Recenzje Smartfony
telefon Meizu M1 Note

Na polskim rynku nie brakuje osób, które korzystają ze smartfonów chińskich producentów. Rzecz jasna, większość z nich nie jest u nas oficjalnie dostępna, ale nie ma większych przeszkód by zakupić interesujący nas model poprzez internet. Niemniej jest to dość kłopotliwe rozwiązanie, ponieważ w razie awarii sprzęt trzeba odsyłać do Chin, co nie tylko nie jest wygodne, ale i kosztowne – no i w dalszym ciągu nie mamy pewności, że odesłany przez nas smartfon wróci cały i zdrowy. Kolejnym problemem mogą być celnicy, ponieważ w razie kontroli nie dopuszczą oni do obrotu telefonu niezgodnego z normami UE, a których chińscy producenci zazwyczaj nie przestrzegają – brak jest odpowiednich certyfikatów. O ile oclenie i VAT można przeboleć, o tyle stratę sprzętu już nie. Na szczęście nasz dzisiejszy „zawodnik” jest nie tylko oficjalnie dostępny w Polsce – 24 miesiące gwarancji – ale cechuje się jednymi z najlepszych parametrów na rynku w stosunku do oferowanej ceny. Meizu M1 Note to świetny smartfon, ale nie pozbawiony wad.

Meizu nie jest marką nieznaną. Ten chiński producent smartfonów nie raz udowodnił, że można produkować telefony o wysokich – czasem najlepszych – parametrach technicznych, przy korzystnej cenie. Tym samym rzucił wyzwanie innym tanim producentom, pokroju Xiaomi, czy OnePlus One. Warto jednak podkreślić, że użycie słowa Note, może być dla niektórych mylące – a przynajmniej mnie zmyliło. W gruncie rzeczy zastosowanie tego słowa oznaczało praktycznie w każdym przypadku dołączenie rysika. W Meizu M1 Note go nie uświadczymy. Taki psikus.

telefon Meizu M1 Note

Obudowa i dostępność kolorów

Teoretycznie Meizu M1 Note dostępne jest w pięciu barwach (biały, niebieski, żółty, różowy, zielony), jednak w praktyce nie spotkałem się jak dotąd – przynajmniej w sklepie stacjonarnym – z innymi kolorami jak biały. Sprawdzałem na popularnej porównywarce cenowej i w dalszym ciągu pojawiał się jeden kolor – biały. Dopiero na aukcji internetowej uświadczyłem możliwość wyboru pomiędzy czterema kolorami, jednak gwarancja na telefon wynosiła 12 miesięcy – dobrze jednak wiemy, że w rzeczywistości obowiązują nas 24 miesiące.

Co mogę powiedzieć o obudowie? Wykonano ją z plastiku – właściwie to nic nowego, ale w tej cenie ciężko jest oczekiwać aluminium – ale jest to wyjątkowo słabej jakości plastik. Jestem pewien, że już po kilkunastu dniach zaczną się pojawiać brzydkie mikrorysy, na co już niestety nie mamy wpływu. Radzę więc zainteresować się zakupem futerału, o ile nie chcemy mieć rys na tylnej obudowie.

Ekran i możliwości techniczne

Co w tym konkretnym modelu zachwyciło mnie najbardziej? Najciekawszy wydał mi się 5,5 calowy wyświetlacz. Wyświetlacz w Meizu M1 Note prezentuje się świetnie. Nie wiem czy jest to zasługa zastosowanej technologii (IGZO), czy może rozdzielczości (1920 x 1080). Wydaje mi się, że wszystko to ma wpływ na pozytywny odbiór. Warto zauważyć, że szkło chroniące ekran to nic innego jak Gorilla Glass 3. Byłem tym nieco zdziwiony, ponieważ rzadko widuje się zastosowanie tej technologii w tanich smartfonach, a Meizu M1 Note do nich należy. Znając rozdzielczość ekranu wiecie zapewne, że obraz jest ostry jak żyleta. Zastosowanie IGZO daje świetne kąty widzenia i jeszcze lepszą głębie kolorów. Nie jeden droższy model mógłby się uczyć od chińskiego producenta.

