Recenzje AGD
1samsung

Lodówka Samsung RB31FERNDWW – piękna i funkcjonalna

W życiu nowocześnie funkcjonującego człowieka musi być spełnione kilka istotnych zasad. Jedną z nich są sprzęty elektroniczne – różnej maści. Elektronika odgrywa coraz większa rolę w naszym życiu. Dlaczego? Ponieważ pomaga nam w pewnym sensie je uporządkować, a nie rzadko wyręcza nas z typowych zajęć. Pranie i zmywanie ogranicza się więc jedynie do wsadzenia „brudów” i po dokładnym umyciu przez urządzenie, wyjęciu ich. Nic prostszego. Łatwo więc dojść do wniosku, że jest to po prostu niezbędne. Podobnie jest z lodówką, która pomaga nam utrzymać produkty żywnościowe w nienagannym stanie. Urządzenie to przestało się jedynie ograniczać do funkcjonalności, ponieważ coraz częściej stanowi element dekoracyjny w nowoczesnym domu. Czy piękno i funkcjonalność może iść w parze? Najnowsze modele sprzętów AGD zdają się wskazywać, że tak.

Sprzętów, które bacznie obserwuje, mam w domu wiele. Jednym z nich jest lodówka Samsunga – co ciekawe, nie jedyna. Zdecydowałem się opisać swoje subiektywne odczucia na temat modelu RB31FERNDWW i opublikować je, ponieważ myślę, że sprzęt jest tego warty. To także dobry przykład na to, że elegancja i funkcjonalność mogą iść ze sobą w parze, zupełnie się nie ograniczając.

Wygląd i konstrukcja

Samsung odrobił pracę odnośnie wyglądu swoich urządzeń. Model RB31FERNDWW prezentuje się wręcz bajecznie. Musicie zdać sobie jednak sprawę z tego, że są to dość subiektywne odczucie, więc nie każdy musi go podzielać, czy się z nim zgadzać. Myślę jednak, że wygląd nowej lodówki od koreańskiego producenta przypadnie wielu osobom do gustu – szczególnie paniom. Podstawowym kolorem jest tu biel. Co ciekawe, nie jest to typowa biel, ale tak jakby mieszanka z odcieniem perłowym lub aksamitem. Ciężko to zdefiniować, ale myślę że zrobione przeze mnie zdjęcia pomogą wam ocenić ten kolor właściwie. Oprócz samego koloru wrażenie robi sama konstrukcja. Jest prosta i minimalistyczna – do bólu. Przez swoisty minimalizm urządzenie prezentuje się naprawdę nowocześnie. Uwagę przykuwa również stylowy czarny panel, umiejscowiony pod logiem producenta. Nie jest to tylko wyświetlacz, ale i dotykowy programator. Panel wyświetla nam aktualną temperaturę panującą wewnątrz chłodziarki i zamrażalki. Pozawala też ustalić własną – poprzez kliknięcie na temperaturę. Całość prezentuje się zmysłowo i widać, że projektanci nie próżnowali z jak zwykle ograniczonym czasem.

IMG_0442

Poza tym na uwagę zasługuje także i wnętrze lodówki. Jakość wykonanych elementów być może nie jest najwyższa, ale w tym pułapie cenowym akceptowalna. Co tu dużo mówić, wnętrze jest plastikowe, do czego trzeba się przyzwyczaić, bo jest to już właściwie standardem. Niektóre elementy lodówek mogą składać się z innego materiału niż plastik, ale zazwyczaj są to niuanse, mało istotne dodatki. Natomiast klasa premium cechuje się połączeniem aluminium i szkła. Lodówka Samsunga wewnątrz składa się z plastiku, ale nie powinno to być powodem do smutku, zwłaszcza że nie jest on najgorszej jakości.

