Felietony
Najlepsze aplikacje do nauki.

W sieci dostępnych jest kilkaset tysięcy aplikacji mobilnych. A ich liczba stale rośnie wraz tym, jak przybywa  użytkowników smartfonów i tabletów. Często mają one charakter rozrywkowy lub użytkowy, ale są też takie, które uczą. Jak z głową wykorzystać urządzenia mobilne do nauki?

Aplikacje edukacyjne pozwalają przede wszystkim zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć zakres wiedzy. I to na wyciągnięcie ręki, bo przecież smartfona czy tablet, ze względu na gabaryty, bez problemu można zapakować do szkolnego plecaka i korzystać z niego w dowolnym czasie.

W codziennej nauce mogą się przydać podstawowe aplikacje zainstalowane już przez producenta urządzenia. Mowa tu o notatnikach, kalkulatorach czy kalendarzach, które pozwolą zaplanować z głową swój  czas, a dodatkowo odciążą plecak. Jeszcze więcej przydatnych funkcji i informacji dostarczają jednak aplikacje dostępne w sklepie Google Play dedykowannemu najpopularniejszemu systemowi w Polsce – Android, App Store (iPhone, iPad) czy Windows Phone Store (Windows Phone). Bez problemu znajdziemy tam narzędzia i programy z kategorii edukacja. Cześć aplikacji w sieci można pobrać bezpłatnie, za niektóre trzeba zapłacić, najczęściej do kilku do kilkunastu złotych.

Dla kogo?

Aktualnie już dla kilkuletnich dzieci obsługa tabletów i smartfonów nie kryje przed nimi tajemnic. Warto to wykorzystać i zainteresować je aplikacjami edukacyjnymi, które uczą poprzez zabawę. W sieci dostępne są aplikacje m.in. do nauki liczenia, nauki liter, poznawania świata. Dodatkową wartością takich aplikacji jest również rozwój zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dostępne są też aplikacje rozwijające kreatywność dzieci związane z rysowaniem czy dopasowywaniem elementów.

Ucznia lub studenta mogą z kolei zainteresować pakiety biurowe na smartfony lub tablety czy rozbudowane i wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji kalkulatory. Przydatne są też mobilne wersje takich narzędzi jak tłumacz językowy Google czy internetowa encyklopedia Wikipedia. Dla bardziej wymagających dedykowane są aplikacje poszerzające wiedzę z danych przedmiotów. Na smartfonie czy tablecie można mieć dostęp do wzorów matematycznych, tablicy pierwiastków czy do atlasu geograficznego. Sklepy z aplikacjami bogate są w aplikacje językowe, które mogą być alternatywą dla kursów stacjonarnych czy korepetycji lub ich uzupełnieniem.

Jak uczą smartfony i tablety?

Smartfony i tablety uczą

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?