W smartfonie ważny jest nie tylko ekran, ale przede wszystkim parametry techniczne. Im telefon jest szybszy, tym lepiej. Rzecz jasna nawet w tym miejscu przyda się pewne „wyważenie”, ponieważ pojemność montowanych na dzień dzisiejszy baterii jest dość ograniczona – producenci w dalszym ciągu starają się robić coraz cieńsze modele. Co ciekawego ma do zaoferowania Meizu M1 Note? Sercem tego chińskiego smartfona jest ośmiordzeniowy procesor MT6752 (Cortex-A53) o częstotliwości taktowania 1,7GHz. Jak na dzisiejsze standardy jest to bardzo dobry wybór – lepszy niż rozwiązania oferowane w „klasie średniej”. Nie można też narzekać na brak pamięci operacyjnej, ponieważ zainstalowano tu 2 GB RAM-u. W gruncie rzeczy zainstalowanie mniejszej ilości nie miałoby sensu. Na szczęście producent – pomimo niskiej ceny słuchawki – zaoferował nam komfortowe rozwiązanie. Brawo Meizu!

telefon Meizu M1 Note

Modyfikowany system i komunikacja

Nikogo nie zdziwię, że zainstalowany system operacyjny to tak naprawdę Android w wersji 4.4, jednak uległ gruntownej przemianie. Ta autorska przeróbka chińskiej firmy nosi nazwę Flyme 4. Wbrew pozorom nie jest on taki zły jak się z początku może wydawać. Powiedziałbym, że jest to świetne połączenie pomiędzy Androidem, a iOS’em. Sam wygląd ikonek i prezencja przypomina Applowskie rozwiązania. Co można o nim powiedzieć? Jest szybki i stabilny, choć przyznam szczerze, że niejednokrotnie miałem problem z kilkoma aplikacjami, które wyraźnie nie chciały współpracować z systemem. Nie wiem czy jest to wina nakładki chińczyków, czy może zastosowanego procesora. Było to jednak na tyle sporadyczne zdarzenie, że spokojnie mogę puścić je w niepamięć – trzeba było to jednak odnotować.

Rzecz jasna znajdziemy tu także dobre zaplecze komunikacyjne. Meizu postarał się by model M1 Note posiadał wbudowany GPS, a także rosyjski standard Glonass – ciągle niedoceniany. Bezprzewodową łączność o krótkim zasięgu uzyskamy dzięki Bluetooth 4.0 – znany ze swojej energooszczędności, co jest dodatkową zaletą. Nie zabrakło też wsparcia dla LTE. Co ciekawe, smartfon obsługuje także dwie karty SIM. Zastrzeżeń nie mogę mieć do aparatu (13 Mpix) i kamerki (5 Mpix), choć rzecz jasna nie uzyskamy w nich jakości znanej z najnowszego iPhona – nawet starsze modele powinny być wyraźnie lepsze. W tej cenie nie można jednak narzekać na jakość zdjęć – są dobre. Producent daje nam do wyboru modele o dwóch pamięciach wewnętrznych – 16 GB i 32 GB. Radzę się dobrze zastanowić nad ic wyborem, ponieważ telefon nie posiada rozszerzenia na kart microSD, co uważam za jedną z jego największych wad. Zainstalowana bateria 3140 mAh wystarcza na przynajmniej 1-2 dni dość długiej zabawy – standard.

Podsumowanie

Podczas tych kilkudniowych testów przekonałem się, że Meizu M1 Note to świetny smartfon, spełniający się w roli zarówno komunikatora (LTE), jak i również podręcznego odtwarzacza wideo. Nie jest jednak bez wad, choć myślę, że i one nie są w stanie przyćmić opłacalności jego zakupu. W tak niskiej cenie ciężko będzie znaleźć nam coś równie dobrego.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?