Recenzje AGD
4037611372_5

Z piekarnikiem jest trochę tak, jak z samochodem. Nie idzie się do pierwszego, lepszego sklepu, i nie wybiera go pod wpływem impulsu, bo przecież to ma być inwestycja na całe lata, a nie zabawka, którą po znudzeniu się można odłożyć na miejsce. Dlatego właśnie trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem. Na rynku jest całe mnóstwo modeli, we wszystkich kategoriach cenowych. Dodatkowo bardzo łatwo się naciąć na piekarnik kiepskiej jakości, zwłaszcza gdy postanawiamy trochę na tym zaoszczędzić. Jak więc wybrać ten jedyny, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby i zachcianki, który będzie właśnie jak dobry, solidny samochód, który służy przez długie lata?

Wygląd sprzętu

Na początek na pewno warto przyjrzeć się piekarnikowi Amica Integra EBI71065AA.
Już od pierwszego wejrzenia piekarnik robi wrażenie. Oczywiście mowa o sprzęcie do zabudowy , więc skupię się głównie na froncie – bocznych ścian siła rzeczy nie widać. Front jest stalowo-czarny, co bardzo fajnie komponuje się z większością mebli kuchennych i innymi sprzętami. Dzięki dobrze przemyślanemu designowi front, piekarnik sprawia dobre wrażenie i nadaje kuchni nowoczesnego charakteru. Panel sterowania umieszczony jest u góry, a jego centralny punkt stanowi dość duży, wyraźny zegar.

Piekarnik Amica - widok panelu

Wokół zegara na panelu sterowania znajduje się 6, wyraźnie zaznaczonych przycisków dotykowych. Ich czarny kolor i białe emblematy dobrze komponują się z całą resztą. Poniżej, na ściance zrobionej z ciemnego szkła znajduje się uchwyt, dzięki któremu łatwo i płynnie można otworzyć Amica Integra EBI71065AA. Jest tego samego koloru co metalowy front, co sprawia, że zlewa się z resztą. Wszystko wykonane jest bardzo solidnie i z dbałością o szczegóły. Amica nie oszczędzała na materiałach, więc można mieć pewność, że piekarnik nie rozpadnie się po kilku miesiącach użytkowania. Jeżeli chodzi więc o wygląd i klasę wykonania (oraz materiałów) to wielki plus dla producenta – stanął na wysokości zadania.
Warto jeszcze wspomnieć, że piekarnik jest tylko jednym z urządzeń linii Integra. Jeśli zastanawiasz się więc nad wyposażeniem całej kuchni, warto zastanowić się nad innymi urządzeniami tej linii. Sprawi to, że wszystkie urządzenia będą wyglądały podobnie – te same przyciski, powłoki i podobne rozwiązania. Fajnie jest mieć jednolity wystrój kuchni, który dopełniają urządzenia utrzymane w jednej tonacji. Ale nie samym wyglądem człowiek żyje, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty użytkowe typu piekarnik. Jak więc sprawdza się ten model w boju?
Amica Integra EBI71065AA posiada aż 24 gotowe programy pieczenia. Bardzo ułatwia to przygotowanie posiłków, ponieważ gdy już rozeznamy się jaki program do czego się nadaje (a mają one gotowe receptury, które idealnie nadają się do określonych potraw) przygotowywanie posiłków staje się bajecznie proste. Wystarczy wybrać określony program, włożyć potrawę, a wszystkie parametry będą już dostosowane do dania. Pozwala to uniknąć ciągłego zerkania do przepisu, zastanawiania się czy wybrało się odpowiednią temperaturę, rodzaj grzania itp. Bardzo ułatwia to gotowanie. Przydaje się tu też funkcja „szybki nagrzew” dzięki której piekarnik bardzo szybko (w 4 minuty) rozgrzewa się do temperatury 150 stopni Celsjusza. Jest to bardzo przydatna opcja dla wszystkich żyjących w biegu (czyli teraz chyba praktycznie wszystkich 😉 ) która znacznie skraca czas potrzebny do przygotowania posiłku. Wystarczy po przyjściu do domy czy mieszkania włączyć szybkie nagrzewanie i po chwili możemy wrzucać do piekarnika co nam się tylko podoba. Oczywiście piekarnik pobiera wtedy nieco więcej mocy, ale nie jest to ilość, która wzburzyłaby krew ekologów, czy wydrenowała nasze kieszenie – praktycznie jej nie odczujemy. A jeżeli już o tym mowa, to piekarnik ma klasę energetyczną A-20%. Oznacza to, że jest o 20% bardziej ekonomiczny od piekarników klasy A. To oznacza natomiast oszczędności, które da się już odczuć w kieszeni.

