Recenzje Konsole i gry
596931398

Kiedy pierwszy raz odpaliłem Izolację wiedziałem, że nie będzie to kolejny zły tytuł z Obcym w tle. Nie oszukujemy, bo rynek gier z tytułowym Obcym był od jakiegoś czasu naprawdę tragiczny – szczególnie ostatnio wydany Aliens: Colonial Marines. A szkoda, bo na podstawie filmu można by było zrobić naprawdę kapitalną grę. Z reguły potencjał był marnowany. Tym razem stało się jednak inaczej, ponieważ gra Obcy: Izolacja już od samego początku nie daje graczowi pustych złudzeń, a ciekawie zaprojektowaną rozrywkę z zabójcą w tle. Na taką grę długo czekaliśmy – my, fani filmów z Obcym.

Dla wielu zaskoczeniem było to, że za grę odpowiedzialne jest studio Creative Assembly. Jak zapewne niektórzy z was wiedzą, Brytyjczycy nie słyną z tego typu gier. Skupiają się na produkcji gier strategicznych – seria Total War jest tego dobitnym przykładem. Trudno więc było wyobrazić sobie grę o takim klimacie, stworzoną przez studio na co dzień zajmujące się pozycjami strategicznymi. Tym większe było zdziwienie, gdy okazało się, że studio Creative Assembly jest w stanie stworzyć świetny, klimatyczny i bardzo grywalny produkt. Skupić się na gatunku, z którym wcześniej nie miało do czynienia. Wynikiem ich pracy jest właśnie Obcy: Izolacja.

Historia

Już od początku gra stara się budować klimat, co trzeba przyznać, dobrze jej wychodzi. Od początku jesteśmy troszkę zdezorientowani, bo tak naprawdę do końca nie wiemy czego można się spodziewać. Niemniej, warto przybliżyć fabułę. W grzej przyjdzie nam się wcielić w bohaterkę Amandę Ripley. Jeżeli oglądaliście którąkolwiek z części filmowej tetralogii, to nazwisko musi być wam znane. Okazuje się, że Amanda jest córką filmowej Ellen Ripley, czyli jedynego ocalałego pasażera statku Nostromo. Nasza bohatera żyjąc w głębokiej nieświadomości, nigdy nie dowiedziała się co przydarzyło się jej matce. Kiedy jednak dowiedziała się o istnieniu czarnej skrzynki z wspomnianego już statku Nostromo, dziewczyna postanawia wyruszyć w drogę i udać się w miejsce, gdzie owa czarna skrzynka się znajduje. Z tym zamierzeniem przedostajemy się na pokład Sewastopolu. Niestety, podróż na pokład nie należała do najprzyjemniejszych, a późniejsza penetracja statku uświadomi nam, że nic nie jest takie, jak
być powinno. W taki sposób rozpoczynamy przygodę.

z16536123V,Obcy--Izolacja

Przetrwanie

Jak na prawdziwy survival horror przystało, powinniśmy być uposażeni w całkiem przyzwoite uzbrojenie. Tutaj jest zupełnie inaczej. Nie uświadczymy zbyt wiele broni, a amunicja jest na wagę złota. Poza tym, porozrzucane po statku przedmioty – części, akumulatory i alkohol – przydadzą się do robienia własnych produktów. W trakcie gry Amanda uczy się tworzyć coraz to nowsze przedmioty – od apteczki po bomby, czy koktajle Mołotowa.

Rodzajów przeciwników jest mało. Największym z nich jest tytułowy Obcy, ale po drodze przyjdzie nam się zmierzyć także z pozostałymi na Sewastopolu pasażerami – pracownikami firmy. Oczywiście nie wszyscy będą do nas nastawieni wrogo, choć tych „dobrych” będzie zdecydowanie mniej. Obawiać możemy się też androidów, których kolor oczu zdradzi wiele – „czerwone oczy” to program agresji. Są stosunkowo ciężcy w eliminacji, więc lepiej jest ich unikać.

