Newsy
HEAD

Wszystko wskazuje na to, że przypuszczenia i hipotezy stawiane od lat przez pisarzy science fiction powoli się sprawdzają. Naukowcy właśnie ujawnili, że prowadzą testy na miniaturowych robotach, które potrafią samodzielnie robić dużo większe od siebie konstrukcje. Czy to początek “nanomedycyny“? Bardzo możliwe, że tak!

Nano roboty

Roboty mają bardzo małą wielkość – zaledwie około milimetra – ale wyposażone są w dwa chwytaki, które pozwalają im na konstrukcje dużo większych od siebie urządzeń. Urządzenia te zrobione będą z pręcików materiału magnetycznego. Dotychczas, robotom udało się złożyć zaledwie mała konstrukcję w kształcie litery Y, ale jest to zapewne jakiś początek.

Roboty te mają zdolność swobodnego poruszania się po ciele człowieka. Będą poruszały się po ciele za pomocą naczyń krwionośnych, wykorzystując nasz naturalny przepływ płynów. Naukowcy podejrzewają, że w przyszłości, będzie można wstrzyknąć małą armię takich urządzeń po prostu do żyły, a one uporają się z chorobą, odbudują jakąś tkankę, albo nawet przeprowadzą operację. Możliwości są ogromne!

respirocyty

Ciekawostką jest też fakt, że naukowcy, przy konstrukcji miniaturowych robotów, uczyli się od… mrówek. Insekty te mimo bardzo małej wielkości są niezwykle wytrzymałe, i potrafią robić skomplikowane konstrukcje – na przykład tworząc trwałe tunele w sypkim piasku. Lata eksperymentów na tych owadach dały wiele odpowiedzi i rozwiązań, wykorzystywanych teraz przy konstrukcji małych robotów. Świat działającej nanotechnologii robi się coraz bardziej realny!

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?