Poradniki
smartphone-431231_640

Każdy dzień, tydzień lub miesiąc ma dla nas nowości ze świata aplikacji i gier na najpopularniejsze – w gruncie rzeczy najbardziej sensowne i liczące się na rynku – platformy mobilne. Potrzeba dużo czasu, by wszystkie sprawnie przetestować, a i to nie za każdym razem się udaje. Dziś skupimy się na najbardziej ciekawych grach dostępnych na iOS, Android lub Windows Phone z ostatnich kilku tygodni. Uprzedzam jednak, że jest to jednorazowy zabieg. W niedalekiej przyszłości, będziemy przedstawiać najciekawsze propozycje z gier/aplikacji na wyżej wymienione platformy zarówno w formie wideo, jak i artykułów podobnych do dzisiejszego.

Gracze mobilni są znani z tego, że nie lubią tytułów długich. Lubią szybką rozrywkę, nie wciągając się zbytnio w aspekty fabularne. Z tego też powodu najwięcej tworzy się gier prostych, łatwych w obsłudze – w końcu dotykowy ekran to nie to samo co klawisze fizyczne – ale nie zapomina się przy tym o ładnej oprawie audiowizualnej, która ostatnimi czasy staje się coraz ważniejsza. Rynek jest jednak dość szeroki, by zmieścić zarówno pozycje najprostsze, jak i te bardziej rozbudowane. Dziś nie zabranie obu.

Android: X-COM: Enemy Within, Civilization Revolution 2

X-COM: Enemy Within to kontynuacja poprzedniej wersji świetnej gry mobilnej wypuszczonej na tablety i smartfony. Enemy Within nie odbiega od pierwowzoru, a co więcej, jest od niej znacznie lepsza. To doskonały przykład na to, że gry mobilne mogą być nie tylko dobrze rozbudowane, ale i niezwykle wciągające – nie tylko dla graczy mobilnych. To gra turowa, taktyczna i strategiczna. Każdy nasz ruch musi być dobrze przemyślany, o ile chcemy uczestniczyć w dalszej rozgrywce i posuwać fabułę do przodu. Wszystkie, cenione elementy rozgrywki, zostały zaaplikowane do nowej wersji. Nie zabrało też i innych, zupełnie nowych elementów. X-COM: Enemy Within to także nowe bronie, nowe lokacje, nowy wątek fabularny, czy przeciwnicy. Jest tego całkiem sporo, a każdy fan poprzedniej edycji powinien być z tych udogodnień co najmniej zadowolony. Muszę jednak otwarcie przyznać, że gra nie należy do najtańszych. Może się wydawać, że cenowo nie pasuje do innych produkcji mobilnych. Kosztuje niecałe 60 złotych, ale możecie wierzyć lub nie, jest to jedna z nielicznych gier, za którą warto tyle zapłacić. Grę wypuszczono zarówno na platformę Android – gdzie cieszy się największym powodzeniem – iOS, a także na komputery PC i Mac.

XCOM - Enemy Within

Civilization Revolution 2 to troszkę inna, ale równie ciekawa propozycja. Każdy gracz komputerowy wie, czym jest seria Civilization. Choć nie jest już tak dobra jak kiedyś – wierząc osobom śledzącym rozwój od pierwszej części – to dalej dobrze rozbudowana strategia turowa. Wydanie mobilne jest nieco bardziej uproszczone, a przynajmniej tak może się wam wydawać. Nic nie jest takie, na jakie wygląda. Z wiadomych przyczyn producenci musieli uprościć system podejmowania decyzji. W końcu mamy do czynienia z urządzeniami mobilnymi, a więc obsługa będzie wymagała większej precyzji. Co ciekawe, gra nie różni się wiele od pozycji znanej z komputerów osobistych – podobna rozgrywka i możliwość rozbudowy. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że zawiodłem się na Civilization Revolution 2 pod jednym, ale zasadniczym względem. Niewiele uległo zmianie od pierwszej części. Właściwie to mam wrażenie, że gram w ten sam produkt. Dla osób, które wcześniej nie grały, gra okaże się fantastyczną strategią, mocnym tytułem, w który można zagrywać się godzinami. Inni mogą się poczuć troszkę zawiedzeni. Poza tym, gra kosztuje ponad 60 złotych. Sami oceńcie, czy jest tego warta. W pierwszej kolejności została wypuszczona na platformę iOS, by później mogła pojawić się na Androidzie. Planowana jest także wersja na Windows Phone – bliżej nie określony termin.