1567078792

Inteligencja przeciwników być może nie stoi na najwyższym poziomie, ale też nie jest najgorsza – miałem do czynienia z dużo gorszymi przeciwnikami. Zdarzają się głupie wpadki, czy bezsensowne wpatrywanie się w ścianę. Inaczej ma się kwestia z Obcym, bo ten jest nieprzewidywalny i sprytny. Dodatkowo twórcy chwalą się tym, że nie można przewidzieć zachowania ksenomorfa, bo ten pojawia się i znika w najmniej odpowiednich momentach – czasami jednak jego pojawienie się jest oskryptowane.

Grafika i dźwięk

Poziom zaprezentowanej szaty graficznej naprawdę powala. Gra wygląda obłędnie, głównie za sprawą cieni. Mrok jest bardzo realistyczny, ale nie można też odmówić szczegółów wykończenia postaci. Modele prezentują się wyjątkowo dobrze. Co ciekawe, nie uświadczymy żadnych znaczących różnic pomiędzy , z czego z całą pewnością nie są zadowoleni posiadacze słabszych komputerów – konsolowcy mogą odetchnąć z ulgą.

Nie gorzej jest w przypadku dźwięku, choć nie uświadczymy tu zdumiewających efektów specjalnych. Autorzy postawili na budowanie napięcia także za pomocą wydobywających się ze statu dźwięków. Przyznam szczerze, że cisza doskonale wpływa na nasz niepokój. Każdy szmer na stacji jest doskonale słyszany przez naszego głównego oponenta, więc nie radzę biegać – tutaj należy się skradać. Co ciekawe, działa to także w drugą stronę. Kiedy to Obcy zaczyna szaleć w układzie wentylacyjnym, możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk uginającej się blachy. To znak, że jest w pobliżu – rzut okiem na czujnik ruchu i już mamy pewność, że to on.

41322808

Warta odnotowania jest także długość rozrywki, bo o ile większość dzisiejszych gier da się przejść w 10 godzin, tak na Obcego jest to zdecydowanie za mało. Przeciętna długość rozgrywki waha się w granicach 18 godzin, co jak na dzisiejsze standardy jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Jeżeli staramy się być bardziej ostrożni, przy jednoczesnym penetrowaniu statku, to wynik ponad 20 godzin nikogo nie zdziwi.

Podsumowanie

Przyznam szczerze, że gra Obcy: Izolacja zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Wszystko trzyma się kupy. Najbardziej jestem zadowolony jakości zaprezentowanego tytuły, choć zdarzają się i małe błędy. Na forach internetowych ludzie skarżą się na nieprawidłowe działanie klawiszy „Q” i „E” w czasie wpisywania kodu do drzwi, czy podczas obsługi terminala. Zazwyczaj nie można wtedy nic zrobić – gra stopuje. W dalszym ciągu producent nie zdecydował się na eliminację tych bugów, choć głosów w tej sprawie zabrano już sporo. Wystarczy reset misji, by wszystko wróciło do normy. Niemniej, błąd ten nie psuje radości płynącej z penetracji stacji kosmicznej. Gra jest wciągająca, a nietuzinkowy klimat powinien spodobać się zwłaszcza osobom nastawionym na rozgrywkę skradaną, bo w tej trzeba unikać bezpośredniego kontaktu z przeciwnikami – czasami jednak będzie to niemożliwe. Grę polecam wszystkim graczom, bo naprawdę warto się w nią zagłębić i to nawet jeżeli nie jesteście fanem filmów z Obcym.

Data premiery / Wymagania sprzętowe

Premiera Obcy: Izolacja odbyła się 7 października na całym świecie. Gra została wypuszczona na PC, konsolę starej generacji (PS3, X360), jak i nowej (PS4, XONE). Warto zauważyć, że gra została spolonizowana jedynie w formie tekstowych napisów. Nie uświadczymy w niej dubbingu, choć przetłumaczone kwestie i tak powinny być pomocne osobom, które są na bakier z językiem angielskim. Przejdźmy teraz do wymagań sprzętowych. Rekomendowane wymagania sprzętowe to:

Procesor – Core 2 Quad 3 GHz
Pamięć RAM – 8 GB RAM
Karta graficzna – przynajmniej 2 GB (np. GeForce GTX 600)
Miejsce na dysku – gra zajmuje 35 GB
Wymaga się także – łącza internetowego oraz minimum Windows 7

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?