowolonych nabywców. Lodówka Samsung RB31FERNDEF być może nie odbiega od stylu, jakim od dłuższego czasu raczy nas producent, ale nie można odmówić jej tego, że jest piękna.

Na wstępie zacznę od często pomijanego przeze mnie elementu, a mianowicie koloru. Nie bez przyczyn od niego zacząłem, ponieważ lodówka Samsung RB31FERNDEF jest beżowa. Przyznajcie sami, że nie jest to często spotykany widok urządzeń AGD? Miałem już okazję testować jedno lub dwa urządzenia o takim samym kolorze i z tego co pamiętam oba mi się podobały. Kolor jest jasny, ale przy ostrym świetle wpada nieco w złoty. Naprawdę bardzo ładnie się to wszystko komponuje.

Na kolorze nie można jednak poprzestać. Dość charakterystyczne dla stylu Samsunga jest montowanie panelu sterującego na zewnętrznym froncie, w jego górnej części – tuż pod słabo widocznym logotypem. W tym przypadku nie mogło iść inaczej. Koreańczycy często powielają swój styl, dlatego też odnoszę wrażenie jakby wszystkie lodówki wyglądały tak samo. Ma to swoje dobre i złe strony. Do dobrych można zaliczyć świetny, minimalistyczny wygląd, nie przekombinowany, co mogłoby się zdarzyć, gdyby Samsung nie powielał schematu. Do złych stron należy to, że nie są to modele zbyt oryginalne. Owszem, różnią się od konkurencji – w niektórych przypadkach nawet bardzo – ale nie od siebie samych (w minimalnym stopniu).

chłodziarka Samsung RB31FERNDEF

Producent zapewne chciał uzyskać możliwie jak największy minimalizm. Przyznam szczerze, że mu się to udało. Lodówka nie ma nawet rączek od drzwi, a przynajmniej nie takich standardowych. Posiada za to dwa wcięcia we frontach, za pomocą których otwieramy chłodziarkę lub zamrażalnik. Wygląda to ładnie, a poza tym jest bardzo praktyczne.

Ostatnia rzecz – jakość materiału. Nie bądźcie zdziwieni, ale jak w każdej testowanej przeze mnie lodówce, tak i tutaj, mamy do czynienia przede wszystkim z plastikiem. Na szczęście bardzo dobrej jakości plastikiem. Nie zauważyłem żadnych defektów, choć sam próbowałem kilka zrobić – niestety, nie udało mi się. Punkt dla Koreańczyków.

Specyfikacja i wyposażenie

Lodówka Samsung RB31FERNDEF prezentuje się dobrze także, gdy chodzi o specyfikację techniczną. Dla mnie najważniejszym elementem, na którym zawsze skupiam swoją uwagę, jest klasa energetyczna. W tym przypadku mamy do czynienia z mocną i zasłużoną „A+”. Nie jest to najlepszy z możliwych wyników, ale nie przesadzajmy, bo większość testowanych przeze mnie lodówek nie miała takiej oceny – przeważnie były one gorsze.

Dzięki zastosowaniu energooszczędnych modułów, lodówka pobiera jedynie 280 kWh energii rocznie, co zważywszy na jej gabaryty – 185 x 59,5 x 66,8 cm – jest dość dobrym wynikiem. Kolejnym parametrem, na którym warto się skupić, jest pojemność. Ta jest więcej niż wystarczająca. Czy ktokolwiek z was miałby problemy zmieścić żywność w chłodziarce o pojemności 212 litrów? Nie wydaje mi się. Nie inaczej jest w przypadku zamrażalnika – jego pojemność wynosi 98 litrów.

Warto podkreślić, że poziom hałasu wytwarzanego przez model RB31FERNDEF jest ledwo słyszalny – 39 dB robi swoje.

zamrażalnik Samsung RB31FERNDEF

Dodatkowo producent oddaje nam do dyspozycji:

– 1 półkę na butelki
– 1 szufladę na warzywa i owoce
– 3 półki w drzwiach
– 3 szuflady w zamrażarce
– 4 półki szklane w chłodziarce

Funkcje i opcje

Na koniec warto też wspomnieć o dodatkowej funkcjonalności, bo Samsung przyzwyczaił nas już do tego, że produkowane przez niego lodówki są bogate w najróżniejsze opcje – często niedostępne u producentów w tej samej kategorii cenowej. Co możemy do nich zaliczyć? Oto lista najprzydatniejszych i najbardziej godnych uwagi:

– elektroniczna regulacja temperatury
– funkcja “wakacje”
– oświetlenie ledowe
– system Multiflow
– technologia Digital Inverter
– zamrażarka z systemem No Frost

Podsumowanie

Bądźmy szczerzy, lodówka Samsung RB31FERNDEF to jeden z lepszych modeli jakie miałem okazję do tej pory recenzować. Ma świetny styl, jest pojemna, energooszczędna, a także cicha. Posiada sporo funkcji dodatkowych, przydatnych w codziennym użytkowaniu. Czego chcieć więcej? Chyba tylko bezawaryjnego użytkowania. Na to jednak gwarancji dać nie mogę, choć wydaje mi się, że obecnie produkowane modele – w tym ten – są mniej awaryjne niż poprzednicy.

Zainteresował Cię ten produkt? Zamów go w sklepie OleOle

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?