Felietony
Zemanta Related Posts Thumbnail

Tegoroczne święta Wielkanocne wypadają dość późno – na 10 dni przed długim weekendem majowym. Biorąc 8 dni urlopu mamy szansę udać się na 2-tygodniowy wypoczynek. Przed samym wyjazdem warto pomyśleć nie tylko o organizacji pobytu, ale także o uzbrojeniu się w aplikacje mobilne, które pomogą nam podróżować wygodniej, szybciej, a przede wszystkim taniej.

długi weekend-kalendarz

Nawet najbardziej wymagający użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą dziś aplikacje dla siebie. Prawdziwy rozkwit technologii mobilnych widać również w branży turystycznej, gdzie odpowiednie aplikacje mogą nam się przydać w zasadzie na każdym etapie podróży –  przygotowań do wyjazdu (rezerwacja biletu, czy hotelu) czy w trakcie pobytu (poszukiwanie interesujących miejsc, restauracji, mapy, przewodniki, kalkulatory walut, translatory i słowniki).

O rosnącej popularności wykorzystania aplikacji mobilnych w podróży świadczy chociażby gwałtownie wzrastająca liczba użytkowników, którzy za pomocą urządzeń mobilnych rezerwują bilety. Co więcej podróżujący pytają o obecność wi-fi na lotniskach, a przede wszystkim w miejscu pobytu – w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. W wielu wypadkach stanowi to decydujący czynnik ostatecznej decyzji o miejscu zatrzymania urlopowicza. Użytkownikom przyzwyczajonym do korzystania z technologii na co dzień, coraz ciężej zrezygnować z odcięcia się od nich podczas urlopu. I choć znajdą się tacy, którzy zdecydują się na tzw: digital detox (wakacyjny odpoczynek od nowych technologii), niewiele osób tak naprawdę potrafi całkowicie odciąć się od nowinek z portali społecznościowych, czy dostępu do maila. Poza tym to właśnie smartfony i tablety pomogą nam utrwalić  wspomnienia wakacyjne (zdjęcia, filmy video) i pomóc w organizacji wyjazdu, a także stanowić istotne wsparcie na miejscu wypoczynku (organizacja czasu wolnego, pomoc w lokalizacji interesujących miejsc). Dlaczego więc z nich rezygnować?

Planowanie wyjazdu i rezerwacja biletu

W przygotowaniach do wyjazdu wypoczynkowego można liczyć na pomoc dedykowanych wyszukiwarek. Niezawodne okażą się serwis i aplikacje Kayak czy Skyscanner, które pozwolą na wybranie najtańszej opcji zakupu biletu lotniczego. Jest to możliwe dzięki porównaniu cen lotów setek przewoźników, które aplikacja zbiera w jednym miejscu. Dzięki tego typu aplikacjom przejrzymy również oferty hoteli oraz wynajmiemy samochód. Możliwe jest także śledzenie wybranego lotu, dzięki czemu użytkownik wie, czy samolot nie ma opóźnienia (FlyTracker). Tymczasem Airbnb (serwis i aplikacja) pomoże podróżującemu znaleźć alternatywę noclegu dla droższych hoteli w ponad 8 tysiącach miast na całym świecie. Pośród tysięcy ofert znajdziemy przytulne małe mieszkania, ale także luksusowe apartamenty wynajmowane przez osoby prywatne.

W poznaniu miejsca wypoczynku, jeszcze przed wyjazdem, pomoże urlopowiczowi Google Earth i Street View. Obie aplikacje są darmowe. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrany przez nas hotel lub restauracja cieszy się dobrą renomą z pewnością przydatna będzie darmowa aplikacja Trip Advisor (sprzężona z serwisem społecznościowym, a także z aplikacją Kayak). Dzięki rekomendacjom i ocenom turystów dowiemy się do jakiego miejsca się udajemy i czy aby na pewno dokonany wybór jest właściwy. Pośród opinii osób korzystających z danych usług i goszczących w danych miejscach znajdziemy również i zdjęcia, wykonane przez samych użytkowników. Dzięki temu przekonamy się, czy realny wygląd danego hotelu, pensjonatu lub ośrodka wypoczynkowego różni się od tego pokazanego w folderze reklamowym.