Udogodnienia i korzystanie

Piekarnik jest wyposażony w szereg udogodnień, które sprawiają, że korzystanie z niego jest czystą przyjemnością. Przede wszystkim mamy prowadnice teleskopowe. Kto raz korzystał z tego udogodnienia na pewno wie o ile wygodniejsze są od zwykłych, wsuwanych na swoje miejsce blaszek, jakie można spotkać w starszych i tańszych modelach. Pozwalają one w błyskawiczny sposób wysunąć tackę z potrawą, a chodzą bardzo płynnie i bez zacinania. Bardzo przyjemnie korzysta się z nich zwłaszcza gdy zamontujemy piekarnik wyżej (na przykład na wysokości tułowia). Piekarnik wyposażony jest też w termosondę . Ktoś kiedyś próbował upiec na przykład indyka? Bardzo łatwo o nierówne dopieczenie mięsa, przez co niektóre części są za mocno przeciągnięte (a mięso sucha) a niektóre jeszcze surowe (zwłaszcza te położone głębiej). W takich wypadkach wystarczy użyć termosondy, która pokaże jaką temperaturę w jakim miejscu ma nasze mięso. Przydaje się to też przy różnych sztuczkach kulinarnych, jak pieczenie w niskiej temperaturze itp.

Wyposażenie

Piekarnik wyposażony jest w szybę, która posiada specjalną powłokę I-Cool Front. Sprawia ona, że podczas pieczenia, jej zewnętrzna powierzchnia nie nagrzewa się zbyt mocno, co nie tylko pozwala uniknąć poparzeń, ale też zwiększa komfort pracy. Amica zadbała też o estetykę, dlatego front pokryty jest specjalną warstwą ochronną I-Touch Free, która jest odporna na odciski palców. Sprawia to, że dużo łatwiej utrzymać piekarnik w czystości. Zresztą mowa tu nie tylko o froncie, ale też i wnętrzu. Amica wyposażyła swoje urządzenie w pakiet No Problem, który znacznie ułatwia czyszczenie piekarnika. Przede wszystkim wewnętrzne powierzchnie pokryte są specjalną antyadhezyjną warstwą Non Stick, która sprawia, że tłuszcz spływa po niej jak po kaczce. A jeżeli już jakiś stary tłuszcz zostanie gdzieś na ściance lub dolnej warstwie, wystarczy skorzystać z programu Aqualytic, który za pomocą pary wodnej zmiękcza wszystkie zabrudzenia, które później bardzo łatwo usunąć zwykłą szmatką – zero szorowania, wszystko odbywa się prosto i szybko.
Piekarnik wyposażony jest w dwie powierzchnie grzewcze – dolną i górną, które można oczywiście uruchamiać oddzielnie lub razem. Dzięki termoobiegowi, wentylatorowi i opiekaczowi i kilku innych przyjemnych dodatkach, można pokusić się o przygotowanie bardziej wymyślnych potraw. Nie jesteśmy ograniczeni tylko do mięsa – można spokojnie przygotować sobie pizze, rybę z grilla, a także dużych ilości mięsa (to za pomocą turbo grilla). Rozmrażanie to też nie problem dla tego piekarnika. Dla niektórych może takie opcje to już standard – ja jednak bardzo się cieszę, że producent nie zapomniał o takich udogodnieniach.

Podsumowanie piekarnika Amica Integra EBI71065AA

Podsumowując – Amica postarała się o następny porządny produkt. Bardzo starałem się znaleźć jakieś mankamenty, coś do czego można by się przyczepić – nie udało mi się. Amica Integra EBI71065AA jest produktem skończonym, spójnym i bardzo funkcjonalnym. Jej cena nie przeraża, i mówiąc szczerze nie jest adekwatna do jakości – ja byłbym skłonny dać za ten piekarnik nawet nieco więcej. Wybór jest prosty – kupować, jak najszybciej kupować!

Piekarnik Amica - rozmiary, szkic

(artykuł sponsorowany)

Jaka jest Twoja opinia na ten temat?