Newsy
phonebloks-HEAD

Jakiś czas temu niezwykle popularny zrobił się viral o nazwie Phoneblocks. Każdemu, kto jeszcze go nie widział proponuję zapoznać się z tematem, bo koncepcja telefonu złożonego z małych bloczków prezentuje się wyśmienicie. Może jest odrobinę zbyt idylliczna, a naukowcy wskazywali na szereg problemów, które, na potrzeby filmiku, zostały spłycone, jednak jednego nie można odmówić twórcy konceptu – innowacyjności. W stanach takie wynalazki nazywa się „game changer”.

Phone

Pomysł opiera się na tym, że telefon, a raczej jego kręgosłup, zastąpiony zostanie cienką, płaską matrycą, która dzięki niezliczonym wejściom, stanie się bazą dla poszczególnych bloczków. Bloki te to moduły telefonu, rzeczy bez których żaden smartfon nie może egzystować. Mamy więc bloczek z akumulatorem, pamięcią RAM i pamięcią wewnętrzną. Mamy osobny moduł ekranu (którego wielkość można dobierać zależnie od upodobań), bloczek aparatu, klawiatury – w zasadzie każdy moduł, jaki możemy sobie wymyślić.

Smartfon blocks

Innowacyjność polega na ekstremalnej personalizacji telefonu. Chcemy więcej pamięci RAM? Wymieniamy więc moduł na większy. Chcemy, żeby smartfon działał dłużej? Wymieniamy baterię. Chcemy mieć lepszy dostęp do internetu – dlaczego nie wymienić modułu Wi-Fi. Oczywiście kosztem innych bloków, ale przecież nie ma nic za darmo! Takim właśnie działaniem możemy niejako „zbudować” telefon idealny do własnych potrzeb.

Dodatkowo Phoneblocks, w przeciwieństwie do współczesnych smartfonów, nadążałby za postępem technologicznym. Gdyby jakąś część zaczynała pokrywać już pajęczyna, wystarczyłoby wymienić ją na nowszą. Bez potrzeby wymieniania całego telefonu, jak to ma miejsce w tej chwili. O zaoszczędzonych w ten sposób pieniądzach chyba nie muszę nawet wspominać. 😉

Phoneblocks koncepcja

Dotychczas była to tylko koncepcja, jednak mocno zainteresowała się nią Motorola, tworząc Project Ara. Firma właśnie podała do wiadomości, że telefon jest w kluczowej fazie konstrukcji, i już niedługo rozpoczną się testy. Aż się boje pomyśleć jak dużo zyskałaby Motorola gdyby koncepcję udało się z powodzeniem wprowadzić w życie! Chociaż pewnie i tak najwięcej zyskalibyśmy my – konsumenci. I tego się trzymajmy.

Każdy kto chce wziąć udział w rozwijaniu koncepcji musi wejść tutaj: dscout.com/ara. Dla najaktywniejszych i najwierniejszych zapaleńców przewidziane są testy telefonu, więc chyba warto poświęcić kilka chwil na zbadanie tematu!

Phoneblocks

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?