Dla osób, które nie przepadają za pakowaniem bagażu na długie urlopy pomocne będą aplikacje, które ułatwią ten czasochłonnym proces. Aplikacja PackingPro pomoże spakować nie tylko jej użytkownika, ale i całą jego rodzinę. Algorytm aplikacji weźmie pod puwagę miejsce destynacji i temperaturę jaka panuje w miejscu naszego pobytu, zaplecze żywnościowe, a nawet pomoże w ustaleniu rodzaju bielizny, jaką powinniśmy ze sobą zabrać. TripIt pomoże natomiast zorganizować cały wyjazd za pośrednictwem jednej aplikacji. Dzięki niej rezerwacje, bilety, zniżki, trasy i mapy będziemy mieli bezpośrednio pod ręką.

Podczas wypoczynku

Kiedy dotrzemy na miejsce warto wyposażyć się w aplikacje, które ułatwią nam „orientację w terenie”. W tym celu możemy wykorzystać Google Goggles.  Jest to aplikacja bazująca na technologii rozpoznawania obrazów i motywów graficznych. Jeśli użytkownik wykona zdjęcie swoim telefonem, aplikacja jest w stanie je rozpoznać i zlokalizować dane miejsce.  W aktualnej wersji program umożliwia ponadto rozpoznawanie wielu motywów graficznych, takich jak: okładki książek i filmów, reklamy, znane dzieła sztuki i obiekty architektoniczne. W te miejsca nie dostaniemy się jednak bez podpowiedzi ze strony aplikacji, które wskażą nam właściwy kierunek. Google Maps, to w tej chwil jedna z najpopularniejszych aplikacji, która nie tylko pokaże użytkownikowi w jakim dokładnie miejscu się znajduje, ale także oszacuje czas do miejsca, w którym chcemy się znaleźć. Przydatna będzie zarówno w samochodzie, jak i podczas pieszych wycieczek.

Na miejscu niezastąpiona będzie aplikacja Google Translate, która obecnie jest w stanie przetłumaczyć zwroty z 57 języków. Aplikacja XE Currency, która jest w stanie zamienić i oszacować ceny ponad 180 kursów walut dostępnych na całym świecie, może okazać się przydatna podczas zagranicznych wojaży po wielu krajach. Nieocenione mogą być również aplikacje, które wskażą użytkownikowi, gdzie znajduje się najbliższy hotspot. Choć podczas podróży po kraju aplikacja niekoniecznie wyda się przydatna (chociaż i tu warto mieć stały, bezpłatny dostęp do sieci), to w przypadku pobytu za granicą jest w stanie przyczynić się do zdecydowanego obniżenia rachunków za telefon, który czekałby na nas po powrocie z wakacji (WiFinder, WeFi Pro, Youth HotSpot- free WiFi).

Dla osób, które nastawione są na smakowanie lokalnych specjałów powstały setki aplikacji i serwisów rekomendujących restauracje, bary, kluby, kafeterie. Co ważne wpływ na ich funkcjonowanie ma nie tylko twórca aplikacji, ale przede wszystkim użytkownik. Dzięki sieci rekomendacji można odkryć miejsca niezwykłe, w których nie tylko poznamy nowe smaki, ale również lokalne zwyczaje (Foodspotting, Pingspot, Yelp!).

Ważną częścią każdego wyjazdu pozostaje udokumentowanie najmilszych chwili. Dziś niemal każde urządzenie mobilne wyposażone jest we wbudowany aparat (smartfon, tablet). Aby z wakacji przywieść przepiękne zdjęcia nie musimy zabierać ze sobą ważącego przynajmniej kilka kilogramów aparatu. Dzięki mnogości aplikacji pomagających w szybkiej obróbce zdjęć (Pixrl, Photoshop Express, Photosynth) jesteśmy w stanie dosłownie w  kilka chwil zaprezentować przepiękne fotograficzne wspomnienia z wakacji.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?