Newsy
microsoft lumia

Microsoft się zmienia

Nie da się ukryć, że gigant z Redmond coraz śmielej atakuje rynek mobilny i zapowiada ogromne zmiany. Firma się zmienia – to fakt. Pamiętam jednak czasy, kiedy to Microsoft dopiero wchodził na rynek smartfonów i tabletów. Nie było łatwo. W pewnym momencie zrozumieli, że mogą zarabiać nie tylko na wysoko-wydajnościowych modelach, ale także na tych ze średniej i niskiej półki cenowej. Taktyka okazała się być strzałem w dziesiątkę, przynajmniej w Polsce, gdzie większość tanich modeli dodawanych jest do niewielkich abonamentów. Nie był to jednak sukces na miarę tego, co uczyniła konkurencja, bowiem na rynku mobilnym w dalszym ciągu najbardziej rozchwytywanymi modelami smartfonów i tabletów były te posiadające Androida lub iOS’a.

microsoft lumia

Źródło: ndtv.com

Microsoft coraz szybciej uczy się na błędach i szybko reaguje na zmiany rynkowe. Nie oznacza to jednak, że zamierza zrezygnować z produkcji tanich telefonów, które dla niektórych są więcej niż wystarczające – skutecznie zapełniając dziurę na rynku. Nie jest on jednak zbyt dochodowy, więc bez flagowców się nie obejdzie. Tym samym, włodarze z Redmond postanowili zapowiedzieć wypuszczenie dwóch nowych modeli Lumii. Nie trudno się domyślić, że oba modele mają być skierowane do bardziej wymagających klientów. Ujawniona specyfikacja potwierdza, że oba modele będą najmocniejszymi smartfonami, które oferuje Microsoft.

Lumia Cityman

Pierwszy z ujawnionych modeli nosi roboczą nazwę Cityman. Jego specyfikacja przedstawia się następująco:

– wyświetlacz QHD o przekątnej 5,7 cala
ośmiordzeniowy procesor firmy Qualcomm
– 3 GB pamięci RAM
– 32 GB pamięci wewnętrznej
– rozszerzenie microSD
– dwa aparaty: przedni 20 MPix, a tylny 5 MPix
– bateria o pojemności 3300 mAh (wymienialna)

Lumia Talkman

Drugi z ujawnionych modeli nosi roboczą nazwę Talkman i jest już nieco gorzej wyposażony. Sami zobaczcie:

– wyświetlacz QHD o przekątnej 5,2 cala
– sześciordzeniowy procesor firmy Qualcomm
– 3 GB pamięci RAM
– 32 GB pamięci wewnętrznej
– rozszerzenie microSD
– dwa aparaty: przedni 20 MPix, a tylny 5 MPix
– bateria o pojemności 3000 mAh

Specyfikacja wygląda podobnie, ale procesor ma mniej rdzeni, wyświetlacz ma mniejszą przekątną, a bateria o mniejszej pojemności może zapewnić krótszy czas pracy. Microsoft twierdzi, że oba modele zostaną wydane wraz z preinstalowanym nowym systemem Windows 10. Jak na razie nie wiadomo, jaka będzie cena nowych smartfonów Lumia.

Co dalej?

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że niebawem, bo już w maju, może nastąpić zapowiedź nowego tabletu Surface Pro 4. Od premiery poprzedniego modelu minął rok. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że zapowiedź nowej wersji tabletu od Microsoftu odbędzie się już niebawem – najprawdopodobniej jeszcze w maju. Czy jest na co czekać? Według medialnych doniesień nowe urządzenie będzie wyposażone w 12-calowy ekran o rozdzielczości 2160 x 1440 pikseli, a jego sercem będzie piąta generacja procesora Intel Core Broadwell. Na więcej informacji musimy niestety poczekać do premiery.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?