Felietony
HEAD

Przestrzenna lub ciasna, stanowiąca jedność z salonem lub przeciwnie, zaprojektowana jako niezależne pomieszczenie. Nasłoneczniona, albo pozbawiona okien. Kuchnia – serce domu, bez względu na swój metraż i wygląd, powinna być funkcjonalna, praktyczna i wygodna, a przede wszystkim dostosowana do naszego stylu życia.

Dobór kuchni zwykle zaczyna się od stylu, a dopiero kolejnym krokiem jest wybór sprzętów i odpowiednie ich ustawienie. Prosta i nowoczesna kuchnia doskonale sprawi się w domach ludzi zapracowanych i nie mających za dużo czasu na porządki. Sprzęty w takiej kuchni są najczęściej ukryte i w większości przypadków tworzą jednolitą powierzchnię z meblami. Meble takie tworzą cały, osobny segment – AGD do zabudowy. Nowoczesna i dobrze zorganizowana kuchnia idealnie wpasowuje się w obecne trendy, panujące zarówno u producentów mebli kuchennych, jak i sprzętu AGD.

Kuchnie

Co ukryć, a co wyeksponować

Nowoczesna kuchnia to miejsce, które z jednej strony może pełnić funkcję autonomicznego pomieszczenia, z drugiej wpisywać się we większą całość, poprzez połączenie z salonem. Bywa, że niejednorodny kolorystycznie sprzęt tworzy estetyczny bałagan, natomiast urządzenia wkomponowane w szafki, czyli te przeznaczone do zabudowy, okazują się dużo praktyczniejszym rozwiązaniem. W nowoczesnych kuchniach zabudowie podlega nie tylko zmywarka, lodówka, czy piekarnik, ale także inne elementy wyposażenia wnętrza i jednocześnie funkcjonalne sprzęty, jak mikrofalówka lub ekspres do kawy. Co więcej – w zabudowie ukryć można nawet okap. Urządzenie wbudowane w szafkę znajdującą się bezpośrednio nad płytą grzejną jest praktycznie niezauważalne. Nowością, są okapy kuchenne, które wmontowane są w blat i znajdują się tuż obok płyty grzewczej. Wygodnym rozwiązaniem jest również zamontowanie piekarnika tuż nad blatem. Piekarnik na wysokości około 90 cm sprawia, że użytkownik nie musi się schylać. I choć tradycyjne rozwiązania z płytą grzewczą i klasycznym piekarnikiem nadal są popularne, to jednak umieszczenie urządzenia na wysokości wzroku wydaje się wygodniejsze. Odpowiednio zaprojektowany układ sprawi, że kuchenne zajęcia staną się miłym aspektem dnia codziennego a nie przykrą koniecznością.

Kuchnia

Jak projektować?

Zawsze należy pamiętać o tym, aby projekt kuchni był dostosowany do naszego stylu życia, a także aby podkreślał charakter właściciela. Jednak dobrze zaprojektowana kuchnia to przestrzeń, w której przede wszystkim będzie nam się dobrze pracowało. Lodówka, zlewozmywak i kuchenka, to najważniejsze elementy kuchni, które przede wszystkim powinno się uwzględnić przy projekcie. Umiejscowienie tych trzech elementów stanowi podstawę ergonomii. Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120 – 210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120 – 270 cm.

Pakowne, ale nieprzytłaczające meble kuchenne o ascetycznej formie, pozbawione zdobień i zbędnych ozdób, gwarantują uniwersalność. Natomiast dobrze dobrany sprzęt AGD zapewnia zadowolenie z codziennej eksploatacji. Konsument ma szansę dopasować urządzenie do swoich potrzeb, wybierając z bogatego spectrum wzorów, barw i designu. Meble w kuchni stają się zdecydowanie minimalistyczne przez co bardziej praktyczne i użyteczne, z drugiej strony stylowe. Kuchnia spełnia wiele funkcji, dlatego w niektórych przypadkach wykonanie projektu zabudowy warto zlecić specjaliście. Szczególnie w przypadku niewielkich kuchni, kiedy każdy centymetr jest wagę złota.

Kuchnia 2

Względy estetyczne

Decydując się na projekt zabudowy musimy wybierać spośród ogromnej oferty wykończeń. Nadal w modzie są meble z połyskiem czyli szafki z lakierowanymi frontami. Lakierowane na wysoki połysk elementy rozświetlają wnętrze, zapewniają mu nowoczesny wygląd. Efekt dodatkowo wzmacniany jest przez bezuchwytowy system tworzący gładką, jednolitą powierzchnię. Innym rozwiązaniem na lśniący materiał wykończeniowy w kuchni są powłoki akrylowe. Akryl jest wodoodporny i bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Błyszczące powierzchnie można wykorzystać na ścianie lub podłodze, aby jeszcze bardziej rozjaśnić pomieszczenie.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?