Specyfikacja i wyposażenie

Już na początku pytałem was, czy połączenie piękna i funkcjonalności jest możliwe. Większość producentów dostosowuje się do tego trendu, więc i Samsung nie mógł zostać w tyle – zwłaszcza, że rynek AGD jest bardzo ważny. Z radością mogę więc przyznać, że Samsung RB31FERNDWW jest zarówno piękny, jak i funkcjonalny, ale o tym za chwilę. Funkcjonalność urządzenia nie ogranicza się jedynie do pomocnych funkcji, ale także do ekonomicznego wykorzystania energii. W tym przypadku klasa energetycza A+ powinna być wystarczającym dowodem na to, że kwestię ekonomii Koreańczyk traktuje niezwykle poważnie. Zużycie prądu na poziomie 299 kWh podczas roku pracy jest dobrym wynikiem. Nie można też zapomnieć o wygłuszeniu, bo choć lodówki z reguły są ciche a ich pracy praktycznie nie słychać, to generowany hałas na poziomie 39 dB robi wrażenie.

IMG_0443

Gabaryty lodówki świadczą o tym, że nie mamy do czynienia z małym sprzętem – 185 x 59,5 x 66,8 cm. Pojemność chłodziarki to 212 litrów netto. Natomiast pojemność zamrażalnika to 98 litów netto. Według mnie parametry te są idealne dla normalnie funkcjonującej rodziny – składającej się z rodziców i dzieci. Miejsce wystarczy dosłownie na wszystko – rzadko kiedy będziesz narzekać, że jest go za mało. W co dodatkowo wyposażył nas producent? W kilka przydatnych i istotnych rzeczy, takich jak: 1 półka na butelki, 1 szuflada na warzywa i owoce, 3 półki szklane w chłodziarce, 3 półki w drzwiach, 3 szuflady w zamrażarce. Jest to dość standardowe wyposażenie. Nie sposób nie wspomnieć, że sposób rozmrażania zarówno chłodziarki, jak i zamrażalnika to No Frost, co dodatkowo zaoszczędza nasz czas.

Funkcje i opcje

Sterowanie lodówką odbywa się za pomocą panelu dotykowego – umiejscowionego pod logiem producenta, na zewnętrznym froncie. Za jego pomocą możemy wyregulować temperaturę. Co ciekawe, dla mięsa możemy ustalić inną temperaturę, a do warzyw inną. Kombinacji jest więc całkiem dużo, ale co najważniejsze nie jest to zbyteczny bajer, a przydatna i ciągle wykorzystywana funkcja. Poza tym wnętrze lodówki jest wyposażone w oświetlenie ledowe, które jest zdecydowanie jaśniejsze od tradycyjnych żarówek.

IMG_0441

Ciekawostką jest funkcja „wakacji”. Stosuje się ją wtedy, gdy planujemy jakiś dłuższy wyjazd – powiedzmy na kilkanaście dni. Co ona potrafi? Przede wszystkim zmniejsza moc chłodziarki, utrzymując temperaturę na poziomie 12 stopni Celsjusza. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale także eliminuje konieczność całkowitego wyłączenia lodówki – oczywiście, należy pozbyć się szybko psujących się rzeczy. Samsung wyposażył też model RB31FERNDWW w system Multiflow.

IMG_0445

Producent nie zapomniał też o bezpieczeństwie użytkowania swojego sprzętu. Z tego też względu półki wykonane są ze „szkła bezpiecznego”, odpornego na upuszczenia, czy mocne uderzenia – np. podczas układania ciężkich rzeczy w lodówce. Możemy być pewni, że szkło nie stłucze się i nie zrani nas w ręce. Przydatnym dodatkiem jest też alarm, który skutecznie poinformuje nas o niedomkniętych drzwiach. Wielokrotnie zdarzyło mi się zapomnieć zamknąć drzwi – zwyczajnie nie domknąć – a urządzenie za każdym razem mnie o tym informowało, więc myślę, że to bardzo przydatny dodatek.

Podsumowanie

Lodówka Samsung RB31FERNDWW jest urządzeniem stylowym, eleganckim i minimalistycznym. Jest nie tylko piękne, ale też i funkcjonalne, a mnogość dodatków ułatwi nam życie i podniesie komfort pracy – od typowych bajerów, po naprawdę użyteczne funkcje. Wydaje się, że w chwili obecnej nie mam lepszego kandydata na miano dobrej i przystępnej cenowo lodówki – głównie przez nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo. Samsung zrobił co mógł, by nie przejść obok lodówki obojętnie. W niektórych przypadkach to miłość od pierwszego wejrzenia i tak chyba było i tym razem.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?