Civilization Revolution 2

iOS: Tomb Raider 2, Run Sackboy! Run!

Tomb Raider 2 to prawdziwa klasyka! Ile godzin poświęciłem na szukanie elementów, które mogłyby popchnąć rozgrywkę do przodu. Fantastyczne czasy! A teraz to wszystko powraca – wprost na urządzenia mobilne. Square Enix postanowił tchnąć w klasykę nowe życie i chyba wyszło mu to całkiem nieźle. To stary, dobry Tomb Raider. Pewnie nie tylko ja mam do niego mały sentyment. Jeżeli wcześniej miałeś styczność z przygodami pani archeolog, to docenisz wersję mobilną. Gracze, którzy wcześniej nie mieli okazji grać w ten tytuł też powinni być niezadowoleni. Jeżeli myślisz, że producent bezmyślnie skopiował klasyk i nie oddał nic od siebie to jesteś w wielkim błędzie. Dodano i to całkiem sporo. Oprócz standardowych lokacji – znanych z wersji komputerowej/konsolowej – dodano też kilka nowych (m.in. w Chinach lub w Tybecie. Grafika pozostała ta sama i choć niektórych może odrzucać, to uwierzcie, że nie taki diabeł straszny jak go malują – da się przeżyć. Gra została wydana jedynie na platformę iOS i jak na razie nie zanosi się, by miało się to wkrótce zmienić. Warto ją kupić także z innego powodu – jest niewiarygodnie tania. Koszt w iTunes to tylko 0,99 euro. Serio?! Grzechem byłoby jej nie kupić.

Tomb Raider 2

Run Sackboy! Run! to jeden z najlepszych i najładniejszych runner’ów na platformy mobilne. Gra wygląda świetnie, wprost bajecznie – radzi sobie dobrze nawet na starszych urządzeniach. Co ciekawe, jej wydawcą jest PlayStation Mobile. To gra dwuwymiarowa z świetnie prezentującym się środowiskiem 3D. Twoim zadaniem jest doprowadzić „szmaciaka” – tak, tego z LittleBigPlanet – do bezpiecznej przystani, po drodze omijając wiele przeszkód i głównego przeciwnika – papierowy smok (?) ciągle dyszy nam za plecami. Nie zdziwię was tym, że jest to zręcznościówka. Twoim jedynym zadaniem jest skakanie – pojedyncze stuknięcie w ekran. Omijajmy przeszkody, eliminujmy przeciwników i bawimy się osiągając coraz to lepszy wynik. Swojego „szmaciaka” można ulepszać na wiele sposób – kostiumy znajdują się w specjalnie przygotowanym sklepie. Zbieramy nalepki i odblokowujemy kolejne rzeczy. Ot cała zabawa. Run Sackboy! Run! Został wypuszczony na platformę Android, iOS, a także na konsole PlayStation Vita. Gra jest całkowicie darmowa – system mikropłatności.

Run Sackboy! Run!

Windows Phone: Back to Bed

Back to Bed to jedna z najlepszych gier logicznych dostępnych na rynku. Od strony wizualnej prezentuje się świetnie – fizyką też nie gardzi. Celem gracza jest doprowadzenie lunatyka do łóżka. Zadanie wydaje się być z pozoru bardzo łatwe, ale to tylko pozory. Tak naprawdę mamy przed sobą labirynt, a ominięcie przeszkód nie jest takie proste, na jakie wygląda. Ciekawy klimat, dobra oprawa i równie interesująca historia, czynią z tej gry coś zupełnie innego, ale wartego zapamiętania. Back to Bed została wydana zarówno na platformy mobilne (iOS, Android, Windows Phone), jak i komputery PC.

Back to Bed

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?