Poradniki
HEAD

Mała łazienka

Funkcjonalna, praktyczna, ale równocześnie komfortowa i przyjazna, a w miarę możliwości „przestronna” – czy tego typu cechy może mieć łazienka niewielkich rozmiarów? Jak się okazuje mała nie musi wcale oznaczać niewygodna. Odpowiednio dobrane elementy wnętrza umożliwią bezkolizyjne wykonanie codziennych domowych obowiązków, ale również pozwolą nacieszyć się chwilą relaksu.

We współczesnych mieszkaniach i domach bardzo często planowane są małe łazienki. Deweloperzy dodatkową przestrzeń wolą wykorzystać na rzecz większego pokoju dziennego, szerszego korytarza, czy popularnej obecnie garderoby. Również w starym budownictwie spotkać można łazienki o stosunkowo skromnym metrażu. W takich wypadkach właściwe zaprojektowana łazienka staje się nie lada wyzwaniem. Z aranżacją niewielkiej przestrzeni problem może mieć nie tylko domownik, ale i doświadczony projektant, zwłaszcza, że pomieszczenia o metrażu nie przekraczającym 3m² to wcale nie rzadkość.

mała łazienka

Jak ukryć pralkę?

O przestronniejsze i wygodniejsze w eksploatacji wnętrze łazienki można walczyć na różne sposoby. Nie zawsze muszą być to problematyczne, czasochłonne i drogie remonty, podczas których w grę wchodzi przesuwanie ścian działowych i utrata cennych metrów na rzecz innych pomieszczeń. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach takie radykalne metody są po prostu niemożliwe.

Dobierając sprzęt, różnego rodzaju akcesoria, dodatki i meble powinniśmy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale w szczególności aspektem praktycznym i funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań. Aby odpowiednio zagospodarować ciasną przestrzeń należy przede wszystkim dobrze wybrać pralkę – ważne są jej gabaryty, funkcje oraz odpowiednie rozmieszczenie sprzętu. W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzi się pralka typu – TOP, czyli typ urządzenia ładowanego od góry. Warto również przemyśleć zakup pralko-suszarki, czyli sprzętu z funkcjami zarówno pralki, jak i suszarki.

Dobrym rozwiązaniem wydaje się ukrycie pralki w „łazienkowej szafie” kolorystycznie dopasowanej od wiodących barw pomieszczenia, w której ukryjemy nie tylko sprzęty AGD, ale także zagospodarujemy przestrzeń na ręczniki, kosmetyki i chemię.

Pralkę można umieścić również pod łazienkowym blatem – tym nad którym znajduje się umywalka. Dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie o nietypowym załadunku. Jeśli wybierzemy pralkę z mniejszą ładownością, ta z pewnością zmieści się pod łazienkowym blatem. Choć pralki mają różną głębokość wahającą się pomiędzy 40-70 cm, ich wysokość pozostaje bez zmian. Należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu odległości pomiędzy pralką, a blatem/szafą. Podczas wirowania sprzęt zostaje wprawiony w ruch i choć drgania współczesnych pralek są niemal nieodczuwalne, watro zadbać o ową strefę komfortu.

mała łazienka 2

Pralka na emigracji?

Niektórych z nas niewielki metraż łazienki zmusza do poszukiwania alternatywnej lokalizacji urządzenia. Wielu wybiera kuchnię. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie musimy sobie uzmysłowić, że zaplanowana przez nas lokalizacja ma odpowiednie połączenie kanalizacyjne oraz elektryczne. Współczesne pralki można bez problemu wkomponować w kuchenną zabudowę. Nie należy obawiać się, że drgania urządzenia uszkodzą drewniane lub delikatniejsze plastikowe elementy mebli kuchennych, ponieważ producenci oferują sprzęty zaprojektowane idealnie pod zabudowę. Producenci myślą nie tylko o funkcjach urządzeń (mniejsze zużycie wody, prądu), ale także dostosowują się do możliwości przestrzennych i indywidualnych potrzeb konsumentów. Inną pralkę zakupi singiel żyjący w dużym mieście, a czego innego szukać będzie 4-osobowa rodzina. Wiele jednak z cech, łączy się w jednym urządzeniu.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeśli chcemy uniknąć sytuacji, w której nasza łazienka spełnia jedynie podstawową funkcjonalność, czyli pomieszczenia techniczno-gospodarczego, powinniśmy większą uwagę zwrócić na detale. Wiele korzyści przyniesie zastosowanie elementów optycznie powiększających przestrzeń. Przykładowo wykorzystanie elementów szklanych (drzwi dzielące przestrzeń, szklane wykończenia szafek) oraz lustrzanych (duże lustro nad umywalką, lustra umieszczone na dwóch przeciwległych ścianach) nada wnętrzu lekkość. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia – najlepiej intensywnego oświetlenia punktowego. Ważne są również jasne kolory, te ciemne zawsze przytłoczą przestrzeń i nie sprawdzą się w małym metrażu, te jaśniejsze powinny być wybrane spośród zimnych barw – dodaje projektantka. Doskonale spiszą się zatem różne odcienie niebieskiego. Zawsze w modzie jest biel, która w łazience jest najbezpieczniejszym kolorem.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie sprytnych rozwiązań przestrzennych. Przykładowo długą i wąską przestrzeń można podzielić drzwiami, za którymi ukryjemy prysznic. Tu mogą pomóc drzwi przesuwne. Ważny jest wybór odpowiednich szafek, praktyczne zagospodarowanie nieużytecznych zakątków, które paradoksalnie oferują różnorodne możliwości „ukrycia” sprzętów. Właściwie zaprojektowana zabudowa wnęk, racjonalny podział przestrzeni, sprytne skrytki oraz oryginalne pomysły, dostosowane do możliwości wnętrza z pewnością uczynią łazienkę bardziej komfortową, a jednocześnie funkcjonalną.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

  • jackthepricey

    Dobry pomysł ze schowaniem pralki, sam nie polecam pralki w kuchni bo pobór mocy sie robi gigantyczny i w starych kamienicach nie da rady włączyć piekarnika. Ale w nowym budownictwie czemu nie. Sam znalazłem jeszcze jeden pomysł – umywalka z szafką i lustrem. Podobna jest w castoramie (w gazetce), oszczędza masę miejsca bo praktycznie nie trzeba dodawać żadnej innej szafy. Z tym że lepiej żeby klamka do szafki z lustrem nie była na samej powierzchni bo trzeba będzie ją co chwila czyścić.